Trio Biffy Clyro na Rock for People rozdávalo radost

Skotská trojice Biffy Clyro se na festival Rock for People vrátila po osmi letech. Už v roce 2014 patřili mezi headlinery, kam je pasovala tehdy relativně čerstvá a velmi ceněná deska „Opposites”. Za tuto dobu kapela zvládla nahrát tři desky, z nichž však poslední dvě „A Celebration of Endings” z roku 2020 a „The Myth of the Happily Ever After” z loňska neměli možnost propagovat na pódiích ze známých důvodů. A tak zatímco před osmi lety představili písně ze tři desek, letos vybírali hned z dvojnásobného množství svých nahrávek.Uplynulo pět let od jejich poslední návštěvy, pánové měli co dohánět


Kromě ústřední trojice, kytaristy Simona Neila, baskytaristy Jamese Johnstona a bubeníka Bena Johnstona na pódiu figurovaly houslistky a další dva kytaristé, potažmo klávesák a doprovodný vokálista. I díky tomu získaly silné skladby ten potřebný punc epičnosti. Koncert byl zahájen skladbou „DumDum” z aktuální desky, z nichž zazněly už pouze další tři kusy. Větší důraz byl možná překvapivě kladen na desku „A Celebration of Endings”, která nabízí hned několik působivých balad i řízných rockových skladeb. Dočkali jsme se příjemně rockové „Tiny Indoor Fireworks”, řízné „End Of” i krásné balady „Instant History”. Sentimentální akustickou „Space” si pak zpěvák Simon zahrál na španělku v doprovodu obou houslistek.

Faktem, že odehrát repertoár své kapely je náročné nejen emocionálně, ale i fyzicky, jsme měli možnost vidět hned v úvodu koncertu. Litry potu, které muzikanti během koncertu vypotily by pravděpodobně naplnili jednu z cisteren pitné vody, které během festivalu pořadatelé poskytli. Ty největší hity však měly teprve přijít. Nebyl to ani ukřičený singl „A Hunger in Your Haunt”, ani píseň „Unknown Male 01”, ani syrová „Slurpy Slurpy Sleep Sleep”. Hity, které Biffy Clyro za téměř třicet let existence nasbírali už nějakou dobu zrají a ani po dekádě neztrácejí na lesku a pompéznosti. Řeč je o skvělých peckách „Black Chandelier” a „Biblical” z desky „Opposites”, které sklízely velké ovace už při jejich první návštěvě na festivalu.


Vzájemné nadšení a vděk budiž kompenzací za odložené ročníky


Skotská parta nepotřebuje žádné třpytivé ozdoby, žádnou laserovou show nebo líbivé projekce. Biffy Clyro je kapelou, za kterou vždy hovořili především emoce v jejich skladbách. Ve skladbách toho nejryzejšího zrna, které by rozněžněly i norského black metalistu. Pokud by se to nepodařilo už po výše zmíněných písních, výběr dojemných rockových hitů se zdá být nevyčerpatelný. Velkou zásobárnou je i deska „Only Revolutions”, ze které nám ostrované zahráli „Mountains” nebo další velehit „Bubbles”. Tím svůj koncert zdánlivě ukončili a pokud by se na pódium už nevrátili, nikdo by jim to nemohl mít za zlé. Přídavkem byla místy až punková „Cop Syrup” a celý galavečer zakončila srdceryvná „Many of Horror”. Organizátoři festivalu i kapela si do kronik mohou zapsat další famózní koncert a pódium by potřebovalo armádu uklizeček, aby po skotské trojici vytřely podlahu.

Biffy Clyro našli dokonalý recept na kombinaci důrazného rocku a melancholických balad. Tento kytarový koktejl chytl za srdce a dámy i pánové si zasloužili každý výjev radosti od početného publika. Když se k tomu přidá obrovské nasazení, vděk a pokora autorů i skvělý zvuk, nemůže nikdo odcházet nespokojený. Jméno Biffy Clyro možná nezní tak třpytivě jako jména jiných rockových velikánů, nicméně i oni nabízí plné hrsti zvučných hitů a vášně. Budete-li mít někdy možnost, rozhodně na jejich koncert zajděte. A vemte si s sebou kapesníky. Nebo partnera/partnerku. Ideálně obojí.


Autorkou fotografií je Monika Jetelová.

GALERIE

Související obsah:

» Rock For People 2014 - den nultý a první   (David Malý, 13. 08. 2014)
» Biffy Clyro a jejich biblická   (Ondra Kocáb, 19. 03. 2013)
» Biffy Clyro představili Opposite   (Ondra Kocáb, 19. 05. 2013)
» Biffy Clyro natočili video k novému singlu   (Ondra Kocáb, 12. 12. 2012)
» Biffy Clyro přichází s novinkou Wolves of Winter, novou deskou nás překvapí na začátku letošních prázdnin!   (Karolína Košařová, 23. 03. 2016)
» Animal Style láká na novu desku i pražský koncert Biffy Clyro   (Karel Souček, 31. 05. 2016)
» Biffy Clyro na osobní Ellipsis bádají po nových územích   (Ondra Kocáb, 24. 07. 2016)
» Biffy Clyro umějí i pomalejší balady   (Karel Souček, 05. 01. 2017)
» Biffy Clyro rozpoutali peklo v Lucerně   (Ondra Kocáb, 09. 06. 2016)
» Biffy Clyro bodují   (Jiří Hroněk, 20. 02. 2017)
» První den festivalu Rock for People 2022 ovládly formace z Velké Británie   (David Malý, 21. 06. 2022)
» Druhý den si Rock for People 2022 odbyl první velkou premiéru a nabídl i festivalové klasiky   (David Malý, 23. 06. 2022)
» Royal Blood si svou českou premiéru odbyli svědomitě, ale něco tomu chybělo   (David Malý, 23. 06. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Sto zvířat zaplnili Rock Café
31.03.

Sto zvířat zaplnili Rock Café

A to letos přímo doslova! Koncert byl vyprodaný, takže v malém prostoru Rock Café nebylo skoro...


HOOVERPHONIC ZAHRAJÍ V ČERVNU POD ŠIRÝM NEBEM V LEDÁRNÁCH
30.03.

HOOVERPHONIC ZAHRAJÍ V ČERVNU POD ŠIRÝM NEBEM V LEDÁRNÁCH

Hooverphonic je belgická rock/popová formace založená v roce 1995. Oblíbená belgická skupina Hooverphonic zahraje...


Lamb of God s Kreator potěšili (mimo jiné) německé fanoušky
29.03.

Lamb of God s Kreator potěšili (mimo jiné) německé fanoušky

Koncertu amerických death/groove metalových Lamb of God se v České republice pravděpodobně už nedočkáme, a tak byla...


Mirai se vrací do svých punkrockových začátků
29.03.

Mirai se vrací do svých punkrockových začátků

Že umí Mirai přitvrdit, dokazuje písnička Tenkrát z úspěšné desky Maneki Neko. Ta se nyní dočkala videoklipu,...


Britská rocková kapela The Sisters of Mercy se vrací do Prahy v rámci své evropské tour
29.03.

Britská rocková kapela The Sisters of Mercy se vrací do Prahy v rámci své evropské tour

Echo Promotion vám je přináší 12. 10. 2023 do Lucerna Music Baru v Praze. The Sisters of Mercy jsou britská...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru