Mainstreamoví agenti Chinaski až do sedmého nebe nedosáhli

Recenze alba : 07

Album: 07
Interpret: Chinaski
Celkový čas: 00:47:00
Vydavatel: Universal
Rok vydání: 2007
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Album 07 nijak nevybočuje z dlouhodobě nastoleného trendu svých autorů, Chinaski milovaných a proklínaných zároveň: z neskrývaného příklonu k líbivému poprocku, především ukájejícího široké masy. Že se tuzemské komerční jedničce i nadále daří úspěšné provokovat i prodávat, o tom svědčí rozběsněné houfy přechytralých intoušů i tisíce cédéček vykoupených z regálů obchodů.

Ano, Nulasedmička (jejíž název nebyl vybrán náhodou: tahle sedmá řadovka kapely vyšla 17. září 2007, obsahuje dvakrát sedm písniček a úvodní singl Zadarmo byl poprvé odvysílán 7. července 2007 v 7.07 hodin) je sice na hony vzdálená oblíbeným rockovým počinům Chinaski z druhé poloviny devadesátých let. Podbízí se střídáním či mícháním stylů, aby vyhověla co nejširšímu publiku. A nakonec v podstatě ani nepřináší nic nového. Jedno se jí však nemůže upřít: velká část skladeb jsou potenciální rozhlasové hity. Chinaski zkrátka umějí z otřelé melodie a nemotorného textu poskládat líbivou písničku (umocněnou účastí takových hostů jako Český národní symfonický orchestr či klavírista Petr Malásek) zadírající se do mozku jako hejno klíšťat do vytučněného psíka prodírajícího se roštím.

Fousama, kosama, basama

A je jedno, jestli se jedná o rockovou lyricko-politickou vypalovačku Basama fousama (jejíž úvodní dunivá basa je nejlepším momentem desky), o decentní popík Vzhůru do nekonečna o bezhraničních možnostech každého z nás či o posmutnělý rozchodový love song Něco tu nehrálo nazpívaný basákem Ondrou Škochem. Ani v jednom případě Chinaski nikoho z běžných rozhlasových posluchačů neurazí.

Nulasedmička má samozřejmě svoje vrcholy. Za ně považuji hned úvodní ztřeštěnost Shake it o (šťastném) vystřízlivění ne(u)spokojeného tatíka běžné rodiny, která v lecčem připomíná starší, úspěšné kousky (Punčocháče a spol.). Hodně povedený je (pochopitelně) také singl Zadarmo (s bonusovým píárkem zdarma díky rozhlasovému vypípání slova „jebe"), hodně pravdivá hitovka odmítající dnešní uspěchanou, chamtivou dobu. Své kouzlo (především díky úžasným perkusím v pozadí) má i Baletka, tragikomický příběh zklamané coury.
Dalším vrcholem alba je Slovní pyrotechnika, kterou však proslavil spíše námět a aranžmá než hudba a text. Politická agitka proti Paroubkovi a nenažraným politikům vůbec opepřená rapovaným, nadčasovým refrénem a hlavně záznamem rozhovoru s bývalým nenáviděným premiérem z pořadu Rádia 1 „Zátiší" se nemohla minout účinkem a rozruch vzbudit prostě musela. Důstojným zakončením desky je milostný hymnus se skvělou melodií Vakuum (použitý i ve filmu Chyťte doktora).

Experiment a la Chinaski

Úroveň Nulasedmičky bohužel znevažuje pár už ne tolik vyvedených kousků, Zrcátko a Dopis. Oba svírá unylá melodie, mdlé akustické provedení, nevýrazný zpěv (o který se v prvním případě postaral trumpetista Petr Kužvart) a prosťoučký text. Jestli tohle je experiment a la Chinaski, tak už raději nikdy více. Jako nepříliš zdařilé se ukázalo také nasazení Sonetu 147, zhudebnělého to Shakespeara, díky němuž zřetelně vystupuje kontrast mezi profesionálním textem (přebásnění do češtiny je dílo celoživotního Shakespearova překladatele M. Hilského) a amatérským (často by se dalo říci až pubertálním) veršotepectvím made in Chinaski.

Celkové skóre Nulasedmičky, bohužel posledního počinu bubeníka Pavla Grohmana, je ovšem pro Chinaski velice pozitivní. Deska sice nemůže soupeřit s úrovní klasik Dlouhej kouř či První signální, dokonce se nevyrovná ani předcházejícímu Music baru, přesto je třeba ji hodnotit jako povedenou. Přináší neskromnou řádku chytlavých songů říkajících si o nasazení do koncertních playlistů na věčné časy a pohromadě drží jako solidní porce oddechové zábavy. Do budoucna by možná stálo za to zamyslet se nad zmírněním počtu pomalých, po několika posleších nudících písní, ale vzhledem ke složení fanouškovské základny se to asi nedá čekat. Rozhoduje-li se tedy někdo zda na lyže či na ski, doporučuji rozhodně druhou variantu. A dokonce i v červenci.

DISKOGRAFIE

RECENZE
S albem Rockfield od Chinaski je to jako na houpačce, chvíli baví a chvíli nudí

S albem Rockfield od Chinaski je to jako na houpačce, chvíli baví a chvíli nudí

Chinaski, to je továrna na písničky. Zdálo by se, že se smíchá pár akordů, pár rytmů, napíše...


Dvě desítky let v dobré společnosti

Dvě desítky let v dobré společnosti

Již dvě desítky let vyrůstáme vedle písniček kapely Chinaski. Doprovázejí nás cestou do školy...


Pozor! Music Bar je návykovej

Pozor! Music Bar je návykovej

Pohoda, klídek, leháro – to je hlavní motto desky Music Bar, kterou tuzemští poprockoví králové...


Není na co čekat – recenze

Není na co čekat – recenze

Dlouho se čekalo na studiovou novinku od jedné z nejpopulárnějších tuzemských formací...


Dlouhej kouř - renceze

Dlouhej kouř - renceze

Chinaski, to jsou mistři mainstreamového poprocku, králové chytlavých refrénů...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Před odletem na olympiádu vydává Alex Choupenitch nový singl
22.07.

Před odletem na olympiádu vydává Alex Choupenitch nový singl

Sportovní fanoušci znají Alexe Choupenitche jako skvělého šermíře, který v roce 2021 vybojoval na olympiádě...


„Život zdá se sladký,“ je přesvědčena kapela Mig 21.
22.07.

„Život zdá se sladký,“ je přesvědčena kapela Mig 21.

Život zdá se sladký je název nové písničky oblíbené smíchovské skupiny Mig 21. Hudbu složil kytarista...


Monkey Business zpívají o dámě na kolejích, co tě vykolejí
22.07.

Monkey Business zpívají o dámě na kolejích, co tě vykolejí

Svoji klidnější tvář ukazuje skupina Monkey Business v druhém singlu a klipu z chystaného alba Když...


Monstrózní setkání v hlineckém prostředí
21.07.

Monstrózní setkání v hlineckém prostředí

Od roku 2020 žije na české hudební scéně koncertní projekt pod názvem Monster Meeting. Napříč různým...


4. ročník festivalu RockCastle s kapelami zvučných jmen
21.07.

4. ročník festivalu RockCastle s kapelami zvučných jmen

Už počtvrté v řadě se v roce 2024 v zámeckém areálu Moravského Krumlova uskuteční festival...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru