Široko daleko v okolí Zrní vládne radost a svoboda

Recenze alba : Široko daleko

Interpret: Zrní
Celkový čas: 00:38:36
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Radost a svoboda. To jsou dvě hlavní hodnoty, které vyzařuje nové album kapely Zrní s názvem Široko daleko. Radost z nových písniček, z hraní, pobytu ve studiu, z promyšleného návratu do minulosti, z invenčních melodií, pestrých aranžmá, textových obrazů, kamarádství muzikantů. Prostě radost ze života, která je nakažlivá a svojí bezprostředností se dokáže přenést i na posluchače. Oproti minulé nahrávce Nebeský klid kladenská formace neřeší velké, často existencionální problémy, takže prostoru pro drobné radosti, jako třeba zatopit si v kamnech, zbývá dost.   

Svoboda spočívá v tom, že tentokrát se muzikanti nesnažili přijít s novým konceptem, zvukem, vyjádřením, posláním, kterému by album podřídili. Bez této „zátěže" nahráli poctivé, žánrově pestré písničky, pohybující se od rocku přes pop až k folku. Svobodné pocity vyjadřují nejen v hudbě, plné poměrně dlouhých, ale mistrně propracovaných a zahraných instrumentálních pasáží, ale i v tematicky barevných, mnohdy intimních textech, kde se nebojí něco svobodně nedoříct. A také v aranžmá, kam naprosto funkčně zakomponovali třeba lesní roh nebo smyčcový kvartet.   

Svobodný je svištící vítr, který o každém něco ví, v úvodní písni Když sviští vítr. Skladbu otevírají kytary a lidský hlas jako nástroj, po křehkém začátku se přidávají další instrumenty, včetně výše zmíněného lesního roku, a vše směruje k energickému a barevnému rocku. Sevřeněji vyznívá jemně gradující písnička Vypravím se za tebou s úchvatnou závěrečnou instrumentální pasáží. Lehkost, vzdušnost, hravost zdobí rytmickou, chytlavou, a pro Zrní trochu netypicky veselou lahůdku Dráha, v níž je třeba opět ocenit nápaditou práci s dynamikou a gradací.  Silnou lyrickou baladu s výrazným klavírem přináší Zatopím v kamnech, kontrast pak temperamentní, živelná rocková pecka Hodně práce. Tu zjemňuje flétna, tleskání, výkřiky a ironický text. Celá deska se prakticky obešla bez elektronických samplů, jednou z mála výjimek jsou temnější, syrovější Postavy v dálce s velice aktuálním textem. Experimentálněji vyznívá naléhavé Plátno, chytlavý refrén z písničky Mí zlatí roboti z hlavy jen tak nedostanete. Rytmická, houpavá, melodická skladba s další výživnou instrumentální pasáží.   

Jemná elektronika podmalovává skladbu Hory a řeky bez konce, v níž velký prostor dostává uhrančivý zpěv frontmana Jana Ungera. Hudební doprovod se mu velice funkčně podřizuje. Rozmáchlou, hudebně bohatou píseň Vrať se ke mně rychle střídá křehká, meditativní Tvoje píseň. Prostá folková skladba, kterou smyčce posouvají až někam ke klasické hudbě. Smyčcový kvartet dominuje i závěrečné melancholické písničce Satelity.   

Na albu Široko daleko se Zrní vrátilo ke svým kořenům, kdy hrálo obyčejné, přehledné (v mezích alternativního rocku, samozřejmě) písničky. Kapela však v mezidobí výrazně a po všech stránkách, tedy skladatelské, textařské, aranžérské, instrumentální i pěvecké, dozrála. Poslouchat tak novou desku je čistá radost. A kdo dává přednost živým koncertům, může dorazit na dva křty. 26. 10. do Brna na Flédu nebo 1. 11. do pražského Lucerna Music Baru.


DISKOGRAFIE

RECENZE
Nebeský klid představuje dosud nejbarevnější album kapely Zrní

Nebeský klid představuje dosud nejbarevnější album kapely Zrní

Kapela Zrní byla vždycky výborná, svá, originální, ale před tím, co předvádí na novince...


Zrní v Madridu experimentovalo a vznikla tak krásně Jiskřící deska

Zrní v Madridu experimentovalo a vznikla tak krásně Jiskřící deska

Skupina Zrní se letos vrátila s novým, v pořadí pátým studiovým materiálem. To od posledního...


Tak tohle zavytí Kojota nejde přeslechnout

Tak tohle zavytí Kojota nejde přeslechnout

Poslouchat novou desku kapely Zrní s názvem Následuj kojota je velké, dechberoucí dobrodružství....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru