Green Day na Rock for People plnili sny

Americké trio Green Day se do České republiky vrátili po pěti letech a rozhodně si nemuseli plnit žádné resty ani napravovat reputaci. Jejich koncerty jsou známé obrovskou vstřícností i nadšením a nebylo tomu jinak ani na festivalu Rock for People. Program na gigantické KB Stage uzavíral headliner, jehož koncert se do historie festivalu zapíše zlatým písmem jako jeden z nejlepších a patrně na dlouhou dobu i jeden z největších.Američtí idioti byli velmi přátelští


Úvod patřil skladbám „Bohemian Rhapsody” a „Blitzkrieg Pop”. Zatímco se mraveniště pod pódiem dávalo do pohybu a fanoušci hledali ta nejlepší místa, na pódiu tančil maskot králíka, což mnohým fanouškům patrně i uniklo. Green Day také zaujali svá místa a nabídli první ochutnávky v podobě „American Idiot”, „Holiday”, „Know Your Enemy” a „Boulevard of Broken Dreams”. Tím vyvolali absolutní euforii, která trvala celé dvě hodiny a pro mnohé ještě několik dalších dní. Od samého začátku frontman Billy Joe Armstrong předváděl, jak má vypadat práce s publikem a jak rockový koncert získá na autenticitě, když se to dělá pro radost a ze srdce. On, i Mike Dirnt a Tré Cool byli plní energie, na pódiu se neustále něco dělo a bylo se i na co dívat. Rockovou show sice nedoprovázely žádné projekce, ale troufám si tvrdit, že v tomto případě fanoušci ocenili právě spíše detailní záběry na své oblíbence, jelikož to nebyli žádní psí čumáci.

Kapela letos poměrně v tichosti slaví pětatřícet let existence a přestože američanům (s vyjímkou bubeníka Tré Coola) už odzvonilo padesát let, není to vůbec poznat. Kromě nějakých vrásek navíc jsou to pořád ti stejní punk-rockoví rošťáci jako na začátku tisíciletí. Billy Joe Armstrong je neskutečný sympaťák. Stále se usmíval, tancoval, křepčil a svou muzikou se pořád baví. Klišé, které říká, že věk je jenom číslo, tady platí stonásobně a pánové jsou stále ve fantastické formě. Nehledě na to, že ani garderóba se za ty roky nijak nezměnila. Na pódiu se v průběhu koncertu objevili i tourující muzikanti, saxofonista Jason Freese a kytaristé Jason White a Kevin Preston, ale hvězda byla pouze jedna. Padesátiletý usměvavý čertík Billy Joe Armstrong.Green Day vsadili na hity, které zrají už několik dekád


Negativních věcí na koncertu Green Day mnoho nenajdu. Přesto si dovolím postěžovat si na jednu věc, a tou je setlist. Green Day zahráli téměř dvě desítky hitů, atmosféra byla skvělá a zpívalo se pravděpodobně až do rána. Spoustu lidí se mnou pravděpodobně nebude souhlasit, když označím jako negativum fakt, že nejnovější skladbu, kterou kapela zahrála pochází z třináct let staré desky „21st Century Breakdown". Kapela úplně ignorovala repertoár poslední dekády a není to jen aktuální a velmi solidní deska „Father of All Motherfuckers”. Nepadla žádná zmínka o skvělém albu „Revolution Radio” a ignorována byla i trilogie z roku 2012. Byl to zajímavý tah, který nám asi nikdo nevysvětlí, nicméně je to velká škoda. I nová tvorba Green Day nabízí výborné kusy, které naživo musí znít skvěle. Zvlášť, když si uvědomíme, že na úkor těchto skladeb se do seznamu dostaly covery „Rock and Roll All Nite” (Kiss), „Knowledge” (Operation Ivy) a „Shout” (The Isley Brothers).

Jedním dechem však musím dodat, že autorské skladby, které zazněly, patří k tomu nejlepšímu, co američané kdy vydali. Kapela zahrála hity, které je dostaly na ty největší světová pódia, včetně toho na Rock for People. Z prvního odstavce je patrné, že největší prostor dostala průlomová deska „American Idiot”, ze které kromě již zmíněných úvodních skladeb zazněla energická „St. Jimmy”, srdceryvná „Wake Me Up When September Ends” a v závěru také kompletní hudební epos „Jesus of Suburbia”. Došlo i na starší desky s hity „Minority”, „Basket Case”, „Longview” a i třicet let stará „Welcome to Paradise”. Tisíce lidí si zazpívalo celou „When I Come Around”, vzpomínalo s „Hitchin' a Ride”, „Brain Stew” nebo „Waiting”. Skladeb zaznělo celkem jednadvacet a to se na spoustu známých písní ani nedostalo. Výčet vynechaných písní (zejména z desek po roce 2009) by vystačil na další článek. Jako přídavek Billy Joe Armstrong zahrál na akustickou kytaru velmi příjemnou a sentimentální „Good Riddance (Time of Your Life)”, která velmi vkusně celou show uzavřela.Sobotní večer byl nezapomenutelný zejména pro dvě fanynky


Pro tisíce lidí byl famózní koncert Green Day skvělým hudebním prožitkem. Zážitek na celý život budou mít z Rock for People zejména dvě slečny, které Billy Joe Armstrong pozval na pódium. První pozvaná fanynka si se zpěvákem i bez něj střihla kousek hned třetí skladby „Know Your Enemy” a po jeho boku chvíli vesele křepčila. Na teplou sobotní noc nikdy nezapomene slečna Klára, která byla na pódium pozvaná při coveru „Knowledge”. Zpěvák si ji vyhlédl, když hledal někoho, kdo umí hrát na kytaru. Oba se na pódiu sladili, zpěvák dal Kláře prostor na výslunní a následně i samotnou kytaru. Úžasné gesto úžasného frontmana.

Green Day na Rock for People potvrdili hned několik věcí. Za prvé fakt, že jsou skvělou živou kapelou, jejíž koncerty jsou velkým zážitkem a zábavou. Druhou věcí je úžasné a přirozené charisma Billyho Joe Armstronga. Byly časy, kdy jeho reputace pokulhávala. Tyto dny jsou zdánlivě dávno v minulosti a on i celá kapela se prezentovala ve skvělém, velmi přátelském a pokorném světle. Do třetice potvrdili, že jejich dvacet, třicet let staré hity stárnou z grácií stejně tak, jako stárnou fanoušci této rozdováděné trojice.

Festival Rock for People končil velmi příhodně. Největší a nejlepší ročník ukončil největší a (jeden z) nejlepších koncertů festivalové historie. Organizátoři festivalu se mohou opět poplácat po zádech a využít energii, kterou jim (mimo jiné) Green Day vlili do žil k přípravě dalšího skvělého ročníku.


Autorem fotografií je Petr Klapper.

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Předskokan jako skutečný headliner?
24.05.

Předskokan jako skutečný headliner?

Proč vždycky, když Francouzi přijedou do Prahy, tak je nějaký den významný pro liberály? U Landmvrks den práce, nyní...


Dropkick Murphys se po roce vrací do Prahy
23.05.

Dropkick Murphys se po roce vrací do Prahy

Čtete správně, naposled jste mohli Dropkick Murphys zažít minulý rok na vyprodaném koncertě v Ledárnách, Open...


Duff McKagan představí své nově oceněné album "Lighthouse" v prostorách klubu Sono
23.05.

Duff McKagan představí své nově oceněné album "Lighthouse" v prostorách klubu Sono

Jeden ze zakládajících členů Guns N’ Roses - Duff McKagan - tak poprvé vystoupí pro fanoušky v rámci sólového...


Brutal Assault: největší metalový festival v Česku se vrací do unikátní vojenské pevnosti
23.05.

Brutal Assault: největší metalový festival v Česku se vrací do unikátní vojenské pevnosti

Do pevnosti Josefov v Jaroměři se po roce opět vrací legendární festival Brutal Assault. Čeká nás 27. ročník plný...


Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou
22.05.

Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou

Brněnský klub Melodka minulý víkend hostil žánrově nevšední večer. V jeho útrobách vystoupily tři neofolkové...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru