Jsem tady a ani náhodou neumírám! vzkazuje David Bowie

Recenze alba : The Next Day

Interpret: Bowie David
Celkový čas: 01:00:16
Vydavatel: Columbia
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD

Jedna z největších osobností hudebního odvětví se letos po devítileté pauze vrací do hudebního světa, ze kterého tak nějak potichu odešla v roce 2004 po zdravotních komplikacích. Ano, jedná se opravdu o Davida Bowieho, který 8. ledna, v den svých 66. narozenin, vydal první singl a celé nové album The Next Day oznámil. To vyšlo nyní, 12. března.

Celá ta pauza byla způsobena problémy se zablokovanou koronární tepnou. Kvůli ní musel v roce 2004 zrušit zbytek velkolepého Reality Tour, které přivezl i do Prahy, a zrovna zdejší koncert byl začátkem všech komplikací. Po nich se Bowie vytratil a nedával o sobě vůbec vědět, jen si sem tam zahostoval na nějakém songu, ale nic víc. Bowie na album a ani na žádné možné hudební aktivity dopředu neupozornil. Na všechny to vypálil z ničeho nic. Singl Where Are We Now? vyšel 8. ledna a kolem Bowieho se opět spustil boom. Sám zpěvák ale s médii nemluví a vše sleduje jen z povzdálí, jediný, kdo občas promluví, je producent nejen tohoto alba Tony Visconti, který má být jakýmsi Bowieho hlasem na Zemi.

The Next Day obsahuje v základní verzi 14 skladeb. Celá deska čítá necelých 60 minut skvělé zábavy. Hned úvodní The Next Day rozproudí všechny posluchače, rocková pecka s funkovým zápachem a výřečným refrénem "Here I Am / Not Quite Dying". Následuje další špinavá pecka o gangu delikventních chuligánů, Dirty Boys, která v saxofonových partech připomíná společné období s jeho berlínským parťákem Iggy Popem. V začátku zní jak z nějakého zakouřeného kabaretu, postupně se pak rozvine v melodický refrén. Třetí v pořadí je druhý singl alba, skladba The Stars (Are Out Tonight). Jeden z nejlepších kousků desky. Další svižnější skladba, která pojednává o dnešním chaotickém světě, ve kterém jsou celebrity bezpohlavní a nevzrušující. Vynikající singl, který by rozhodně skvěle fungoval naživo.

Prvním singlem byla nejspíše nejmelancholičtější a také nejpomalejší skladba alba Where Are We Now? V té se Bowie vrací do berlínského období. To ukazuje i v klipu, ve kterém nostalgicky pomocí obrázků vzpomíná na léta v Německu. Je to vlastně jediná vyložená balada alba. K těm pomalejším zde ještě patří dvě závěrečné skladby. V You Feel So Lonely You Could Die začíná Bowie skladbu až nostalgickým zpěvem, postupně píseň graduje a v refrénu se ukážou všechny její barvy i s pomocí sborových vokálů. K pomalejším patří také závěrečná atmosferická Heat. Ta je po celou dobu tažená akustickou kytarou a vynikajícím Bowieho zpěvem.

K písním, které rozhodně dokáží rozproudit celé tělo, patří (You Will) Set the World on Fire, skvělá rocková pecka s našlápnutým refrénem a drsnými kytarovými riffy ve slokách. Podobně je na tom i popová hopsačka Dancing Out In Space s výraznými klávesami. Potěší také sladká a srdcervoucí Valentine's Day s výraznými silnými riffy a výborným refrénem. Dále je tu také protiválečná I'd Rather Be High se silným kytarovým riffem jak od U2. Love Is Lost se zase pohrává s boji na několika osobních úrovních člověka. Velice napjatou atmosféru skladbě dávají gothické klávesy.

Funkový nádech s velkou dávkou jazzových prvků v sobě nese How Does The Grass Grow? kterou si můžete pobroukávt celý den. Na albu se vracíme také zpátky k elektronickému období z konce 90. let, a to u skladeb If You Can See Me a Boss of Me. Ty jako by vypadly z dob alba Earthling.

David Bowie opět ukázal všem mladším interpetům, jak se to dělá. V dobách všemožných sociálních sítí a různých dalších moderních prostředků dokázal celé dva roky, které album dával dohromady, udržet vše pod pokličkou a vše oznámil v den svých narozenin jako obrovské překvapení. Navíc i ve svých 66. letech dokazuje, že má stále vynikající hlas i skvělé myšlenky, které přetavil v dalších 14 povedených kousků.

The Next Day je deska velice rozmnitá, kdo nečekal nic, bude překvapen, kdo měl zase vysoká očekávání bude potěšen. I když jde už o čtyřiadvacátou studiovku, rozhodně se v diskografii neztratí. Teď už jen doufat, že David bude schopen udělat ještě alespoň jednu koncertní šňůru. Byla by totiž obrovská škoda nepřetavit tuhle desku do živého provedení.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Bowieho album Toy uvázlo v mezičase

Bowieho album Toy uvázlo v mezičase

Posmrtně vydané studiové album Toy Davida Bowieho debutovalo na pátém místě...


Blackstar odhaluje poslední tvář Davida Bowieho

Blackstar odhaluje poslední tvář Davida Bowieho

Velké ločení proběhlo nyní v lednu. S celým světem se rozloučila hvězda Davida Bowieho....


I po 40 letech stále Hunky Dory pohladí na duši

I po 40 letech stále Hunky Dory pohladí na duši

S oznámením nového alba Davida Bowieho jsem se podíval zpátky do sedmdesátých let a poslechl...Související obsah:

» Bowie oznámil nový singl   (Jakub Fritsche, 19. 02. 2013)
» Bowie v den svých narozenin potěšil fanoušky   (Karel Souček, 08. 01. 2013)
» Celou Bowieho novinku můžete poslouchat zadara   (Karel Souček, 03. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin
20.05.

vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin

Absolutní sen patří mezi nejstarší písničky vypsané fiXy. Na obrazové ztvárnění čekala bezmála třicet let....


Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze
20.05.

Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze

Senegalsko-americký hudebník, textař, filantrop a nahrávací producent Akon dorazil do Prahy, kde 16. 5. vystoupil pro své...


Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album
20.05.

Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album

Americký zpěvák z Washingtonu Benson Boone poprvé navštíví Prahu, kde pro své fanoušky vystoupí již...


Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý
20.05.

Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý

Všichni doufali, že v sobotu se počasí umoudří, předpovědi vypadaly slibně, ale bohužel úderem jedné hodiny...


Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma
19.05.

Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma

V parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře se 24. a 25. května uskuteční Megakoncerty Doma, kam zvou Rybičky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru