Folkloristé by měli Tomáši Kočkovi postavit pomník

Recenze alba : Živě

Album: Živě
Celkový čas: 01:15:50
Vydavatel: Tomáš Kočko
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: živá nahrávka
Medium: CD
Že Tomáš Kočko se svým Orchestrem prezentuje folklór jako moderní, pro všechny generace přitažlivou, dráždivou a aktuální hudbu, je známá věc již od jejich debutu z roku 1999 Horní chlapci. Na koncertech to dělá s ještě větší vervou, což dokazuje první live album Živě, na kterém se ještě spojil s cimbálovou muzikou Velká Morava. A je to parádní nadžánrová jízda.    

Folklór pěkně od podlahy

"Spusťte záznam," zavelí hned na začátku Tomáš a se svými muzikanty začne pěkně od podlahy, roztančenou, veselou lidovkou Nemožu uľežeť. V silně melodické, ve středním tempu se ubírající Ondrášově písni poprvé připomene legendárního zbojníka Ondráše, jemuž věnoval nejednu svoji autorskou skladbu.    



Běs zdobí rockový tah, spád, obrovský drive. Hudba pádí, uhání, graduje, ale nezapomíná ani na lahodnou melodii. První relativní zklidnění přináší sugestivní, silně emocionální a vnitřně energická Morena. Nejpestřejší a nejproměnlivější song desky.    
Srbské dostává poprvé sólový prostor výrazný zpěv Libuše Černé. Skladba se rozjíždí pozvolna, ale díky balkánským rytmům graduje a závěrečný tříminutový instrumentální koncert řady nástrojů je strhujícím zážitkem, dokazujícím, že Tomáš Kočko se už dlouho nevěnuje pouze Moravě. K té se ale vrací v písni Moravská, kde balkánský rytmus nahrazuje moravská melodika, jemnost a procítěnost.    

Převaha skočnějších písní

První polovinu velice pestré, přesto však homogenní nahrávky uzavírá rytmická lahůdka, rozpustile veselá písnička Ověnžok. I na zbytku alba se střídají temperamentní, přímočařejší skladby (Máš, máš, Povidali, že sem umreu, Hody, Svatojan s parádní bubenickou show, Zbojnicky zvrtek) se sugestivními, syrovějšími (Poslední božec, Pohanská), nechybí ani jemnější, mystická píseň Severská. Ty rychlejší, skočnější, jak se na koncert sluší a patři, převažují, ale přesto působí album vyváženě.     



Kočkův Orchestr je dokonale šlapající mašina, která s chutí a radostí zahraje nejen world music, ale i rock, pop nebo folk. A když nápaditá aranžmá propojí housle, kytary, violu, flétny, kontrabas, perkuse, cimbál, bubny, mandolínu a já nevím co ještě, koncert se klidně může „zvrhnout" v taneční párty. Tolik energie z muziky proudí, aniž by hudebníci zapomínali na výrazné melodie a zpěvné refrény.   

Velkým vyznamenáním pro Tomáše Kočka může být, že bez nahlížení do bookletu by asi nikdo nepoznal, která skladba je lidová a která autorská. To samé platí o textech, autorem drtivé většiny z nich je Tom, ale zachovávají všechny přednosti lidové poezie. Jasně, prostě a stručně se zabývají tím podstatným v lidských životech, tedy láskou, smrtí, prací, čistotou duše, přírodou, ale i na víno a tanec dojde. A pochopitelně nesmí chybět zbojníci.    



Desku Živě si užijete i doma v obývacích, neboť se na ni podařilo přenést kouzelnou atmosféru Kočkových koncertů. Ale zároveň může sloužit jako pozvánka na live vystoupení Tomova Orchestru. Třeba v březnu jich bude docela dost.  
DISKOGRAFIE

RECENZE
Tomáš Kočko & ORCHESTR opěvují silné ženy

Tomáš Kočko & ORCHESTR opěvují silné ženy

Poslední den roku 2021 vydali Tomáš Kočko & ORCHESTR nové album. Název ONA naznačuje,...


Pohádkový Tomáš Kočko

Pohádkový Tomáš Kočko

Nové album Tomáše Kočka a jeho Orchestru s názvem Z radosti je určeno především pro děti...


Klaním se Velesu

Klaním se Velesu

Zní Vám povědomě fráze: U nás si vybere každý? Vím, že je to děsně otřepané. Možná...



GALERIE

Související obsah:

» Moravané pod vedením Tomáše Kočka spojí své síly   (Karel Souček, 03. 03. 2014)
» S prvním živákem vyráží Tomáš Kočko na adventní turné   (Karel Souček, 24. 11. 2014)
» Tomáš Kočko si přizval do Brna dechovou sekci   (Karel Souček, 06. 10. 2014)
» Docuku udělali výrazný krok kupředu   (Karel Souček, 10. 03. 2013)
» Křehkému albu dodal Hradišťan silné vyznění   (Karel Souček, 21. 07. 2014)
» Řízný hard rock s valašským humorem   (Karel Souček, 02. 06. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR
15.09.

Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR

Legendární rockový hudebník Alice Cooper, který v loňském roce nadchl fanoušky svým nezapomenutelným koncertem...


Pro Cocotte Minute je Lucerna srdeční záležitost
14.09.

Pro Cocotte Minute je Lucerna srdeční záležitost

Cocotte Minute odpočívat neumějí. Po vydařené letní festivalové sezóně zavítají na podzim do klubů v rámci...


Dojemné vítězství a slzy, do Prahy dorazí Cian Ducrot
14.09.

Dojemné vítězství a slzy, do Prahy dorazí Cian Ducrot

Irský zpěvák a skladatel Cian Ducrot se proslavil svými emotivními písněmi a silným hlasem. Vyznačují se intimními...


Písně ze sólového alba Jiřího Imlaufa si všímají hlavně malých věcí
13.09.

Písně ze sólového alba Jiřího Imlaufa si všímají hlavně malých věcí

Když v roce 2021 ukončila činnost ústecká skupina Houpací koně, rozhodl se jejich zpěvák a kytarista Jiří Imlauf pokračovat...


Dvoj-kytarový virtuoz Michael Batio rozparádí v říjnu metalové Svatobořice
13.09.

Dvoj-kytarový virtuoz Michael Batio rozparádí v říjnu metalové Svatobořice

17. října 2025 si do kalendáře zapíšou všichni nadšenci kytarových velikánů! Do ČR totiž zavítá Michael Angel...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Spin
03.09.

The Spin

» Messa

Italští doomoví alchymisté Messa vydali své čtvrté album...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru