Jsem tady a ani náhodou neumírám! vzkazuje David Bowie

Recenze alba : The Next Day

Interpret: Bowie David
Celkový čas: 01:00:16
Vydavatel: Columbia
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD

Jedna z největších osobností hudebního odvětví se letos po devítileté pauze vrací do hudebního světa, ze kterého tak nějak potichu odešla v roce 2004 po zdravotních komplikacích. Ano, jedná se opravdu o Davida Bowieho, který 8. ledna, v den svých 66. narozenin, vydal první singl a celé nové album The Next Day oznámil. To vyšlo nyní, 12. března.

Celá ta pauza byla způsobena problémy se zablokovanou koronární tepnou. Kvůli ní musel v roce 2004 zrušit zbytek velkolepého Reality Tour, které přivezl i do Prahy, a zrovna zdejší koncert byl začátkem všech komplikací. Po nich se Bowie vytratil a nedával o sobě vůbec vědět, jen si sem tam zahostoval na nějakém songu, ale nic víc. Bowie na album a ani na žádné možné hudební aktivity dopředu neupozornil. Na všechny to vypálil z ničeho nic. Singl Where Are We Now? vyšel 8. ledna a kolem Bowieho se opět spustil boom. Sám zpěvák ale s médii nemluví a vše sleduje jen z povzdálí, jediný, kdo občas promluví, je producent nejen tohoto alba Tony Visconti, který má být jakýmsi Bowieho hlasem na Zemi.

The Next Day obsahuje v základní verzi 14 skladeb. Celá deska čítá necelých 60 minut skvělé zábavy. Hned úvodní The Next Day rozproudí všechny posluchače, rocková pecka s funkovým zápachem a výřečným refrénem "Here I Am / Not Quite Dying". Následuje další špinavá pecka o gangu delikventních chuligánů, Dirty Boys, která v saxofonových partech připomíná společné období s jeho berlínským parťákem Iggy Popem. V začátku zní jak z nějakého zakouřeného kabaretu, postupně se pak rozvine v melodický refrén. Třetí v pořadí je druhý singl alba, skladba The Stars (Are Out Tonight). Jeden z nejlepších kousků desky. Další svižnější skladba, která pojednává o dnešním chaotickém světě, ve kterém jsou celebrity bezpohlavní a nevzrušující. Vynikající singl, který by rozhodně skvěle fungoval naživo.

Prvním singlem byla nejspíše nejmelancholičtější a také nejpomalejší skladba alba Where Are We Now? V té se Bowie vrací do berlínského období. To ukazuje i v klipu, ve kterém nostalgicky pomocí obrázků vzpomíná na léta v Německu. Je to vlastně jediná vyložená balada alba. K těm pomalejším zde ještě patří dvě závěrečné skladby. V You Feel So Lonely You Could Die začíná Bowie skladbu až nostalgickým zpěvem, postupně píseň graduje a v refrénu se ukážou všechny její barvy i s pomocí sborových vokálů. K pomalejším patří také závěrečná atmosferická Heat. Ta je po celou dobu tažená akustickou kytarou a vynikajícím Bowieho zpěvem.

K písním, které rozhodně dokáží rozproudit celé tělo, patří (You Will) Set the World on Fire, skvělá rocková pecka s našlápnutým refrénem a drsnými kytarovými riffy ve slokách. Podobně je na tom i popová hopsačka Dancing Out In Space s výraznými klávesami. Potěší také sladká a srdcervoucí Valentine's Day s výraznými silnými riffy a výborným refrénem. Dále je tu také protiválečná I'd Rather Be High se silným kytarovým riffem jak od U2. Love Is Lost se zase pohrává s boji na několika osobních úrovních člověka. Velice napjatou atmosféru skladbě dávají gothické klávesy.

Funkový nádech s velkou dávkou jazzových prvků v sobě nese How Does The Grass Grow? kterou si můžete pobroukávt celý den. Na albu se vracíme také zpátky k elektronickému období z konce 90. let, a to u skladeb If You Can See Me a Boss of Me. Ty jako by vypadly z dob alba Earthling.

David Bowie opět ukázal všem mladším interpetům, jak se to dělá. V dobách všemožných sociálních sítí a různých dalších moderních prostředků dokázal celé dva roky, které album dával dohromady, udržet vše pod pokličkou a vše oznámil v den svých narozenin jako obrovské překvapení. Navíc i ve svých 66. letech dokazuje, že má stále vynikající hlas i skvělé myšlenky, které přetavil v dalších 14 povedených kousků.

The Next Day je deska velice rozmnitá, kdo nečekal nic, bude překvapen, kdo měl zase vysoká očekávání bude potěšen. I když jde už o čtyřiadvacátou studiovku, rozhodně se v diskografii neztratí. Teď už jen doufat, že David bude schopen udělat ještě alespoň jednu koncertní šňůru. Byla by totiž obrovská škoda nepřetavit tuhle desku do živého provedení.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Blackstar odhaluje poslední tvář Davida Bowieho

Blackstar odhaluje poslední tvář Davida Bowieho

Velké ločení proběhlo nyní v lednu. S celým světem se rozloučila hvězda Davida Bowieho....


I po 40 letech stále Hunky Dory pohladí na duši

I po 40 letech stále Hunky Dory pohladí na duši

S oznámením nového alba Davida Bowieho jsem se podíval zpátky do sedmdesátých let a poslechl...Související obsah:

» Bowie oznámil nový singl   (Jakub Fritsche, 19. 02. 2013)
» Bowie v den svých narozenin potěšil fanoušky   (Karel Souček, 08. 01. 2013)
» Celou Bowieho novinku můžete poslouchat zadara   (Karel Souček, 03. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jacob Collier je první hvězdou festivalu JazzFestBrno
21.04.

Jacob Collier je první hvězdou festivalu JazzFestBrno

Jacob Collier. Ještě nedávno zázračný teenager, nyní oceňovaný všestranný hudebník. Právě tento britský multiinstrumentalista...


JAF 34 debutuje albem Empty
20.04.

JAF 34 debutuje albem Empty

Empty je název debutového alba hudebníka, malíře a grafika, který vystupuje pod maskou a jménem JAF 34. Hlavním tématem...


Prague Summer Festival přesouvá The Offspring na červen 2022
20.04.

Prague Summer Festival přesouvá The Offspring na červen 2022

Nová koncertní série Prague Summer Festival, kterou pořádá Ameba Production (Rock for People, Kefír, Nouvelle...


V novém klipu společně s Klárou Vytiskovou uslyšíte i Eriku Stárkovou
19.04.

V novém klipu společně s Klárou Vytiskovou uslyšíte i Eriku Stárkovou

Minimalistický, ale o to působivější videoklip či částečně lyric video je jakýmsi odlehčeným kontrastem k samotnému...


Tragikomickou skladbu  SíťOFFka věnuje Láska především dětem školou povinným a jejich rodičům
18.04.

Tragikomickou skladbu SíťOFFka věnuje Láska především dětem školou povinným a jejich rodičům

Název písně vybrali sami fanoušci během Láskova pravidelného livestreamu. Písničkář Láska je aktivní i v současné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
XCR-9
16.04.

XCR-9

» Nevermore & Kosmonaut

Nové album skupiny Nevermore & Kosmonaut, které se jmenuje XCR-9...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru