Nostalgický návrat do nejlepšího Nohavicova období

Recenze alba : Tenkrát

Album: Tenkrát
Celkový čas: 01:02:53
Vydavatel: EMI
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Velká řada písničkářů ztratila po roce 1989 nepřítele, téma, publikum, popularitu. Jaromír Nohavica nikoli, naopak 90. léta patří v jeho tvorbě možná k těm úplně nejsilnějším. A právě z alb této dekády čerpá nová výběrová deska k Nohavicovým šedesátinám, které oslaví 7. června. Nese název Tenkrát a jejím podtitulem je Nostalgie 90. let.

Nepočítáme-li výběrovky a live nahrávky, tak v 90. letech vydal písničkář desky V tom roce pitomém (1990), Mikymauzoleum (1993), Tři čuníci (1994), Darmoděj a další (1995), Divné století (1996) a v roce 2000 ještě Moje smutné srdce. Krásné desky, nádherné písně, dojemné i veselé, hluboké i hravé, melancholické i ironické.

Skladatelský i textařský vrchol

V této dekádě Nohavica dospěl, skladatelsky i textařsky. Jeho písně jsou mnohem propracovanější, i když si stále zachovávají jednoduchou melodickou linku, barevnější, nápaditější, pestřejší. Dříve folkový bard občas jen furiantsky nadhodil silný nápad, ale dále ho nerozvíjel, písně z 90. let jsou po všech stránkách dotažené do posledního detailu.

Za přelomové album lze považovat bilanční, mírně osudové Divné století, které na výběru zastupují Divocí koně, Těšínská, Petěrburg, Až to se mnou sekne a Sarajevo. Na Divném století svěřil hudební aranžmá Vítu Sázavskému, Karlu Plíhalovi a Radku Pastrňákovi, produkci pak Zdeňku Vřešťálovi. Deska tím rozkvetla do nevšední krásy, i starší Nohavicovy písně dostaly úplně jiný rozměr.

Písničkář si navíc přizval celou řadu hostů a s doprovodem baskytary, houslí, kláves, harmoniky, trumpety, bubnů a také sborů nabraly jeho skladby na barevnosti. Ještě lépe dokáží vyjádřit a oddělit nálady jednotlivých skladeb, které se pohybují od Těšína přes Rusko až na Balkán. Vynikající forma se zde setkala s mimořádným obsahem.

Vyspělá a dospělá deska

Stejně zásadní místo v Nohavicově diskografii má Mikymauzoleum, zde zachycené písničkami Hrdina nebo dezertér, Dál se háže kamením, Sudvěj, Muzeum a Peklo a ráj. Album vznikalo u Karla Plíhala, a i když ani zde nechybí několik hostů, je mnohem střídmější, vážnější, klidnější, smutnější a místy i sebezpytné. Vyspělá a dospělá deska vážných věcech.

Dalším zastoupeným albem je Darmoděja další (Heřmánkové štěstí, Darmoděj, Kometa, Přítel, Možná, že se mýlím). Klasická folková deska, jen Nohavicův zklidněný zpěv a přehledná hra na kytaru. Intimní, lyrické, křehké, naléhavé písně, jdoucí na dřeň. Bez příkras. O lásce, o zradě, o smrti, se kterou smířit nelze se.

A pak tu máme Koncert z roku 1998 (Mikymauz, Zatímco se koupeš, Bláznivá Markéta, Píseň psaná na vodu), který představuje sestřih několika Nohavicových vystoupení. Decentně a citlivě hrající kapela za písničkářovými zády mu a hlavně jeho nápaditě zaranžovaným songům opět náramně svědčí a dodává jim dynamiku a energii.

Nemá cenu zde rozebírat jednotlivé, léty prověřené a stokrát vychválené písně. Ani Nohavicovy precizní, přitom naprosto sdělné texty v dokonalé češtině, kdy ve zkratce dokáže přiblížit zásadní jevy a pocity. A jeho zpěv je charismatický a uhrančivý v každém momentu, ať zpívá sám s kytarou nebo s celou takřka rockovou kapelou.

Paralely Nohavici a Kryla

Celou kompilaci sestavoval publicista Jiří Černý, který je také autorem poměrně rozsáhlého a především zasvěceného komentáře. Hledá v něm styčné body mezi Nohavicou a Krylem a nachází řadu nečekaných paralel. V hudbě, textech i vystupování. Třešničkou na dortu jsou pak dosud nepublikované snímky Martina Homoly.

Tenkrát je samo o sobě povedeným a poměrně reprezentativním výběrem, připomínajícím obrovský písničkářův talent. Ještě lepší však bude, když se na jeho základě vrátíte k vynikajícím albům Mikymauzoleum a Divné století. V záplavě stále nových a nových nahrávek není na takové ohlížení většinou čas, ale v tomto případě bych to doporučoval.

DISKOGRAFIE

RECENZE
I na albu Babylon je to znova on, hledající básník Nohavica

I na albu Babylon je to znova on, hledající básník Nohavica

Babylon, osmá řadovka Jarka Nohavici, takový útok na špici hitparády, patří k jeho popovějším...


Tak mě tu máš aneb Nohavica v solidní kondici

Tak mě tu máš aneb Nohavica v solidní kondici

Nohavica vydal nové album… Tímhle suchým konstatováním by v podstatě recenze desky Tak mě tu máš,...


Tři čuníci

Tři čuníci

Album Tři čuníci mám od Nohavici nejradši. Zaprvé je to studiovka nahraná naživo a ukazuje...GALERIE
Já jsem úplný popis ty vole

Související obsah:

» Nohavica zavzpomíná, jak to bylo tenkrát   (Karel Souček, 20. 05. 2013)
» Půlnoční trolejbus odjel zdarma ke všem Nohavicovým fanouškům   (Joe Stramr, 30. 12. 2012)
» Nohavica: Nahrávky byly pořízeny bez mého vědomí a souhlasu   (Jiří Klecan, 24. 09. 2012)
» Nohavica projezdí Brno   (Ondra Kocáb, 21. 12. 2012)
» Nohavica Jaromír   (Joe Stramr, 13. 08. 2010)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese
22.05.

David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač vydal letos v dubnu u vydavatelství Minority Records své...


FOTOreport: pražská premiéra The smile
22.05.

FOTOreport: pražská premiéra The smile

Boční projekt členů ikonických Radiohead zamířili do Prahy. Jejich debutové album A Light for Attracting Attention...


Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?
21.05.

Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?

Jak jste si jistě všimli, asi největší emo kapela všech dob, My Chemical Romance, vydala singl „The Foundations Of Decay",...


Black Veil Brides vydávají nový videoklip
21.05.

Black Veil Brides vydávají nový videoklip

Američtí rockeři Black Veil Brides své fanoušky poslední dobou hodně napínali, když...


Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás
21.05.

Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás

Je to pár hodin, co světlo světa spatřil nový singl Broken i s čerstvým videoklipem. Po Punching Bag, Paranoid a No Love...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Afterglow
02.05.

Afterglow

» Acid Row

Nové album Afterglow stoner rockových Acid Row zavání odérem smrti,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru