Ani po sedmi letech neztratila kapela Kabát schopnost skládat hity

Recenze alba : El Presidento

Interpret: Kabát
Celkový čas: 00:39:57
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Hudební publicisté a hlavně recenzenti většinou očekávají od hudby něco nového, originálního, svébytného, nadčasového.... Ale proč si někdy od důmyslných metafor, překvapivých aranží, skrytých významů či uhrančivých pasáží nedat pauzu a neposlechnout si něco jasného, přímočarého, předvídatelného…. a vůbec ne hloupého? Přesně tohle splňuje nové album kapely Kabát s názvem El Presidento.

Novinka vychází sedm let od desky Do pekla/do nebe a o většinu z třinácti nových skladeb se opět postaral osvědčený tandem Ota Váňa (hudba) - Milan Špalek (texty). Jednoznačně převažují tvrdší rockové vypalovačky v tradičním schématu sloka – refrén – sloka. Energické, melodické, přehledné, úderné, šťavnaté, dynamické, chytlavé.



Pětici Vojtek, Špalek, Váňa, Krulich a Hurvajs to skvěle šlape a kapela je za více než 30 let své existence výborně sehraná a vyhraná. Písně mají drive, náboj, ničím se nezdržují a uhánějí nejkratší cestou k cíli. Žádná dlouhá instrumentální sóla, vyhrávky, složité figury, vše přirozeně plyne, navíc podtrženo spolehlivým chraplákem Josefa Vojtka. Milan Špalek si opět náležitě vyhrál s texty, které jednak dokonale souzní s hudbou, a navíc dokáží být hodně vtipné, plné nadhledu, lehkosti a přesně odpozorovaných situací z běžného života.

Ostré kytary otevírají rychlou, temperamentní titulní skladbu s vtipným textem o Frantovi, který je presidento, protože za jízdy na choperu vdechnul nejvíc vos. Tempo nepovolí ani v drahým klipem podpořené hitovce Rumcajs miloval Manku, jemně melancholické, až nostalgické vzpomínce na devadesátky. Písničku zdobí nejen chytlavý refrén, ale i Špalkovy vtipné a trefné obrazy („opít se v tanečních v bráchovo kvádru/zpocenej, jak v kabince na zkoušení hadrů.")

Trochu elektroniky uvede Kazačok, ale ten hned přejde do tvrdých kytarových riffů a úderných bicích. Nenásilná protidrogově zaměřená skladba se obejde bez moralizování. Klidnější sloky s temperamentnějším refrénem se střídají v melodické písni Opilej klavír, příběh (takový typicky český) Blanických rytířů, motajících se kolem Vlašimi, zachycuje Zatoulanej Japonec. Chytlavá, energická, banjem provoněná písnička se zpěvným refrénem.



Testosteron představuje hravou, vzdušnou, pomalejší skladbu s vygradovaným refrénem, kterou výborně nazpíval Milan Špalek. Syrověji, temněji vyznívá jemně poetická tryzna Za ztracený námořníky. Dosud nejpestřejší song desky. Tvrdá, rychlá, úderná, svojí energií nakažlivá, taková je písnička Tři sobi. O planetě otrávené troly vypráví posmutnělá, vygradovaná a hodně aktuální skladba Troll, jemněji působí pomalejší Sladký tóny. Na Kabáty nezvykle poetická píseň, v níž nechybějí letmé pohledy, barvy noci, otrávené duše nebo oči medové.

Příjemnou změnu přináší rozverná, do latiny směřující skladba Zátky. Tohle skáčko s vtipným textem z hlavy jen tak nedostanete. Že kapela neopovrhuje ani elektronikou, a to poměrně syrovou, dokazuje Nesmrtelná teta. K samplům se postupně přidávají kytary a bicí a vše směřuje k tvrdému, dynamickému, hutnému rocku. A vtipný je text o tom, jak udělat krátký proces s kavárenskými a navoněnými celebritami. O jemnější závěr se postará skladba Oni, v níž se střídají baladické sloky s energickým refrénem. Nechybí nezvykle vážný text a závěrečný náladotvorný klavír – nejdospělejší píseň alba.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Kabát slaví s reedicí výběru Suma sumárum

Kabát slaví s reedicí výběru Suma sumárum

Jedna z nejpopulárnějších tuzemských kapel tohoto tisíciletí se dostala k velevýznamnému...


Go satane Go a rozjeď s Kabáty show

Go satane Go a rozjeď s Kabáty show

UÁÁÁ, chtělo by se řvát, slovutný potulný cirkus jménem Kabát přestavuje svou děsuplnou...


Corrida, coruna kabátovských couzel

Corrida, coruna kabátovských couzel

Slušný, správně motorový zvuk, vtipné texty jaké fandů kolo rádo, několik totálních...


Dvacet Kabátů - recenze

Dvacet Kabátů - recenze

Skupina Kabát sice existuje již od 80. let minulého století, nicméně svou první...


Banditi di Praga - recenze

Banditi di Praga - recenze

Jednu významnou, možná zásadní, změnu slyším z alba Banditi di Praga oproti těm předcházejícím...


Dole v dole - recenze

Dole v dole - recenze

Je zajímavé, jak se Kabát, který před lety začínal jako tuctová zábavová kapela s nenáročnými...


MegaHu

MegaHu

Nedá se říci, že bych byl z Kabátu úplně odvařenej, ale jejich tvorbu mám celkem rád a nic proti...




ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show
27.09.

Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show

Člověk si jen těžko umí představit, jak by asi jako hudební fanoušek fungoval s omezeným sluchem. A teď...


První jména Brutal Assaultu 2024
27.09.

První jména Brutal Assaultu 2024

Ve čtvrtek v 11:00 pořadatelé Brutal Assaultu oznámili první jména na nadcházející 27. ročník, který...


Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV
27.09.

Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV

Skotská alternativní čtveřice DAYTIME TV 25. 9. 2023 vystoupila v Cross Clubu v Praze. Kapela se skládá z členů...


Progresivní i melodický metalcore ovládne Modrou Vopici
26.09.

Progresivní i melodický metalcore ovládne Modrou Vopici

Dvě britské a jedna dánská kapela zavítají ve čtvrtek 5. října do Modré Vopice. Obscure Promotion přivezou...


Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon
26.09.

Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon

I organizátoři královéhradeckého festivalu Rock for People odehráli svůj první tah při podzimním odhalování...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru