Biffy Clyro na osobní Ellipsis bádají po nových územích

Recenze alba : Ellipsis

Album: Ellipsis
Interpret: Biffy Clyro
Celkový čas: 00:46:39
Vydavatel: 14th Floor, Warner Bros
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Po třech těžkých, ale hudebně velmi úspěšných rocích se s novým studiovým počinem vrací skotské trio Biffy Clyro. Sedmá studiová deska Ellipsis se narozdíl od svého vynikajícího předchůdce Opposites neopírá o jasně daný koncept, nabízí větší volnost, přesto zní stále jako ta stejná parta, která akorát zkouší vnést do svých skladeb nové postupy.

U předchozích desek, ať už to bylo Puzzle, Only Revolutions nebo Opposites, kapela u první skladby začínala jemnější instrumentací, která postupně přiostřovala až k explozivnímu refrénu. Nyní nadešlo trochu změn. První skladbou je singl Wolves of Winter, který načne pár sekund ze studia, během kterých frontman Simon Neil se značným úsměvem zvolá "Record This?!" Poté už se spustí mohutné intro skladby, která se stala otvírákem všech koncertů k letošnímu turné a svůj účel na rozjezd alba plní skvěle. Upoutá hlavně střídáním klidných a výbušných pasaží, včetně kytarového sóla v závěru.I druhý singl nabízí již ověřenou klasiku. Kapela v Animal Style servíruje parádní riffy a probouzí v sobě až zvířecí energii. Skladbu lze zařadit mezi další přímočaré hity na první poslech, kterých už v repertoáru mají několik. K rozohnění dochází ještě v pecce On a Bang, která po finálním mixu působí oproti živé verzi příliš uhlazeně, což trochu podkopává ambice skladby a stahuje ji směrem k průměru. U Biffy Clyro je znát rozdíl hry naživo a ve studiu, naživo dají volno svojí divokosti, zato ve studiu chtějí mít vše řádně upravené a tady je to znát o to více, že skladba byla venku dříve v živé podobě z koncertů.

Nové vlivy, které byly čerpány od hip-hopových uskupení, které při skládání kapela prý nejvíce poslouchala (jména jako A$AP Rocky, Kanye West nebo Aesop Rock) můžeme párkrát během desky zaslechnout. Ovlivněná je rozhodně čtvrtá skladba Re-Arrange, která v sobě nezapře r'n'b. Něžná skladba, která je Neilovým vzkazem a poděkováním manželce, že s ním dokázala vydržet poslední těžké roky, ovlivněné osobními problémy. Celé album vlastně textově působí jako velká frontmanova osobní zpověď. To potvrzuje i úvodní singl v jednom z veršů, kde bilancuje momentální stav kapely "We have achieved so much more than you possibly thought we could,”nebo balada Medicine.Najdeme zde i další vlivy, funk-rockové Flammable nebo Don't, Won't, Can't dokáží pořádně rozvlnět těla, akustická Medicine zase uklidní atmosféru pouze za pomoci kytary a smyčců v pozadí. Small Wishes je zase ovlivněná country! (slyšíme i různé zvonky s píšťalami). Ano, až sem kapela zašla ve svém bádání. Zaujme tu především text, který se jako jediný odpoutá od osobních událostí a působí jako vtipná vložka (we meet a "lovesick” man who "stole our national thunder” and "the lizard [that] shit and held it under our nostrils). Přesto se jedná o píseň, která se přesně hodí pro B-Side alba, která pravidelně Biffy Clyro vydávají rok po klasickém studiovém albu, aby měli prázdný šuplík.

Příjemně se jeví také desátá Howl, která oplývá pozitivní energií a kapela si tu i zavyje jako smečka vlků. Celou desku ukončuje nářez v podobě In the Name of the Wee Man. Poslední dvojice skladeb je dostupná ale pouze na deluxe edici desky. Deska nabízí několik jemných, baladických skladeb, několik přímočarých rockových pecek, přesto tu zůstavá pocit, že krok směrem k novému producentovi (Rich Costey) nebyl úplně tím správným. Celé je to velmi důkladně zmixované, uhlazené, až tak, že doposud výrazné, dunící basové linky Jamese Johnstona zůstávají pohřbeny kdesi v hloubi.Ellipsis
nachází Biffy Clyro v několika různých polohách. Rockové pecky (Flammable, Animal Style) střídají balady (People, Medicine), slyšíme tu píšťaly, akustické kytary, smyčce, klavír nebo i dětské sbory (Friends and Enemies). Po několika koncepčních deskách je tu jedna obyčejná, která si na nic nechce hrát a chce si jen užít, pobavit a zase odejít. Sama kapela poznamenala, že oni samotní byli překvapení, jak divným směrem je novinka zahnala. I na novince tak Biffy Clyro vzbuzují emoce a s odřenýma ušima jim to prochází.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Novinka Biffy Clyro není komerční trhák, ale poctivá nálož syrové muziky

Novinka Biffy Clyro není komerční trhák, ale poctivá nálož syrové muziky

Ve Skotsku musí buď pršet, nebo není do čeho píchnout. Přesně tohle jsou momenty, kdy se Biffy...


Stadionová pohodička v podobě protikladů

Stadionová pohodička v podobě protikladů

Alternativní rockeři ze skotského Killmarnocku, Biffy Clyro, nachystali na leden nového...Související obsah:

» Stadionová pohodička v podobě protikladů   (Ondra Kocáb, 30. 01. 2013)
» Biffy Clyro přichází s novinkou Wolves of Winter, novou deskou nás překvapí na začátku letošních prázdnin!   (Karolína Košařová, 23. 03. 2016)
» Skotská smečka nenechala na nikom nit suchou   (Karel Souček, 11. 06. 2016)
» Animal Style láká na novu desku i pražský koncert Biffy Clyro   (Karel Souček, 31. 05. 2016)
» Biffy Clyro avizují singlem Wolves of Winter novou desku   (Karel Souček, 23. 03. 2016)
» Biffy Clyro se vrací do Prahy! V červnu vystoupí v Lucerně   (Ondra Kocáb, 12. 04. 2016)
» Biffy Clyro rozpoutali peklo v Lucerně   (Ondra Kocáb, 09. 06. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon
26.09.

Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon

I organizátoři královéhradeckého festivalu Rock for People odehráli svůj první tah při podzimním odhalování...


Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu
26.09.

Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu

Z plánovaného místa koncertu v holešovické hale Sasazu se organizátoři rozhodli upustit a pondělní koncert...


Combichrist & Megaherz: Temná party uprostřed velkoměsta
26.09.

Combichrist & Megaherz: Temná party uprostřed velkoměsta

V neděli večer zavítali do Prahy rovnou dvě legendy industrialu doplněného o tvrdé kytary: němečtí Megaherz...


Tenkrát na západě – Devadesátky
26.09.

Tenkrát na západě – Devadesátky

V sobotu 30.září se v DEPO 2015 uskuteční vzpomínka na devadesátá léta plzeňské scény …. Čeká...


Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí
25.09.

Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí

Naléhavost sdělení s až bezstarostně laděnou muzikou a hudební lehkost s vážností slov propojuje kapela...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru