Bowieho album Toy uvázlo v mezičase

Recenze alba : Toy

Album: Toy
Interpret: Bowie David
Celkový čas:
Vydavatel: ISO / PARLOPHONE
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: živá nahrávka
Medium: LP, CD
Posmrtně vydané studiové album Toy Davida Bowieho debutovalo na pátém místě britského albového žebříčku a jeho komerční úspěch dokazuje, že zpěvák a průkopník nových hudebních trendů i nadále zůstává pro řadu fanoušků ikonou. Deska je přitom oprášeným pokladem, který ležel v archivech od roku 2000, kdy Bowie nahrál od července do října v New Yorku reedici vlastních písní z let 1964 až 1971 a spolu s nimi i několik nových skladeb.  

Na projektu se tehdy vedle něj podíleli Mark Plati (kytara, basová kytara), Earl Slick (kytara), Gail Ann Dorsey (basová kytara), Mike Garson (klávesy) a Sterling Campbell (bicí). S předělávkami vypomáhali také Lisa Germano (mandolína a akordeon), Gerry Leonard (kytara), Cuong Vu (trumpeta) a doprovodní vokalisté. Dvanáct nahraných písní chtěl Bowie vydat v březnu 2001. Kvůli finančním potížím EMI/Virgin musel být však záměr odložen, což Davida hluboce zasáhlo, vedlo k odchodu z vydavatelství a okamžitému zahájení prací na dalším albu Heathen (2002) pod vlastní značkou ISO Records. Podepsal zároveň novou smlouvu s Columbia Records. Dvě předělávky z původně nahraných skladeb skončily na této desce, zbývající pak rotovaly jako B-strany singlů či jako bonusy jiných elpíček, dvě se objevily také na kompilaci Nothing Has Changed (2014). Hrubé mixy všech písní především ale unikly v roce 2011 na internet, což upoutalo pozornost médií a přimělo později firmu Warner Bros. koupit za 250 milionů dolarů práva na kompletní katalog písní Davida Bowieho včetně Toy, jež se nyní stalo pod názvem Leak 2011 součástí luxusního boxu čtyř CD Brilliant Adventure. 

Jestliže porovnáme Bowieho nahrávky ze šedesátých let s novějšími verzemi, zjistíme, že se vokálně posunul a jeho okouzlující baryton je zde jedinečný. Nahrávka zní přitom lehce a tu a tam se zatřpytí nějakým skvostem, který byl konečně vybroušen k dokonalosti. Ať už jde o singl z roku 1965 You've Got a Habit of Leaving, o rok mladší zádumčivou The London Boys či podmanivou Shadow Man, která patří k vrcholům alba, jemuž však chybí moment překvapení. Možná proto, že uvázlo v mezičase a je zřejmým tvůrčím mezistupněm mezi předchozím a dalším albem.   

Stalo se však Bowieho 35. albem v Top 10 ve Spojeném království a bez ohledu na nálepku „album duchů", kterou mu dal zpěvákův dlouholetý producent Tony Visconti, je přinejmenším vzrušující zaposlouchat se do poselství avantgardního umělce, jenž nám chtěl ukázat, jak nadaným a zároveň přehlíženým byl zelenáčem v začátcích své kariéry, ale zůstal nevyslyšen.


DISKOGRAFIE

RECENZE
Blackstar odhaluje poslední tvář Davida Bowieho

Blackstar odhaluje poslední tvář Davida Bowieho

Velké ločení proběhlo nyní v lednu. S celým světem se rozloučila hvězda Davida Bowieho....


Jsem tady a ani náhodou neumírám! vzkazuje David Bowie

Jsem tady a ani náhodou neumírám! vzkazuje David Bowie

Jedna z největších osobností hudebního odvětví se letos po devítileté pauze vrací do hudebního...


I po 40 letech stále Hunky Dory pohladí na duši

I po 40 letech stále Hunky Dory pohladí na duši

S oznámením nového alba Davida Bowieho jsem se podíval zpátky do sedmdesátých let a poslechl...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese
22.05.

David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač vydal letos v dubnu u vydavatelství Minority Records své...


FOTOreport: pražská premiéra The smile
22.05.

FOTOreport: pražská premiéra The smile

Boční projekt členů ikonických Radiohead zamířili do Prahy. Jejich debutové album A Light for Attracting Attention...


Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?
21.05.

Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?

Jak jste si jistě všimli, asi největší emo kapela všech dob, My Chemical Romance, vydala singl „The Foundations Of Decay",...


Black Veil Brides vydávají nový videoklip
21.05.

Black Veil Brides vydávají nový videoklip

Američtí rockeři Black Veil Brides své fanoušky poslední dobou hodně napínali, když...


Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás
21.05.

Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás

Je to pár hodin, co světlo světa spatřil nový singl Broken i s čerstvým videoklipem. Po Punching Bag, Paranoid a No Love...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Afterglow
02.05.

Afterglow

» Acid Row

Nové album Afterglow stoner rockových Acid Row zavání odérem smrti,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru