Žluté sestry jsou hravé i bez nástrojů

Recenze alba : Zvěřinec

Album: Zvěřinec
Interpret: Yellow Sisters
Celkový čas: 00:43:43
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
O tom, že hudba pro děti se dá dělat i jinak, než to předvádí Dáda nebo Maxíci, svědčí řada desek především menších vydavatelství. Všichni ti Kašpárci v rohlíku, Havěti všelijaké, Bongo BomBarďáci nebo alba Svěráka s Uhlířem dokazují, že i děti si zaslouží chytré, vtipné, hravé a hlavně vkusné písničky bez podbízení, infantilního zpěvu a prvoplánového moralizování. Hned devatenáct jich na svém novém albu Zvěřinec přináší kapela Yellow Sisters.

Čtveřice mladých žen se po dvou „dospělých" deskách tentokrát inspirovala především v říši zvířátek, ale také trochu ve světě dětí a jejich rodičů či prarodičů. Výsledkem jsou pestrobarevné písničky, říkánky a ukolébavky, které jsou vystavěny na jednoduchých melodiích, lehce zapamatovatelných refrénech a vtipných textech.Čistá a nakažlivá radost proudí z hrdel Antonie Nyass, Báry Vaculíkové, Lucie Hawa Goldin a Léňi Yellow. Čtveřice vokalistek, které si říkají Yellow Sisters, si vystačí bez hudebních nástrojů, takže většina alba je nazpívána a cappella. Jen občas si vypomohou exotickými instrumenty typu balafon, cajon nebo guiro.
Absence nástrojů však vůbec nevadí, neboť lidský hlas je zde nejsilnějším nástrojem. Kapela z hlasů. Skvěle poskládané a sladěné vokály určují rytmus i melodie skladeb, hlasy se podle potřeby rozcházejí, aby se vzápětí sešly, doplňují se i podporují, umocňují, jdou proti sobě. Chvílemi si dělají, co chtějí, jindy disciplinovaně slouží písničce.

Technicky dokonalé, přesto vřelé a přirozené


Je radost poslouchat technicky dokonalé, ale přesto vřelé, jemné i živočišné, samozřejmé a přirozené vícehlasy. Jeden drží rytmus, druhý vytváří melodii, další dva čistě zpívají, pořád se mezi sebou mění, prolínají, něco vymýšlejí. Jsou stejně hravé a nápadité jaké příběhy ze života mravenců, orangutanů, vlaštovek, krokodýlů, krtků nebo veverek.

Na rozdíl od výše zmíněné, téměř kultovní trilogie Kašpárek v rohlíku, je Zvěřinec adresován menším dětem. Tomu je přizpůsobena i forma písní, jsou přímočaré, chytlavé, mají jednoduchou, ale velice zpěvnou melodii, zábavné texty. Stylově se pohybují od folku, přes pop až k world music, ale dámy si klidně odskočí i k sambě nebo latině. Některé songy jsou něžně poetické (hlavně ukolébavky Spinkej spinkej, Hajíjajá), ale třeba v Ninja teamu se všichni ukázkově vyblbnou.
Po textové stránce má řada skladeb blízko k bajkám, zvířata často jednají či přemýšlí jako lidé. Nosorožec flámuje, krtek jezdí na babetě, krokodýl se nečeše a tak má dread, mravenci se stěhují a mají s tím dost starostí. Jiné písně jsou o dětech, samozřejmě zlobivých, která svým chováním zvířata připomínají. „Táto, ty jsi popleta/Vždyť tahleta zvířata/To není hejkal ani yetti/To jsou přeci naše děti."

Poselství pouze nenásilná


Některé písně nesou nenásilná poselství. Třeba že je lepší, když krtek dá přednost kolu před babetou nebo že by se lidé měli mít rádi a radovat se ze života. Před moralizováním však vždy dávají přednost nenucenosti, hravosti a velké fantazii. Do nahrávání zapojily Žluté sestry celé své rodiny. Děti zpívají ve sboru, rapují, křičí, provozují beatbox, výskají a svými kresbami vyzdobily nápaditý booklet, partneři se zapojili vokálně nebo instrumentálně. Na první poslech je patrné, že si to všichni užívali. Deska vznikala v radostné, optimistické atmosféře a tyto pocity se podařilo přenést i na posluchače.

Nakažlivé album Zvěřinec není určeno jen dětem, ale své si na něm najdou i dospělí. Pokud si tedy zachovali alespoň trochu dětského pohledu na svět. A ideální by bylo, kdyby si některé popěvky se svými ratolestmi také zazpívali.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Zvěřinec 3 opět funguje, potěší děti i dospělé

Zvěřinec 3 opět funguje, potěší děti i dospělé

Napsat písničku pro děti, která by bavila i dospělé, není nic jednoduchého. U nás...


Čtveřici Yellow Sisters je radost poslouchat

Čtveřici Yellow Sisters je radost poslouchat

Poslouchat skvěle sladěné a sehrané hlasy Antonie Nyass, Báry Vaculíkové, HawaLu...GALERIE

Související obsah:

» Polovina Yellow Sisters natočila klip o úspěchu, který nepřišel   (Karel Souček, 02. 12. 2012)
» Zvěřinec   (Karel Souček, 19. 02. 2013)
» Yellow Sisters   (Karel Souček, 19. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru