Blackstar odhaluje poslední tvář Davida Bowieho

Recenze alba : Blackstar

Album: Blackstar
Interpret: Bowie David
Celkový čas: 00:40:50
Vydavatel: RCA, Columbia, Sony
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Velké ločení proběhlo nyní v lednu. S celým světem se rozloučila hvězda Davida Bowieho. Hudební legenda, která za svou kariéru vydala 28 studiových alb, vystřídala několik alter-eg, prostřídala snad všechny možné hudební žánry a stala se inspirací pro celou řadu dalších hudebníků a umělců. Právě v den jeho letošních 69. narozenin vyšla poslední deska Blackstar. Hned dva dny po jejím vydání nabyla mnohem větších rozměrů.

Bowie své soukromí velmi dobře tajil a strážil a to se mu povedlo i v době jeho nemoci, dokonce i kolegové nevěděli moc o jeho stavu, až když v jeden den natáčení přišel bez vlasů a řas po chemoterapii. Samotná deska Blackstar pak nabízí několik momentů z kterých opravdu mrazí ("Something happened on the day he died" , "Look up here, I’m in heaven"). Působí jako smíření, loučení a dalo by se říct jako naplánovaný projekt na závěr celé grandiozní kariéry.Již během října se objevila první nahrávka. Titulní desetiminutová skladba, která celou desku také otevírá a ve které Bowie ukazuje hned několik různých stylů. Její poslech je náročný stejně jako celá kompozice skladby, ale Bowie tu dokazuje, že v každém věku je možné hledat nové způsoby a experimentovat s hudbou, což dokazuje celá deska.

Hlavním bodem desky je druhý singl Lazarus, podle kterého se jmenuje i celý muzikál, ke kterému Bowie připravil hudbu a právě tato skladba tam zazněla poprvé. Její text tu naznačuje mnohé. Závěr skladby, kde Bowie působí již smířeně a zpívá "Oh I’ll be free, Just like that bluebird, Oh I’ll be free" je magickým momentem celé desky, skladbu navíc doprovází klip, který svým děsivým zpracováním vyborně skladbu doplňuje.

Celou deskou nejvíce zní saxofon, což byl vůbec první nástroj, na který sám Bowie hrál. Právě sólo na saxofon ve skladbě Dollar Days neuvěřitelně okořeňuje krasně ponurou baladu, kterou jinak vede temné piáno. I finální verzi skladby Sue (or a season in crime) je ale ovlivněna tímto nástrojem. Ta se ve své ranné verzi poprvé objevila na výběrovce Nothing Has Changed v roce 2014. Nyní byla zmixována, doplněna o prvky drum’n’bassu a slyšet jsou i hutné rohy v pozadí. Celkově skladba vyznívá dosti avantgardním dojmem. Závěrečným songem celé desky je I Can't Give Everything Away, ve které Bowie jakoby rekapituloval svůj život a loučí se opravdu povedeně. Naprosto svěží a volný saxofon a kytarový riff doplněný typickým Bowieho projevem. Bowie připravil sedmidílný koncept, který nabízí jeho novou a poslední tvář.

Blackstar je posledním dílkem skládanky Davida Bowieho na této planetě. A je dalším originálem. Nikdo nedokáže tvořit hudbu s takovou noblesou a jedinečnost než právě tento anglický génius. Není pochyb o tom, že budou vycházet další různé kompilace a dosud nevydané materiály, no naštestí vysvítla naděje, že Bowie chtěl mít i po svém odchodu naprostou kontrolu nad tím co bude vydáno a připravil tak hned několik věcí, které by měli ještě vyjít, čímž by samozřejmě zamezil nahrávacím společnostem ve vydávání zbytečností.


DISKOGRAFIE

RECENZE
Bowieho album Toy uvázlo v mezičase

Bowieho album Toy uvázlo v mezičase

Posmrtně vydané studiové album Toy Davida Bowieho debutovalo na pátém místě...


Jsem tady a ani náhodou neumírám! vzkazuje David Bowie

Jsem tady a ani náhodou neumírám! vzkazuje David Bowie

Jedna z největších osobností hudebního odvětví se letos po devítileté pauze vrací do hudebního...


I po 40 letech stále Hunky Dory pohladí na duši

I po 40 letech stále Hunky Dory pohladí na duši

S oznámením nového alba Davida Bowieho jsem se podíval zpátky do sedmdesátých let a poslechl...GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin
20.05.

vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin

Absolutní sen patří mezi nejstarší písničky vypsané fiXy. Na obrazové ztvárnění čekala bezmála třicet let....


Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze
20.05.

Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze

Senegalsko-americký hudebník, textař, filantrop a nahrávací producent Akon dorazil do Prahy, kde 16. 5. vystoupil pro své...


Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album
20.05.

Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album

Americký zpěvák z Washingtonu Benson Boone poprvé navštíví Prahu, kde pro své fanoušky vystoupí již...


Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý
20.05.

Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý

Všichni doufali, že v sobotu se počasí umoudří, předpovědi vypadaly slibně, ale bohužel úderem jedné hodiny...


Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma
19.05.

Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma

V parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře se 24. a 25. května uskuteční Megakoncerty Doma, kam zvou Rybičky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru