Více než desítka desek, řada singlů a překvapení – Indies Scope 2017
Jedno z nejzásadnějších tuzemských vydavatelství alternativněji
zaměřené hudby, Indies Scope, odhalilo předběžný soupis připravovaných titulů na
příští rok. Fanoušci nekomerční muziky se mohou těšit na více než desítku
desek, spoustu singlů a navíc řadu překvapení. Soupis je samozřejmě pouze
orientační a neúplný, ale i tak hodně zajímavý.
Hned na přelomu roku rozpumpuje silvestrovskou party a vstup do nového roku 2017 Dubstract remix skladby Ghost Nèro Scartche. Mezi prvními alby nového roku bude nahrávka Neboj Jakuba Čermáka aka Cermaque, který v prosinci zveřejnil singl Ortely. Na jeho novince spolupracovala řada výjimečných tuzemských i zahraničních hostů, mimo jiné elektroničtí producenti Aid Kid, Jan Kratochvíl (DVA) či Néro Scartch.
Unikátní projekt slibuje také únorové album Beránci a vlci. Koncert s názvem Z kořenů k world music, který se konal na festivalu Folkové prázdniny v roce 2015, nakonec přerostl v nahrávání desky, na které se ve studiu sešly hned čtyři soubory – Jitka Šuranská Trio, Sdružení nezávislých jazzmenů, Ženský sbor z Kudlovic a RukyNaDudy. Novinku na jaro slibují i Květy. Po všech stránkách dotaženém Miláčkovi slunce z roku 2015 došlo v kapele k výrazným personálním změnám. Na základě koncertů tria Martin E. Kyšperský, Aleš Pilgr a Ondřej Kyas je připravované album očekáváno s velkou netrpělivostí.
Z Brna bude i další autorské album. Po Hotelu v tiché ulici z roku 2012 se mohou fanoušci těšit na písničky Ivo Cicvárka a Lady Šimičkové. Ve studiu jim pomáhají Vilém Spilka (kytary), Petr Pospíšil (kontrabas), Jakub Šimáně (baskytary) a Radek Zapadlo (dechy).
V první polovině roku by se na pultech měla objevit také druhá nahrávka pro děti z dílny Yellow Sisters. Tato ženská vokální skupina vydala první album u Indies Scope už v roce 2007 a připravovaná deska navazuje na jejich veleúspěšný Zvěřinec z roku 2012. Yellow Sisters ale připravují i novou „dospěláckou" desku, z níž v roce 2017 zveřejní ale pouze jeden singl. Pro děti napsal řadu písniček i Tomáš Kočko a to do představení, která se hrají v brněnském Divadle Polárka. A protože už jich je dostatek na celé album, dočkají se nových aranží a vydání po prázdninách.
Dlouhodobý a velice záslužný projekt Antologie moravské lidové hudby spěje ke svému závěru. Indies připravují poslední osmý díl, který završí mapování současné podoby lidového muzicírování ve velkých i menších moravských folklórních regionech. Na Moravě ještě zůstaneme. Již dříve muzikant Petr Pavlinec představil dva hudební nástroje. Nejdříve melodický bicí nástroj s názvem marimbalom a následně zkombinoval přednosti cimbálu, zvonkohry a metalofonu - steel cimbalom. Nakolik se objeví tyto nové nástroje v hudbě kapely Musica Folklorica se dozvíme díky připravovanému CD v létě.
Velký projekt, který je ve stádiu připrav a měl by se objevit na pultech v podzimních měsících, je retrospektivní komplet mapující tvorbu významného autora, zpěváka, kytaristy a muzikanta Jakuba Nohy. Tak jako v případě loňské retrospektivy Oldřicha Janoty Ultimate Nothing i tentokrát by se mělo jednat o 8CD box.
O titul "nejpodzimnější kapela české alternativy" svedou bitvu dva projekty. Velkolepý projekt Jakuba Königa aka Kittchen se jmenuje Zvíře jménem Podzim. Stejnojmenný singl se dočkal videa a zveřejnění letos v listopadu a přesně o rok později vyjde i celé album. Obhájit pozici listopadové kapely se chystá také elektrofolkový Listolet, který vypustí první hudební vlaštovky z připravované třetí desky. Z nových alb zveřejní singly také indie rockoví a velmi očekávaní Ghost of You a stále světovější Mydy Rabycad, od kterých se dokonce dočkáme postupně hned několika singlových skladeb a videoklipů.
V exkluzivní distribuci Indies Scope se objeví nová alba kapel Android Asteroid a The Prostitutes, kteří nedávno zveřejnili singl Hypnotized. Závěr roku 2017 by mělo provázet další neposedné album dětské kapely Bombarďák. Jejich nadhled a vtip by rozhodně v uspěchaném závěru roku neměl chybět. O vánoční pohodu a krásnou sváteční atmosféru se pak postará tématická nahrávka koled Jiřího Pavlici a Hradišťanu.
Související obsah:
» Nèro Scartch odhaluje své démony na debutu Piece of my Life (Ondra Kocáb, 06. 03. 2016)» Šlehačka na smirkovém papíře – to je Nèro Scartch (Karel Souček, 11. 11. 2015)
» Sugestivní Ortely předznamenávají nové Čermákovo album Neboj (Karel Souček, 16. 12. 2016)
» Cermaque vydává desku plnou démonů (Karel Souček, 28. 12. 2012)
» Žluté sestry jsou hravé i bez nástrojů (Karel Souček, 20. 02. 2013)
» Čtveřici Yellow Sisters je radost poslouchat (Karel Souček, 20. 12. 2014)
» Folkloristé by měli Tomáši Kočkovi postavit pomník (Karel Souček, 01. 02. 2015)
» Kočkovy plány – koncert s dechovou sekcí a nové album (Karel Souček, 04. 10. 2015)
» Jitka Šuranská Trio již brzy představí své Divé husy (Karel Souček, 25. 08. 2016)
» Jitka Šuranská si na debut vybrala své nejoblíbenější písně (Karel Souček, 05. 10. 2013)
» Květy – alternativa pro každého (Karel Souček, 23. 01. 2013)
» Sugestivní, naléhavé, silně emotivní – to jsou nové písně Květů (Karel Souček, 23. 09. 2015)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Italský jazzový kov se třpytil v Brně
Brněnský klub Kabinet Múz má i přes rostoucí venkovní teploty stále velmi zajímavý a pestrý program. Jedním z vrcholů...
Novinku Vypsané fixy Ideál avizuje Fakin párty
Čtyři roky od vydání poslední řadovky Kusy radosti, za níž Vypsaná fixa získala Anděla v kategorii Skupina roku,...
EWA V EDENU: Tři večery, které přepíšou českou koncertní scénu
Pražský Eden čeká v červnu 2026 něco opravdu mimořádného. Ewa v Edenu 2026 nebude jen obyčejný koncert, půjde...
V objetí znepokojivé krásy - Sofia Isella okouzlila Prahu
Pražské SaSaZu se 19. května zaplnilo fanoušky, kteří dorazili zažít koncert Sofie Iselly - mladé umělkyně,...
Speciální show New Bizzaria Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca Jiřího George Hrubeše
21. června není jen dnem letního slunovratu, ale i dnem kdy se v pražském kulturním centru La Fabrika uskuteční...
» zobrazit více...
RECENZE
» Megadeth se (studiově) loučí vynikající...
» Přímočaré Třísky: osobití Nanday účtují...
» Svět není v pořádku, ale pořád krásný...
» Těžké si představit, že by se The Neighbourhood...
» Legendární Kreator na novince (melodicky)...
» Roll with Punches je čirý rockový klenot...
» zobrazit více...
Magický večer a dvojitý křest na Cargo Galery
V sobotu 16. května hostila pražská Cargo Gallery další z výrazných jarních...
Italský jazzový kov se třpytil v Brně
Brněnský klub Kabinet Múz má i přes rostoucí venkovní teploty stále velmi...
V objetí znepokojivé krásy - Sofia Isella okouzlila Prahu
Pražské SaSaZu se 19. května zaplnilo fanoušky, kteří dorazili zažít...
Co si nenechat ujít na festivalu Rock for People?
Festival Rock for People 2026 každoročně nabízí obrovské množství...
Signs of the Swarm: Tohle je ta nejnaštvanější forma kapely vůbec
Během večera narozeninového nedělního dne 30. ročníku festivalu Rock...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Novinku Vypsané fixy Ideál avizuje Fakin párty
Čtyři roky od vydání poslední řadovky Kusy radosti, za níž Vypsaná fixa...
Vstupenky na koncert WYFE vyhrávají Martin a Jonáš
Kapela WIFE, s níž jsme nedávno přinesli rozhovor, pokřtí své...
Vršovická kapela tojeon vydává debutové EP tojeona
tojeon je vršovická mellow new wave kapela typická naléhavými tóny elektrických...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #30: Výroční akce
Dnešní narozeninovou epizodou slavíme rok existence podcastu Tři Deci, a tak si budeme...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:
















