Copak to ty naše děti poslouchají ... 2. část

Úvodní část seriálu o inteligentní muzice nejen pro děti jsme věnovali především prvnímu desetiletí nového tisíciletí. Dnes se zaměříme na nejnovější projekty, které už ale prověřil čas a které si žijí svým vlastním životem.

Co je spojuje? Krásně to vyjádřila Bára Vaculíková z Yellow Sisters: „Nově vznikající dětské projekty se neberou moc vážně, na děti nešišlají, považují je za sobě rovné. A na to děti slyší."

Kašpárek v rohlíku

Kašpárka dnes už zná prakticky každý. S vtipnými samolepkami bejbypankáče se lze setkat v domácnostech i na automobilech, s plackami na klopách nejen dětí. Kabaret propojující divadlo a hudbu byl původně napsán pro loutkohru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, premiéru měl v roce 2007.

„Celý projekt vznikl jako reakce na nedostatek kvalitních, původních písniček pro děti a také jako reakce na téměř neexistující mezigenerační zábavu určenou společně pro dospělé a děti," uvedl autor a režisér kabaretu David Dvořák.

Písničky z Kašpárka se objevily na albech Bejbypank (2007), Kašpárek navždy (2009) a Ten Halywůd (2012), nedávno vyšla Postřelená kniha s písňovými texty. Kašpárek se stal životním stylem bejbypankáčů. Kromě představení a desek absolvoval v obsazení Márdi, Blanka Šrůmová, Jarda Svoboda nebo David Koller turné po českých hudebních festivalech a objevil se i v řadě televizních pořadů.

Na albech jsou zastoupeny snad všechny hudební styly, hip-hopem počínaje přes folk, rock, ska, funky, punk až po country. S nápaditými melodiemi korespondují i inteligentní texty plné fantazie, poetických i ulítlých obrazů a krátkých příběhů. Dokáží rozesmát i dojmout. Jsou o všetečných, zvídavých, zdravě zlobivých dětech, které by občas neškodilo na chvíli vypnout. A uznání zaslouží i grafika, dárečky a obaly v podobě LP desky nebo filmové krabice. To vše vytváří jedinečnou image hravého Kašpárka.

 

Yellow Sisters - Zvěřinec

Méně nápadné, ale stejně kreativní je album Zvěřinec dámské kapely Yellow Sisters. Recenze na něj na Hudební knihovně vyšla, k dispozici zde.Tak pro tentokrát dejme přednost rozhovoru s jednou ze sester, Bárou Vaculíkovou.

HK: Kdy a proč jste začaly dělat písničky pro děti?
Bára:„Jako kapela už fungujeme osm let. Původně jsme byly dvě svobodné (já a Léňa) a dvě matky (Toni a Hawa). Když se před dvěma lety narodily děti i nám dvěma s Léňou, čas nazrál a písničky se nám skládaly snad samy."

HK: Komu byly tyto skladby původně určeny?
Bára:"Naše děti, tedy moje a Léniny, byly maličké, takže výhledově i jim. Ale myslím, že jsme chtěly udělat něco živého a jemného pro všechny děti a jejich rodiče. Toni a Hawa už měly i velké kluky, kteří si s námi na desce i zahostovali beatboxem a rapem. Toni vyprávěla, jak se s dětmi chodila radit, jestli je to dost "pro děti" a jestli se jim to líbí. Takže vlastně naše děti desku i spoluprodukovaly." (smích)

HK: Hrály jste tyto písně i živě? A s jakým ohlasem se setkaly?
Bára:"Hrály a stále hrajeme. Kam nás pozvou, tam jedeme. Do školek, na festivaly... Děti reagují živelně, to je radost. A na vystoupeních vidíme, že jsme tou deskou a písničkami na ní udělaly radost i jejich rodičům, což byl náš záměr. Chtěly jsme složit něco, u čeho rodič netrpí, když si to v autě pouští stále dokola. Jestli víte, jak to myslím..." (smích).

HK: Čím si vysvětlujete, že je o současné dětské desky takový zájem?
Bára:„Doba se hodně změnila a mění se i hudba. A také koncept vedení dětí k hudbě. Názor, že děti by měly poslouchat a zpívat jen zjednodušenou hudbu na "jejich úrovni" je už, myslím, trochu zastaralý. Vedle vztahu k hudbě totiž u nich pěstujete i jejich hudební vkus. Ty nově vznikající dětské projekty se navíc neberou moc vážně, na děti nešišlají, považují je za sobě rovné. A na to děti slyší."

HK: Skládáte stále písničky pro děti nebo Zvěřinec považujete za uzavřenou kapitolu?
Bára:„Máme hodně plánů a málo času, tedy spíš hodně dětí (smích). Dohromady osm. Plánujeme desku remixů, živou koncertní nahrávku, další řadové album i desku pro děti. Musím ale přiznat, že ty dříve vyjmenované položky mají trochu větší prioritu. Ale jako se mění hudba, mění se i priority. Kdo ví? Buď na další dětskou desku dojde, nebo ne. Může to být i brzy, Zvěřinec jsme měly pohromadě za týden zkoušení. Daly jsme si přes prázdniny úkol, že každá z nás přinese tři písničky a album bylo na světě. V tom je výhoda toho, že u nás skládá celá kapela."

BomBarďák

Projekt BomBarďáka je trochu podobný Kašpárkovi. Pestrou hudbou, hravostí, vtipnými texty, nakažlivou energií, propracovanou image, originální grafikou a dárky v deskách. Rozdíl vysvětluje Milan Páleš z vydavatelství Indies Scope. „Písničky Kašpárka pocházejí původně z divadelního představení (což je režisérova priorita) a naopak divadelní představení BomBarďáka pochází z písniček (což je zase naše vydavatelská priorita)."

U Kašpárka bylo tedy nejprve divadlo, u BomBarďáka přesný opak. První dvě alba Bongo BonBoniéra (2010) a Bongo BomBarďák (2011) obsahovala písně pro děti v podání řady známých muzikantů. Jen namátkou Radůza, Zuby nehty, Tata bojs, Čankišou, Poletíme?, Koňaboj, Obří broskev. Některé z jejich repertoáru, jiné byly napsány přímo na desky.

Na základě úspěchu těchto alb vzniklo divadelní představení Příhody kluka BomBarďáka. To mělo premiéru na festivalu Colours of Ostrava 2012 a o texty a hudbu se postarali Jiří Jelínek, Michal Dalecký a Filip Nebřenský. A právě autorské písně z tohoto představení se objevily na aktuální desce Písničky kluka BomBarďáka. Pokud vás zajímá názor Hudební knihovny na toto album, podívejte se sem.

A na jaké desky jsme zapomněli? Jé, těch je. Tak jen ty, za které dám ruku do ohně. Zuby nehtyDítkám, Jiří Pavlica a HradišťanHrajeme si u maminky, Pískomil se vracíA kdy už tam budem?, Amálka K. TřebickáNešišlej!, Hm... – Klukoviny, Karolína KamberskáŘíkadla a křikadla, RadůzaO Mourince a Lojzíkovi. Rozhodně je z čeho vybírat.

GALERIE

Související obsah:

» Povodně vyhnaly Kašpárka na Vypich   (Karel Souček, 14. 06. 2013)
» Na Kašpárkohraní letos opět zdarma   (Karel Souček, 29. 04. 2013)
» Žluté sestry jsou hravé i bez nástrojů   (Karel Souček, 20. 02. 2013)
» Polovina Yellow Sisters natočila klip o úspěchu, který nepřišel   (Karel Souček, 02. 12. 2012)
» Zvěřinec   (Karel Souček, 19. 02. 2013)
» Yellow Sisters   (Karel Souček, 19. 02. 2013)
»    (, )
» BomBarďák   (Karel Souček, 25. 07. 2013)
» Písničky kluka BomBarďáka   (Karel Souček, 25. 07. 2013)
» Hudba nemá styly, hraj, co je Ti milý   (Karel Souček, 26. 07. 2013)
» Hravé songy nejen pro děti   (Karel Souček, 27. 05. 2013)
» Třebická K. Amálka   (Karel Souček, 05. 03. 2013)
» Hravé písničky pro šišlavé i nešišlavé   (Karel Souček, 05. 03. 2013)
» Radůza skládá při skládání dřeva a zpívá v chichewštině   (Joe Stramr, 28. 09. 2012)
» Pískomil se vrací a zahraje poprvé na hračkářském veletrhu   (Joe Stramr, 25. 10. 2012)
» Copak to ty naše děti poslouchají ... 1. část   (Karel Souček, 28. 07. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin
20.05.

vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin

Absolutní sen patří mezi nejstarší písničky vypsané fiXy. Na obrazové ztvárnění čekala bezmála třicet let....


Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze
20.05.

Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze

Senegalsko-americký hudebník, textař, filantrop a nahrávací producent Akon dorazil do Prahy, kde 16. 5. vystoupil pro své...


Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album
20.05.

Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album

Americký zpěvák z Washingtonu Benson Boone poprvé navštíví Prahu, kde pro své fanoušky vystoupí již...


Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý
20.05.

Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý

Všichni doufali, že v sobotu se počasí umoudří, předpovědi vypadaly slibně, ale bohužel úderem jedné hodiny...


Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma
19.05.

Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma

V parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře se 24. a 25. května uskuteční Megakoncerty Doma, kam zvou Rybičky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru