Rock For People - den čtvrtý

Pátku vévodily československé kapely

Poslední den letošního festivalu Rock For People se nesl ve znamení českých a slovenských interpretů. Díky státnímu svátku a výhodnému vstupu za 390 Kč praskal celý areál ve švech. Hlavními taháky pro milovníky československé hudby byly rozhodně Kabát & Big Band, Horkýže Slíže, Tomáš Klus, Pražský Výběr, Kryštof, Charlie Straight, Prago Union a mnoho dalších.

Více o Rock for People:

Jako téměř každý den si návštěvníci mohli odpočinou v Evropa 2 stage při filmech Děcka jsou v pohodě nebo Melancholia, po jejichž skončení proběhly dva workshopy zaměřené na digital Djing a problematiku gramofonů a Djs. První kapelou posledního dne Rock For People byla oblíbená ska/reaggae parta z Prahy The Spankers, která probrala i ty největší spáče. Na Showcase stage už od půl dvanácté zněly tóny slovenských metalcoristů Ranna Nevolnost, kteří publikum řádně rozproudili na celý den, který patřil k jedním z nejnabitějších.

Slovenský punk rock v podání Bijouterrier

Od třičtvrtě na dvě vystoupila na Youtube stage slovenská banda Bijouterrier, hrající punk rock s příměsí dalších stylů, která nezapřela svůj herecký talent. Na pódiu to totiž vypadalo jako v divadle. Kulisy koupelny, které sloužily jako vizuální doprovod k jedné z jejich písní nebo pohovka, na kterou si frontmanka Zita Rigondeaux, známá ze seriálu Doma na porádku, sedla a nechala se ovívat palmovými listy při skladbě Babka Natatrouská a Dedo Momuj. Něžnější část obecenstva rozhodně zpozorovala Štefana Pčelára, finalistu poslední pěvecké soutěže Superstar a možná mu věnovala více pozornosti, než zbytku kapely, která se velmi snažila a podávala skvělý výkon. Pčelár ve skupině zastává pozici doprovodného kytaristy a zpěváka; ačkoliv je velmi dobrým vokalistou, nemohl jsem se zbavit pocitu, že je dost nesmělý a rozhodně nepůsobil egoisticky, ani na sebe záměrně nestrhával pozornost. Během celého koncertu jsem čekal, že se na pódiu objeví i Vilém Čok, který zpívá své legendární „ahááá" v hitovce Prečo plačeš Vilém?, jelikož o pár hodin později vystupoval na Rock For People stage s Pražským Výběrem. Nakonec k tomuto hostování nedošlo a podobná situace se opakovala i při dalším hitu s názvem Terárium, ve kterém skupina spolupracovala s jejich téměř bratrskou kapelou Horkýže Slíže. Kdo Bijouterrier nezná, ať to rychle napraví a navštíví nějaký jejich koncert nebo se podívá na některá z jejich videoklipů na serveru youtube.com, rozhodně to je velký zážitek.

MandragePár minut před třetí hodinou vystoupili na Rock For People stage Mandrage & A Banquet. K tomuto spojení došlo na konci minulého roku a společně odehráli dvacet jedna koncertů, přičemž poslední dva z nich byly ve Velké Británii; vše zní velmi atraktivně a dobře, ale je tomu tak doopravdy? Již podle bohaté výzdoby a velkému davu, který nervózně čekal na kapelu se dalo tušit, že Mandrage prožívají velký boom a jejich fanoušci je na Rock For People přišli podpořit opravdu ve velkém. Z hudebního hlediska se koncertu nedalo nic vytknout, všichni odvedli dobrý výkon. Výtku bych měl pouze k pěveckému projevu frontmana Víta Starého, kterému je jeho špatný hlasový výraz velmi často vyčítán. Nejenže vyšší tóny, které vyluzuje, zní velmi bolestivě, ale i pohled na jeho tvář dává tušit, že s jeho hlasem není něco v pořádku. Je mnoho zpěváků, kteří na začátku své kariéry zpívali podprůměrně a tvrdou prací se dokázali vypracovat ve velmi dobré zpěváky, to ale není případ Víta Starého. Přijde mi to i jako určitá neúcta k jejich velmi početné fanouškovské obci, kteří jsou nuceni poslouchat jejich oblíbené písně v takovém hlasovém podání. Někdy v polovině koncertu jsem byl nucen jejich vystoupení opustit, protože jsem nevydržel tento bolestný projev a celkovou znuděnost vystupujících.

Naštěstí krátce po čtvrté hodině začal v Staropramen stage velmi zajímavý koncert hradecké filharmonie, která si pro Rock For People připravila set coververzí od The Beatles. Dirigentem byl milovník této liverpoolské čtveřice Miloš Machek, který se již delší dobu specializuje na symfonický crossover. Celý ansámbl byl doplněn ještě o čtyři mužské zpěváky, kteří předvedli skvělý výkon. Posluchači si tak mohli poslechnout jedny z největších hitů od The Beatles, jako například Yellow Submarine, Ob-La-Di, Ob-La-Da, Back in the U.S.S.R (která se pro velký úspěch na konci koncertu přidávala), Let It Be, Michelle a mnoho dalších. Písně byly vždy řádně uvedeny dirigentem, ať už se jednalo o nějakou zajímavost nebo vypíchnutí textové pasáže ze skladby. Miloš Machek předvedl skvělé popularizátorské schopnosti a dokázal navodit tu správnou náladu. Celkově mělo vystoupení krásnou atmosféru a obecenstvo zpívalo všechny písně a dokonce se nebálo i tančit, což není na koncertech symfonického orchestru zvykem.

Horkýže Slíže s hosty

Ve čtvrt na šest se před Rock For People stage utvořil velký kotel dychtivě čekající na vystoupení slovenské punkrockové legendy Horkýže Slíže. Jejich hodinový set byl plný energické hudby a několika překvapení, kdy se například v půlce vystoupení na pódiu objevil celý orchestr Blaas Of Gloory z Nizozemska a zahrál několik známých rockových hitů na dechové nástroje. K dalšímu hostování došlo v písni Malá Žužu, kdy na stage přišla zpěvačka Gygy, která původně zpívá ve skupině Five O'Clock Tea a z publika byla vybrána jedna tanečnice, která během celé skladby řádila po celém pódiu. Kromě největších hitů jako Maštal, Mám v piči na lehátku, Vlak, Silný refrén, L.A.G. Song, A ja sprosta zaznělo i dost písní z nového alba s názvem St. Mary Huana Ganja, které dokazuje, že Horkýže Slíže umí pořád skládat chytlavé, energické a hlavně vtipné písně. Celý koncert se nesl v lehkém duchu a fanoušci se dobře bavili i díky vtipům, které prakticky po celou dobu vystoupení doplňovaly skvělý hudební výkon kapely.

Poté následovalo ve Staropramen stage vystoupení Anety Langerové. Její doprovodná skupina je v dobré formě a sestavená z kvalitních muzikantů. Příkladem je třeba syn Davida Kollera, Adam Koller, který předešlý den zastával také post bubeníka v kapele Jana Budaře. Během koncertu zazněly i nové písně, které se zpěvačka teprve chystá natočit. Žertovně podotkla, že její tvorba je celkově dosti depresivní, ale svojí klidnou povahou a příjemným vystupováním publikum rozhodně špatnou náladu nemělo, naopak. Koncert Anety Langerové byl příjemný podvečerní zážitek. Kdo chtěl v tuto dobu navštívit jiné vystoupení, měl tak možnost zajít do Youtube stage stanu na Eddie Stoilow & Petr Čech, které bylo mediálně dosti probráno nebo do Freezone na slovenského rapera Vece.

Před půl osmou se na Rock For People stage rozezněly temné tóny písně Hrabě X od legendární české novovlnové skupiny Pražský Výběr. Jejich set byl rozdělen na dvě poloviny, kdy v první půlce vybrali několik skladeb z alba Straka v hrsti, které bubnoval Jiří Hrubeš a v druhé usedl za bicí soupravu Klaudius Kryšpín a zazněly hity z desky Výběr. Kromě klasické sestavy Pražského Výběru, tedy Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok a výše zmínení bubeníci se na pódiu objevil i Jiří Tomek na perkuse a doprovodný zpěv a samozřejmě všudypřítomný maskot Ropotamo. Na začátku písně Sbal si to svý ráno přišla na pódium herečka Iva Pazderková, která předvedla skvělý teatrální výkon. Značně všem muzikantům vynadala „Šmarjá, proč já sem si tě vůbec brala... „ a skvěle nastolila atmosféru této skladby; poté zůstala jako doporovodná zpěvačka. K dalšímu překvapení došlo na konci celého vystoupení, kdy se na stage zjevila Jana Kratochvílová v blyštivé helmě a předvedla svůj charakteristický zpěv. Díky hodinovému času nemohly zaznít všechny písně, což byla škoda a tak kapela musela poskládat playlist, který se nemusel všem fanouškům trefit do chutě a některé velké hity byly tak opomenuty. Ale tak už to na festivalových koncertech chodí. Pražský Výběr předvedl skvělý výkon, ačkoliv byla znát jistá unavenost formace a práce s publikem nebyla tak frekventní.

Na fanoušky Tomáš Klus čekalo velmi příjemné vystoupení doplněné dvěma novými hudebníky, kteří doprovodili Tomáše Kluse s Jiřím Kučerovským. Byli jimi Jan Lstibůrek na kontrabas a hráč na cajon Petr Škoda. Celé vystoupení bylo velmi energické a nebyl písně, kdy nezpívalo celé publikum. Tomáš Klus dokázal, že je skvělým bavičem a umí rychle a vtipně reagovat na podněty, které se dějí pod pódiem. Díky uprostřed prodloužené stage mohl chodit přímo mezi posluchače, pro které to byl rozhodně velký zážitek a celý koncert si užili naplno.

Energická show Kabátů i Kryštofů

Pomalu se blížil konec celého pátečního dne a i celého festivalu, který uzavřela dvě velká jména české hudební scény. Kabát & Big Band a Kryštof. Kabáti vystoupili krátce po půl desáté na Rock For People stage a již z pohledu na obrovský kotel bylo jasné, že popularita této skupiny nevyprchala a těší se stále velké přízni fanoušků.

Během téměř hodiny a půl dlouhému setu zazněly jejich nejznámější písně. Například Na sever, Malá dáma, Burlaci, Žízeň, Dole v Dole a Pohoda. Asi v polovině vystoupení se ke kapele přidal i big band, který příjemně oživil celý koncert a dal písním trošku jiný rozměr, ačkoliv se nejednalo o žádné velké zásahy nebo virtuózní výkon. V této sestavě hráli skladby jako Sem Klidnej, Králící, Bum bum tequilla nebo Všechno bude jako dřív. Skupina podala velmi dobrý výkon doplněný pěknými vizuálními efekty a rozhodně dala fanouškům vše, co chtěli slyšet a zažít: energickou show a známé hity, se kterými si mohli zazpívat.

Posledním vystupujícím ve Staropramen stage byla ostravská skupina Kryštof. Po roční pauze a odehraném turné bylo vidět i slyšet, že všichni členové podávají naprosto sebevědomý a kvalitní výkon. Zpěvák Richard Krajčo byl takovým českým Jaredem Letem a dovolil si s publikem dělat všemožné kreace. I po vizuální stránce byl koncert nabitý; na obrazovkách se promítaly videoklipy nebo texty k písním. Jako příjemný bonus byla podle slov Richarda Krajča coververze na jejich vlastní hit s názvem Ženy. Skupina šla mezi obecenstvo na takzvaném cat walku a spustila opravdu zajímavou verzi, kde basová linka byla zpívaná, Richard Krajčo hrál na akustickou kytaru a ostatní doprovázeli na perkuse. Ke konci skladby vyjel z prodlouženého pódia kvádr směrem nahoru, na kterém stáli dechaři Ondřej Kyjonk a Nikolas Grigoriadis, který zahrál sólo na kazoo. Opravdu efektní podívaná. Dle mého názoru všem členům skupiny Kryštof roční pauza prospěla a díky nově nabité energii mohou svým fanouškům na koncertech dát ze sebe maximum.

Po skončení vynikajícího vystoupení kapely Kryštof se návštěvníci mohli rozloučit s posledním festivalovým dnem v Youtube stage na kapele Skyline. Kdo měl ještě energii, pro toho byla až tří hodin připravena produkce elektronické hudby hned v několika stage. Páteční den se rozhodně vyvedl a jak jsem již napsal na začátku článku, byl také jedním z nejnabytějších. Díky skvělému počasí a velmi dobrému výběru skupin a interpretů si tento ročník napravil reputaci po nevydařeném ročníku předešlém, kdy díky velmi špatnému počasí bylo nuceno mnoho velkých kapel zrušit své vystoupení. Nezbývá nic jiného, než popřát pořadatelům Rock For People mnoho zdaru s přípravami na další ročník, který se snad vyvede stejně dobře, jako letošní.

Autor fotografií: Tomáš Smrčka - foto-depress.nafoceno.cz

GALERIE

Související obsah:

» Rock For People - den nultý a první   (David Malý, 08. 07. 2013)
» Rock For People - den druhý   (David Malý, 10. 07. 2013)
» Rock For People - den třetí   (David Malý, 12. 07. 2013)
» Papa Roach na Rock For People   (David Malý, 11. 07. 2013)
» Billy Talent na Rock For People   (David Malý, 11. 07. 2013)
» 30 Seconds To Mars na Rock For People   (David Malý, 31. 07. 2013)
» Queens Of The Stone Age na Rock For People   (David Malý, 31. 07. 2013)
» Ohlédnutí za Rock for People 2013   (Kristina Kratochvílová, 10. 07. 2013)
» Ghetto Priest ocenil na Rock for People dobré vibrace   (Karel Souček, 04. 07. 2013)
» Svědectví o turné, na němž dostal Gott boxerské rukavice i tanga   (Karel Souček, 16. 04. 2013)
» Kuko by pro fór upsal duši ďáblu   (Karel Souček, 23. 12. 2012)
» Silný refrén jak hovado   (Karel Souček, 02. 04. 2013)
» Horkýže Slíže v Brně slavili dvacet let s Huana Ganjou   (David Malý, 29. 05. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Pozvání na rockový mejdan s Vildou Čokem a jeho kapelou Bypass do klubu Modrá Vopice
24.04.

Pozvání na rockový mejdan s Vildou Čokem a jeho kapelou Bypass do klubu Modrá Vopice

Čtvrtek 16 .5. si rozhodně zapište do kalendáře! Před venkovním podiem v legendárním hudebním klubu Modrá Vopice,...


Chinaski slaví 30 let podcasty, albem, klipy, koncerty...
24.04.

Chinaski slaví 30 let podcasty, albem, klipy, koncerty...

Kapela Chinaski právě zahajuje oslavy 30 let na scéně. Fanouškům se mimo jiné poprvé v historii...


Tři Sestry opět slaví!
24.04.

Tři Sestry opět slaví!

Už za necelý měsíc proběhne velkolepá narozeninová oslava v Ledárnách Braník. 17. a 18. května tu skupina Tři...


Ghøstkid: Pokud máš speciální estetiku, máš velké plus
23.04.

Ghøstkid: Pokud máš speciální estetiku, máš velké plus

Na festivalu Rock for People 2022 jsem se po roce opět sešel se Sebastianem Bieslerem přezdívaným „Sushi" z kapely...


Klára Vytisková je zpět a překvapuje češtinou
23.04.

Klára Vytisková je zpět a překvapuje češtinou

Výrazná zpěvačka a skladatelka Klára Vytisková se po tvůrčí pauze vrací zpět na hudební scénu. První český singl...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru