Největší ročník festivalu Rock for People se blíží. Jaké byly jeho další nej?

Už jen pět týdnů zbývá do otevření bran festivalového areálu Park 360 v Hradci Králové. Není sporu, že šestadvacátý ročník Rock for People bude tím největším nejen v historii festivalu, ale dost možná se bude jednat i o největší hudební akci celého léta na našem území. O významu a velikosti letošního ročníku se toho už napovídalo hodně a krátce to zmíníme i na konci tohoto článku. Pojďme se však krátce podívat do historie Rock for People na další zajímavé „nej”.


Nejstarší - 1995

Začneme úplně vousatou historií a zmíníme vůbec první festival Rock for People. Ten se konal 19. srpna na atletickém stadionu v Českém Brodě. Jednalo se o jednodenní a spíše lokální akci. V areálu se nacházelo jediné pódium, na kterém se představilo celkem osmnáct českých rockových kapel. Nejzásadnějšími kapelami byly dodnes fungující Support Lesbiens nebo Medvěd 009. Cena vstupenek byla spíše symbolická, v předprodeji 75 korun, na místě pak 90 korun. I přes absenci velkých hvězd však festival navštívilo 1 100 diváků. Očekávání nebyla příliš velká, a proto bylo spíše překvapením, že výtěžek dosáhl částky 70 000 korun a celý byl věnován bylanskému Ústavu pro mentálně postižené děti.

Nejpokrokovější - 2007

Areál českobrodského atletického stadionu již nebyl pro potřeby 20 tisíc návštěvníků dostačující a změna prostředí byla nutná. Areál královéhradeckého festivalparku nabízel asi čtyřikrát větší areál a prostory hangárů pro lepší ochranu před nepřízní počasí. V nabídce byly dvě hlavní pódia a několik krytých scén, na kterých se vystřídalo více než 120 kapel z patnácti zemí světa. Hned na prvním ročníku v Hradci Králové přivezli organizátoři tu největší dosavadní hvězdu v podobě The Killers, pro které to byl vůbec první koncert v České republice. Festival nabídl i mnoho mimohudebních aktivit, větší možnosti občerstvení a obecně výrazně větší komfort. Rok 2007 značí novou éru festivalu Rock for People.

Nejrozpolcenější - 2015

Od roku 2007 však královéhradecký areál nebyl tou jedinou lokalitou, kde se festival konal. V roce 2015 proběhly hned dva festivaly. Kromě festivalu v Hradci Králové s hvězdami Faith No More nebo Limp Bizkit proběhl festival i v areálu bývalého depa Městských dopravních podniků, okolí řeky Radbuzy a komplexu bývalých papíren v Plzni. Rock for People s podtitulem Europe proběhl v Plzni ku příležitosti ocenění tohoto města jako evropského hlavního města kultury a hlavními hvězdami zde byly legendární Motörhead nebo Guano Apes.

Nejčistší - 2009

Od roku 2009 je festival Rock for People čistým festivalem. Je součástí projektu Čistý festival, který uvedla autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Celý systém, který vede k čistotě festivalů, je poměrně náročný na realizaci. Na Rock for People vše začíná stavěním desítek barevných košů na třídění odpadů a rozdáváním tisíců pytlů na odpady návštěvníkům ve festivalových kempech. Samotná třídící linka na festivalu Rock for People představuje evropský unikát. Během festivalu se na ní vystřídá zhruba 250 zaměstnanců, z toho 80 dobrovolníků, kteří zde pracují pouze za vstupenku na festival. Na třídící lince se shromažďují pytle návštěvníků kempů, které jsou zde vysypány a roztříděny na plasty, sklo, papír a plech. Obdobně se zde dotřiďuje také odpad z barevných košů z festivalového areálu. Na festivalu se objevuje i REC.stage, kde probíhají koncerty jak tuzemských objevů a mladých kapel, tak i již zavedených interpretů.Nejstudenější - 2003

Od roku 2003 do roku 2010 probíhala také zimní verze festivalu. První ročník se konal v továrně v pražské Libni a účastnilo se jej asi 1500 lidí. Druhý rok se přesunul do prostor pražského Abatonu a kromě rockové hudby zde nechyběla ani taneční hudba a divadelní scéna. Další ročníky se nesly ve velmi podobném duchu. V roce 2008 se rovněž přesunul do Hradce Králové, konkrétně do tamního Kulturního domu Střelnice. Změnu zimní festival zaznamenal až v roce 2010, kdy jednodenní akci s několika kapelami nahradila série koncertů jedné formace, a to španělských The Locos. Ti se představili v Brně, Plzni, Praze a Hradci Králové. Jednalo se však o poslední ročník Zimního Rock for People. Jak vysvětlil jeden z hlavních organizátorů festivalu: „Na Zimní Rock for People se nám nepodařilo přenést sílu značky”. V roce 2018 se zimní Rock for People vrátil do Prahy, Bratislavy a Brna, ale dlouhodobě se s tímto konceptem nepokračuje.

Nejpestřejší - 2016

Kromě hudebního programu se festival ve své novodobé historii plně soustřední i na doprovodné aktivity. K tomu patří jak občerstvení, tak i sportovní či další kulturní vyžití. Milníkem byl právě rok 2016, kdy se k festivalu připojil Zdeněk Střížek, zakladatel Burgerfestu, jednoho z největších food festivalů v České republice a také ambasador putovního food festivalu Street Food Rocks. Kromě velkého výběru burgerů se na festivalu objevili stánky se specialitami thajské gastronomie, velmi populární vietnamské kuchyně, orientální indické kuchyně, pikantní mexické kuchyně a mnoho možností i pro vegetariány. Kromě malé gastronomické revoluce na místě operoval i kamión Jack Daniel’s, pobavit jsme se mohli i u stolních fotbálků nebo vyzkoušet hru Pukec, vytvořit elektrickou energii pro kapely šlapáním na kole, a dokonce se nechat i potetovat nebo ostříhat od profesiónálního barbera.

Nejsentimentálnější - 2014

V roce 2014 festival slavil výročí dvaceti let a při oslavách nezapomněl ani na svoje kořeny v Českém Brodu. Právě na atletický stadion Na Kutilce se v tomto roce festival vrátil. Ne však ten regulérní festival Rock for People, který samozřejmě dál zůstávál v Hradci Králové. Festival Brod si připomenul 20. výročí hudebního svátku, který již dávno překročil hranice jak Českého Brodu, tak České republiky. Na Kutilce vystoupili přední české kapely v čele s kapelami Kryštof, Divokej Bill nebo Vypsaná Fixa. Zajímavostí je, že vystoupila i parta Medvěd 009, kteří zde hráli i před dvaceti lety při začátcích skvělé hudební tradice.

Největší průšvih - 2012

Ročník, který patrně přidělal pořadatelům nejvíce vrásek na čele, byl ten osmnáctý v roce 2012. Během festivalu se nad areálem prohnaly silné bouřky a poničili vše, co jim přišlo do cesty. Ničivý živel demoloval stanové městečko, stánky v areálu i hlavní pódia. Bouřky kromě pohodového chodu festivalu ovlivnily i hudební program, kdy poškozené hlavní pódium neumožnilo zprostředkovat koncert hlavní hvězdy ročníku, amerických Faith No More. Nevystoupili ani další kapely Orbital, Refused, The Kooks a Irie Revoltés. Velký koncert DJe Skrillexe se na rychlo přesunul do velkokapacitního stanu, kam se vešlo asi jen 6 tisíc fanoušků a pro mnoho dalších je zmeškání jeho vystoupení dodnes nesplněným snem. Rok 2012 způsobil velké finanční problémy a objevily se hlasité dohady, zda bude možné festival uskutečnit o rok později.

Nejkontroverznější - 2013

K radosti všech se festival nakonec uskutečnil a šlo o velmi povedený ročník. Ročník, se kterým byly však spojené snad ty největší kontroverze. Každým rokem se objevují dohady, zda-li ta či ona kapela je dostatečně rocková, aby patřila na Rock for People. Samozřejmě, touto dobou už byl festival dlouho multižánrový a rocku bylo na tomto ročníku požehnaně. Nejkritičtější fanoušci však zpochybňovali účast české legendy Karla Gotta, podle nichž jeho vystoupení nemělo na rockovém festivalu co dělat. Nakonec se jednalo o fantastický koncert, který mezi fanoušky zůstává jako jeden z nejpamátnějších, jelikož velkokapacitní stan obrazně řečeno praskal ve švech. Právě tento velkokapacitní stan budil největší pozdvižení. Stan nahradil jedno ze dvou hlavních pódií, vystoupili zde například headlineři 30 Seconds to Mars, Billy Talent nebo Papa Roach a jeho kapacita se fanouškům nezdála. Kritika se týkala i potenciálních problémů s prachem a obecnou kvalitou vzduchu. Organizátoři se uchýlili k tomuto řešení právě po problematickém předchozím ročníku s vysvětlením, že při podobně špatném počasí zde budou kapely moci vystupovat bez omezení. Velkokapacitní festival vydržel ještě v roce 2014 a poté se pořadatelé vrátili ke klasické venkovní formě. 


Nejinovativnější - 2021

Ani v nejmenším se nedá mluvit o regulérním festivalu a už vůbec ne o regulérním ročníku, avšak Rock for People In the Game byl v lednu 2021 naprosto inovační novinkou, která neměla ve světě obdoby. V souvislosti s pandemií covid-19 bylo vytvořeno unikátní herní prostředí, které imitovalo královéhradecký festival a fanoušci mohli prostřednictvím svého avatara ve hře „pobíhat” po areálu a připojit se na streamované koncerty. Stream nabídly kapely Missio, Nothing but Thieves, The Devil Wears Prada nebo tuzemský Redzed. Fanoušci se mohli připojit na živé chaty mezi sebou a sdílet zážitky, popřípadě frustraci z dané situace. Šlo pouze o malou náplast v podobě streamovanýchf koncertů, kterých bylo v tomto období požehnaně. Avšak forma a obsah této náplasti byla natolik zajímavá, že tuto událost nelze opomenout.

Nejhezčí - 2018 & 2019

Blížíme se k velice subjektivním tématům, které nikdo nemůže rozhout za vás - festivalové fanoušky. Označení nejhezčí jsem zvolil vzhledem k aktuální designové tváři festivalu bez ohledu na osobní zážitky a hudební program. Ročník 2018 představil novou vstupní bránu, která v témže roce a v roce následujícím vítala všechny návštěvníky. Návrh pochází od studentky programu Architektura a stavitelství Fakulta stavební ČVUT v Praze – Barbory Markovové. Rok 2019 představil aktuální vizuální identitu, která bude Rock for People provázet v dalších letech. Nový vizuál je z dílny kreativní agentury Amden. „Za naším konceptem vidíme fanouška a skryté emoce, které v něm Rock for People vyvolává. Člověka, který si přijede užít festivalovou atmosféru se vším všudy. Uvolní se a odváže. Probudí zvíře v sobě. A právě série zvířecích hlav s lidskými doplňky – jako jsou brýle, čelenky nebo helmy – tvoří společně s mottem ʼProbuď to v soběʼ novou ideovou a grafickou osu kampaně RFP," vysvětluje šéfka kreativního týmu agentury Amden Veronika Svobodová.

Největší hvězda - Arctic Monkeys & Muse

Tentokrát se opravdu vydám na tenký led a pokusím se vybrat tu jednu největší hvězdu, který kdy vystoupila na festivalu Rock for People, ať už v Hradci Králové nebo Českém Brodě. Udělám si to trochu jednodušší a vyberu rovnou dvě. Jsou to headlineři festivalu v roce 2009 Arctic Monkeys a headlineři festivalu hned následující rok Muse. Vybral jsem tyto dvě předeším s ohledem na jejich kariéry v dané době, kdy byly obě byly na svém vrcholu. Muse jeli turné k desce „The Resistance”, které dostalo cenu Grammy, byli headlinery festivalů Coachella, Sziget, Glastonbury nebo T in the Park a odehráli obří koncerty po celém světě. Arctic Monkeys jeli v roce 2009 turné k platinové desce „Humbug” a byli headlinery festivalů Reading & Leeds, Pukkelpop, Lowlands nebo Lollapalooza. Kandidátů na tento titul je samozřejmě mnohem více, volba je na vás. Letos se ke kandidátům jistě přidají i hvězdní Green Day.

Nejčatější účastník - Enter Shikari & Vypsaná Fixa

Za pětadvacet let fungování festivalu se na jeho pódiích vystřídalo stovky různých kapel. Některé z nich se k nám k oboustranné spokojenosti rádi vracejí a jejich opakující se koncerty dělají fanouškům velkou radost. Rekordmanem v tomto ohledu je populární britská čtveřice Enter Shikari, kteří si letos na festivalu zahrají už popáté. Technicky vzato figurovali na soupisce šestkrát, avšak jejich první koncert v roce 2007 byl zrušený kvůli kuriózní situaci, kdy logistický koordinátor jejich týmu špatně odhadl vzdálenost mezi koncertními štacemi a kapela vystoupení na Rock for People zkrátka nestihla. Pětkrát se na festivalu představila i jiná britská parta Shoshin. Nikoho asi nepřekvapí, že z tuzemských kapel je nejloajálnější a nejpoctivější účastník pardubická partička Vypsaná Fixa, která počet svých vystoupení na festivalu letos zaokrouhlí na deset. Zajímavostí je, že od roku 2014 (pakliže nepočítáme covidem ovlivněné roky) nevynechala jediný ročník.


Nejnadějnější - 2021

Vracím se ještě jednou do nedávné historie a roku 2021. Během covidové krize proběhly alternativní verze festivalu s názvy Rock for People Home (v roce 2020), již zmíněný Rock for People In the Game a loni Rock for People Hope. Právě naděje byla tím klíčovým prvkem loňské dvoudenní akce, kdy se do areálu festivalového parku vrátili hudební nadšenci a užili si hudební nabídku, která byla s ohledem na ošemetnou situaci velice zajímavá. S nadějí všichni sdíleli hudební zážitky a s nadějí také vzhlíželi k roku 2022, na který byl slíbený letošní obří ročník. 

Největší - 2022

Teď už se pojďme dívat dopředu, jelikož nás opravdu čeká ten největší ročník festivalu Rock for People v historii. Letošní ročník bude mít i několik "poprvé”. Poprvé totiž královéhradecký areál spadá pod administrativu Ameba production, kteří na letištní ploše vybudovali moderní festivalový Park 360, rozšířili jeho kapacitu a mohou s programem a službami více improvizovat. Kvůli přijaté nabídce kapel účinkujících na Hella Mega Tour se poprvé přesouvá konání festivalu z tradičního termínu kolem červencových státních svátků tak, aby termín festivalu vyhovoval pozvanému interpretovi. No a poprvé v novodobém formátu, formě a dramaturgii bude festival trvat čtyři dny. Čtyřdenní akci už festival pamatuje, avšak v roce 2003 byl kromě několika zahraničních kapel line-up především česko-slovenský a také čtvrtý hrací den v roce 2013 byl složen ryze z tuzemských zdrojů. Letošní ročník tak poprvé nabízí čtyři dny až po strop natřískané mezinárodními hvězdami všech žánrů a bude to jistě velkolepé.

Festival Rock for People proběhne ve dnech 15. - 18. června 2022 ve festivalovém parku 360 v Hradci Králové. Poslední vstupenky jsou k dispozici na webu festivalu.

Zdroj informací: Bakalářská práce Dominiky Glocové Historie a analýza hudebního festivalu Rock for People.


Související obsah:

» Rock For People - den nultý a první   (David Malý, 08. 07. 2013)
» Rock For People - den druhý   (David Malý, 10. 07. 2013)
» Rock For People - den třetí   (David Malý, 12. 07. 2013)
» Rock For People - den čtvrtý   (Ondřej Vašaš, 14. 07. 2013)
» Rock for People nabídne fest ve festu, zahrají Kabáti, Klus, Kryštof a další   (Joe Stramr, 07. 05. 2013)
» Papa Roach na Rock For People   (David Malý, 11. 07. 2013)
» Billy Talent na Rock For People   (David Malý, 11. 07. 2013)
» 30 Seconds To Mars na Rock For People   (David Malý, 31. 07. 2013)
» Queens Of The Stone Age na Rock For People   (David Malý, 31. 07. 2013)
» Ohlédnutí za Rock for People 2013   (Kristina Kratochvílová, 10. 07. 2013)
» Rock for People táhne do boje s Biffy Clyro, Tomem Odellem a Manu Chao   (David Malý, 19. 04. 2014)
» Rock For People 2014 - den nultý a první   (David Malý, 13. 08. 2014)
» Rock for People bude v roce 2015 hned dvakrát!   (David Malý, 04. 12. 2014)
» Rock for People: Dvě místa, dva programy a spousta zážitků   (Nikola Halmová, 04. 04. 2015)
» Rock for People bude čistý, bezbariérový a zábavný   (Nikola Halmová, 27. 04. 2015)
» Třináct hvězd letošních českých festivalů   (David Malý, 04. 06. 2015)
» Rock for People 2015: Industriální a zároveň přirozený   (Nikola Halmová, 25. 02. 2015)
» Rock for People 2015 - Páteční den přinesl Vypsanou Fixu a Hollywood Undead. Kapely i slunce dodávaly lidem energii.   (Nikola Halmová, 07. 06. 2015)
» Rock for People 2015 - sobotní den byl multižánrový, slunečný a poslední   (Nikola Halmová, 07. 06. 2015)
» Rock for People zbrojí na sezónu 2016 s Bullet For My Valentine a Enter Shikari   (David Malý, 11. 12. 2015)
» Rock for People 2016 - den první   (David Malý, 10. 07. 2016)
» Rock for People 2016 - den druhý   (David Malý, 14. 07. 2016)
» Alternativně rockoví Cage The Elephant zahrají na Rock for People   (Karolína Košařová, 08. 02. 2017)
» Rock for People zve na Evanescence, Foster the People nebo Marmozets   (David Malý, 03. 02. 2017)
» Rock for People finišuje s Paramore nebo Mastodon   (David Malý, 23. 05. 2017)
» Rock for People hlásí první jména   (Karolína Košařová, 08. 11. 2017)
» 10 důvodů proč jet na festival Rock for People   (David Malý, 19. 06. 2017)
» Rock for People představuje další hvězdy!   (Karolína Košařová, 24. 03. 2017)
» Rock for People hlásí změny a zveřejňuje harmonogram   (David Malý, 17. 06. 2017)
» Druhým headlinerem Rock for People jsou podivní Die Antwoord   (David Malý, 03. 03. 2017)
» Rock for People 2017 - Den první   (David Malý, 16. 07. 2017)
» Rock for People 2017 - Den Druhý   (David Malý, 26. 07. 2017)
» Rock for People 2017 - Den Třetí   (David Malý, 25. 10. 2017)
» Paramore na festivalu Rock for People   (David Malý, 26. 07. 2017)
» Evanescence na Rock for People   (David Malý, 25. 10. 2017)
» Die Antwoord na festivalu Rock for People   (David Malý, 16. 07. 2017)
» Rock For People opět začne pověstným večírkem pro nedočkavé   (Ondra Kocáb, 12. 06. 2018)
» Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat   (Karel Souček, 18. 03. 2018)
» Rock for People čekají taneční afterparty se Sigmou a unikátní stageí od Let It Roll   (Ondra Kocáb, 11. 05. 2018)
» Rock For People hlásí další jména letošního line-upu   (Ondra Kocáb, 15. 02. 2018)
» Adventní kalendář RfP uzavřeli Franz Ferdinand a Vypsaná fiXa   (Karel Souček, 27. 12. 2018)
» Rock for People 2019: Den první   (David Malý, 09. 07. 2019)
» Kompletní harmonogram festivalu Rock for People a tipy Hudební Knihovny   (David Malý, 13. 06. 2019)
» Rock for People 2019: Den první   (David Malý, 09. 07. 2019)
» Rock for People 2019: Den druhý   (David Malý, 10. 07. 2019)
» In Flames na festivalu Rock for People   (David Malý, 10. 07. 2019)
» Bring Me the Horizon na festivalu Rock for People   (David Malý, 09. 07. 2019)
» Franz Ferdinand na festivalu Rock for People   (David Malý, 11. 07. 2019)
» Rock for People hlásí vyprodáno!   (David Malý, 31. 01. 2020)
» Rock for People Home zavítá do šesti měst a mnoha domovů   (Karel Souček, 02. 06. 2020)
» Festival Rock for People uvádí svůj náhradní program pro rok 2021   (David Malý, 18. 06. 2021)
» Rock for People se přesouvá, ale bude alternativní veze   (Karel Souček, 13. 04. 2021)
» I festival Rock for People se přesouvá na rok 2022. Máme ale i dobré zprávy. Green Day budou!   (David Malý, 05. 05. 2021)
» Rock for People zve v lednu do interaktivního 3D virtuálního prostředí   (Karel Souček, 05. 01. 2021)
» Adventní kalendář Rock for People odhalil dánskou zpěvačku MØ, britské Boston Manor nebo You Me At Six   (David Malý, 30. 12. 2021)
» Rock for People představuje online verzi festivalu   (David Malý, 06. 01. 2021)
» Nové kapely pro Rock for People Hope   (David Malý, 02. 07. 2021)
» Rock for People Hope - Den první   (David Malý, 16. 08. 2021)
» Rock for People Hope - Den druhý   (David Malý, 17. 08. 2021)
» Rock for People představuje balíček československých kapel, zároveň však přišel o jednu ze svých hvězd   (David Malý, 18. 04. 2022)
» Line-up festivalu Rock for People je téměř kompletní. Přidávají se Enter Shikari, Daughtry, Ghøstkid a další   (David Malý, 07. 05. 2022)
» Festival Rock For People přišel o kapelu Of Mice & Men a představuje nový festival SodaPop   (David Malý, 27. 02. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
DRTIKOL fest vol. 2 nabídl v Záboří kvalitní muziku a dobrou festivalovou atmosféru
18.07.

DRTIKOL fest vol. 2 nabídl v Záboří kvalitní muziku a dobrou festivalovou atmosféru

Cílem fanoušků heavy-metalových vypalovaček se v sobotu 13.7.2024 stal areál hasičské zbrojnice v obci Záboří...


The Atavists avizují singlem Here It Comes Again nové album
18.07.

The Atavists avizují singlem Here It Comes Again nové album

Energická kapela The Atavists dává singlem Here It Comes Again nahlédnout, jak bude znít její čtvrté album....


Na Kunětickou horu se mohou těšit Jakub a Monika
18.07.

Na Kunětickou horu se mohou těšit Jakub a Monika

Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Kunětické hoře. V naší soutěži jste moli vyhrát 2x1 volnou...


The Midnight přivezli do Prahy kus 80. let
18.07.

The Midnight přivezli do Prahy kus 80. let

The Midnight, jedna z předních synthwave skupin, se vrátila do Prahy po pěti letech a podruhé (nejen) tuzemským fanouškům...


V Medvědovi se pařilo - Slaughter Session přilákal početné publikum
18.07.

V Medvědovi se pařilo - Slaughter Session přilákal početné publikum

Páteční večer 12.7.2024 měl v plzeňském Bílým Medvědovi punc metalového festivalu, který s názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru