Biffy Clyro rozpoutali peklo v Lucerně

Skotsští divočáci Biffy Clyro si na letošní rok naplánovali velice pestrý program. Nové album a velké celosvětové turné k tomu. Mezi zastávkami turné nazvaného Pre-Ellipsis Tour letos opět nechyběla zastávka v Praze. Biffy Clyro tu hráli již dvakrát, v ČR se dokonce objevili již i na festivalu Rock For People. Očekávání tak byla obrovská. Změnou oproti minulým vystoupením bylo místo konání. Oproti Roxy v roce 2013 se letošní akce nastěhovala přímo do Velkého sálu Lucerny. Nastala tak otázka, zda dokáže kapela naplnit tak velký prostor.

Jako support byla vybrána královéhradecká kapela The Atavists, která se dokázala prozatím nejvíce zviditelnit pomocí soutěže GBOB, kde se probojovala do celosvětového finále. Čtveřice, zakládající svůj zvuk na pomezí stoner rocku, kombinovaného s blues a nakřáplými retro varhany, vydala debutovou desku Bad Times loni, a právě z ní se poskládal celý dnešní playlist. Kapela na pódium vlétla bez ostychu a své velké šance zahrát si před světovou kapelou se vůbec nezalekla. V celkem pětatřicetiminutovém setu se jí rozhodně podařilo publikum hned ze začátku pořádně rozehřát a připravit tak na hlavní hvězdy večera, díky čemuž si zasloužila velký potlesk na závěr.

Celý večer měl spád a vše šlo podle plánu. Lucerna se postupně zaplňovala, a těsně před devátou hodinou už bylo stání pod pódiem téměř zaplněné, lidé si našli cestu i na balkónky, kde byla místa na sezení zcela obsazená. Přesně úderem deváté hodiny v sále zhasla světla a začalo intro. Diváci se po několika minutách vyvolávání svých oblíbenců dočkali a hned po nástupu trojice (Simon Neil, Ben Johnston a James Johnston) doplněné o druhého kytaristu a klávesistu se spustila první skladba. Jako otvírák partička z Kilmarnocku zvolila letošní singl Wolves of Winter. Jak už to u Biffy Clyro bývá, vystoupení jsou daleko živelnější než studiové nahrávky a platí to i pro všechny novinky, respektivě pro dvě, které zatím kapela z desky vypustila.

Frontman Simon Neil si dnes nelámal hlavu s žádnými sáhodlouhými proslovy, následovala jedna pecka za druhou. Hned jako druhá v pořadí přišla hitovka z alba Puzzle z roku 2007 Living is a Problem Because Everything Dies, která zaujme především skvělým úvodem, kdy kytarové sólo doplněné burácejícími bubny vystřídají až operní vokály. Že je největší síla kapely v parádních stadiónových refrénech potvrdila hned třetí Biblical. Tehdy už se postavila na nohy celá Lucerna a poslušně zpívala s celou kapelou.

Za celý večer zaznělo hned pět skladeb z nové desky Ellipsis, která má datum vydání stanovené na 8. července. Kromě již zmíněné Wolves of Winter, zazněl ještě druhý singl Animal Style, Friends and Enemies, jediné vyložené zpomalení na akustiku v podobě Medicine a také nejostřejší skladba z produkce posledních let On a Bang. Z již osvědčených hitů diváky dostaly do varu především singly Mountains, Bubbles nebo The Captain. Naprostou pohodu dokázala i situace, kdy si frontman nasadil kšiltovku, která se od fanoušků donesla až na pódium, aby v ní odehrál část následující písně.


Biffy Clyro mají již za svoji dvacetiletou kariéru kde brát a to potvrdil i nabítý playlist, ve kterém se nenašla jediná slabší chvíle. Během celkem dvaceti skladeb se publikum opravdu nestihlo nudit a síly si nechalo i na drtivý závěr. Tam kapela prvně zařadila pecky z výborné desky Opposite z roku 2013, po stadiónovce Sounds of Baloons nastalo naprosté šílenství při skladbě Different People, po které se celá posádka sebrala a odešla z pódia. Vytrvalé publikum je ale svým bouřlivým křikem a vyvoláváním na koncertech již zažité fráze Mon the Biff přivolalo zpět. V přídavku pak zazněla hymna v podobě Many of Horror a závěrečná energická Stingin' Belle, ve které opravdu chyběl už jen doprovod na dudy.

Skoti opět po třech letech připravili Praze velkou, hodinu a třičtvrtě dlouhou rockovou show, během které dostávali publikum, včetně známých osobností, ať už z hudební nebo jiné kulturní oblasti do euforie. Nic nepokazilo ani očividné nachlazení frontmana. Jedinou výtkou může být ozvučení v některých částech koncertu, kdy byly hlasy utopené v oceánu kytarových riffů. Klasikou už pro Lucernu je ovzduší jak v prádelně, ale na to si fanoušci stěžovat rozhodně nebudou, protože po takové show by byli promočení v jakékoliv hale.

Setlist:Wolves of Winter, Living is a Problem Because Everything Dies, Biblical, Who's Got a Match, Animal Style, Born on a Horse, Victory Over the Sun, Bubbles, Friends and Enemies, Black Chandelier, Medicine, The Captain, Modern Magic Formula, 9/15th, Mountains, On a Bang, Sounds Like Baloons, Different People
Encore: Many of Horror, Stingin' Belle

Foto: Jaromír Zajda Zajíček

GALERIE

Související obsah:

» Stadionová pohodička v podobě protikladů   (Ondra Kocáb, 30. 01. 2013)
» Biffy Clyro a jejich biblická   (Ondra Kocáb, 19. 03. 2013)
» Biffy Clyro představili Opposite   (Ondra Kocáb, 19. 05. 2013)
» Biffy Clyro natočili video k novému singlu   (Ondra Kocáb, 12. 12. 2012)
» Biffy Clyro přichází s novinkou Wolves of Winter, novou deskou nás překvapí na začátku letošních prázdnin!   (Karolína Košařová, 23. 03. 2016)
» Animal Style láká na novu desku i pražský koncert Biffy Clyro   (Karel Souček, 31. 05. 2016)
» Biffy Clyro avizují singlem Wolves of Winter novou desku   (Karel Souček, 23. 03. 2016)
» Biffy Clyro se vrací do Prahy! V červnu vystoupí v Lucerně   (Ondra Kocáb, 12. 04. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru