Hravé písničky pro šišlavé i nešišlavé

Recenze alba : Nešišlej!

Celkový čas: 00:34:49
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Upřímně řečeno, informace o tom, že album skladatelky, textařky, zpěvačky a multiinstrumentalistky Amálky K. Třebické nazvané Nešišlej! vzniklo na popud logopedky, jeho přitažlivost určitě nezvyšuje. Vydavatel sice vysvětluje, že CD nemá ambice odborného materiálu a je míněno jen jako doplněk pro často tak úmorné procvičování problematických hlásek, ale stejně. Důvěřuj, ale prověřuj.

A tak jsem se dal do prověřování. Na první pohled zaujme již originální booklet, který vyzdobil Martin Velíšek, známý výtvarník a nehrající člen kapely Už jsme doma. Titulní strana se zajícem, házejícím u stromu šavli, naznačuje, že o úzkoprsé výchovné album asi nepůjde.

Crossover pro děti i dospělé

Tuto prognózu potvrzuje hudba, která by se nejlépe dala charakterizovat slovem crossover. Pohybuje se od kabaretního šramlu přes folklór, folk, blues, jazz a alternativu až k jemnějšímu rocku. Krátké, většinou dvouminutové písně jsou založeny na jednoduchých, ale výrazných melodiích, zpěvných refrénech, nakažlivě pozitivním přístupu, výše zmíněné stylové pestrosti a barevných aranžích.

Většinu si jich napsala Amálka K. Třebická sama, pouze se třemi texty jí vypomohl Miroslav Hanuš. Zpěvu se ujala Amálka, která se zároveň doprovází na piano, xylofony, metalofony, akordeon, kazu, guitalele, foukátko a dětské chrastítko. Mezi hosty nechybí zpěvák Viktor Dyk, bubeník a perkusionista Jan Ježek, houslistka Anička Kučera, violoncellistka Johana Kučerová či hráč na příčnou flétnu Michal Vojáček.

Nástrojů tedy požehnaně a interpretka s nimi umí výborně pracovat. I na malé ploše písně jim dokáže dát náležitý prostor, odlišit jejich zvuky, nápaditě je propojit. Klidně vedle sebe postaví violoncello a dětské foukátko, často neobvyklé aranže výrazně osvěžují celkový zvuk desky. Zvláště, když se ještě přidávají další zvuky zvířat i dětí, smích, výkřiky, zvonky.

Album otevírá poetická skladba Životodárná, která se opírá o klavír, příjemnou flétnu a silnou melodii. Čest svému názvu dělá syrovější a temnější Ďábelská, ta směřuje k blues. Folklórná se stáčí k lidové hudbě a folklór stejně jako další styly působí na desce velice přirozeně.

Temperamentní, veselý a vygradovaný šraml dominuje Strašidlácké, hravá klavírní melodie zase skladbě Jojová. Muzikantská je pocta poctivé bluesové hudbě s prvky jazzu. Krásná píseň, jen nevím, zda není určena spíše dospělým. Aby to nebylo dětem líto, následuje veselá Zlobivá.

Podobná barevnost je typická i pro zbytek alba. Rozpustilý šraml jak z kabaretu (Uvědomělá, Konipasí, Kriminální, Poťouchlá) střídá folklór (Mandelinková), blues (Odvykací), jazz (Příjemná), tango-rock (Zeleninová). Amálka K. Třebická si občas neodpustí ani alternativnější kousky (Muzikantská, Mravoučná, Katastrofická), ale u nich si nejsem jist, jak je děti přijmou. Možná je ale podceňuji.

Nenásilná a hravá ponaučení

Kreativní texty se zaměřují na jednotlivá písmenka, ale zároveň nepostrádají vtip, nadhled, hravost a hlavně přímočarý příběh. Takže je časté opakování jednoho konkrétního písmene nijak nesvazuje v rozletu. Posluchače zavádějí do říše ještěrek, vorvaňů, žížal nebo mandelinek, ale také mezi indiány či zloděje.

Některé texty nabízejí i poučení, ale vždy nenásilné a podané humornou a hravou formou. Že třeba na babičku se nemá bafat, krást se nevyplácí, mraveniště ničí jen blbečci nebo že je lepší jíst zeleninu než paštiku.

„O paštice račte věděti,
že není vhodným jídlem pro děti.
Děti mají baštit košťálovou zeleninu
k pití šťávy ovocné
Jenže rošťák Péťa s tetičkou,
raděj baštěj rohlík s paštičkou.
Dobrou chuť vám přejem,
v té paštičce je jen:
Sádlo, kůže, zbytky a sůl,
teda Péťo, nejsi ty .... ťulpas?"

Nemohu posoudit, zda album Nešišlej! zbaví děti šišlání. Rozhodně je ale pobaví, nenásilně poučí a především příjemnou formou seznámí s různými hudebními styly.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Třebická K. Amálka   (Karel Souček, 05. 03. 2013)
» Vtipné a hravé album nejen pro ty, co šišlají   (Karel Souček, 10. 02. 2013)
» Nešišlej!   (Karel Souček, 05. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru