Renata Drössler jede na dřeň

Recenze alba : Live

Album: Live
Interpret: Drössler Renata
Celkový čas: 00:58:05
Vydavatel: CATRO Production s.r.o.
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Při návštěvě oficiálních internetových stránek šansoniérky a herečky Renaty Drössler vás uvítá věta: „Buď jedeš na dřeň nebo nudíš." Nevím, zda se jedná o motto Renatina života, ale na její zpěv sedí dokonale. Na dřeň bez patosu a tlačení na pilu jde v každé písničce, takže na nudu není na novém, v pořadí pátém albu s názvem Live ani trochu prostoru.

Novinka přináší šestnáct skladeb. Šansonů vášnivých i hravých, dramatických i vzdušných, veselých i smutných, něžných i burácejících, dojemných i rozverných. Nabízí tedy pestrou paletu nálad a vyznění, mezi nimiž se Renata pohybuje s až neuvěřitelnou lehkostí, samozřejmostí a přesvědčivostí. V každé pěvecké i výrazové poloze je absolutně věrohodná a je jedno, zda vystupuje v postavě lehké ženy nebo matky, které právě zemřel syn.

Renata Drössler dokáže příběhy písní náležitě prožít, položit se do jejich nálady a posluchače rozesmát, rozněžnit či občas dojmout až k slzám. Stačí jí k tomu její výrazný a tvárný hlas, skvělé hudební cítění, schopnost empatie, herecký talent a samozřejmě mimořádně silné písničky. Některé složil její dvorní klavírista Petr Ožana, jiné jsou převzaté, ale ani jedné nechybí výrazná melodie, nápaditá práce s dynamikou a gradací a silná atmosféra.Hned v úvodní osobní zpovědi Vím, že naznačí zpěvačka všechny své kvality. Temperamentní, živelné pasáže střídají klidnější, tišší a v obou věříme Renatě každičké slovo, tak přesvědčivá je. O pomíjivosti života a o tom, co je v něm důležité, vypráví posmutnělá, křehčí, ale vygradovaná písnička Děkuji. Dávka komediantství nechybí energické vztahové skladbě Láry Fáry, kde Renata zpívá s obrovským nasazením a chutí, což platí o celé nahrávce.

Loučením v tom nejširším slova smyslu se zabývá křehký, smutný (ale bez vydírání) šanson Nebudu s tebou, jazzem ovlivněná zpověď stárnoucí prostitutky Kožená bunda vyznívá současně dryáčnicky i dojemně. K nejintimnějším písním desky patří prožitá rozchodovka Čas vypršel, do meziválečné Francie zavádí posluchače odlehčená, roztomile veselá Taka mala. Až jednou přijde představuje další šanson, který chytne za srdce, a ukazuje, že i o smrti lze zpívat s pokorou a bez patosu.

Následují dvě písně, které pocházejí z repertoáru Hany Hegerové. Dramatická, tragická Yidishe mame s novým textem Renaty Drössler, smutek pak vystřídají jemně melancholické, radostné Čerešně. Nevěrného pianistu zachycuje rozverná, odvázaná a vtipná skladba Poprvé, rekapitulaci života s nadhledem pak velice pestrá Krásně sis to vymyslel. Vášnivě a vesele vyznívá Gastrosex, naopak naléhavě postupně rozkvétající Co zbylo, písnička o rozchodu a energii začít znovu žít.Ženám radí, jak z drobného problému udělat přednost, vtipná, do jazzu směřující skladba Až budou v módě. O závěr se pak postará klasika No je ne regrette rien. Renata ji odzpívá s takovou energií, lehkostí a nasazením, že by se určitě líbila i původní interpretce, slovutné Edith Piaf.

Zpěvačka na sebe pochopitelně strhává pozornost, ale zapomenout bychom rozhodně neměli ani na Petra Ožanu. Jeho klavír je totiž jediným instrumentem, který na bezmála hodinovém albu zní, a bohatě to stačí. Stejně jako Renatin zpěv je nesmírně pestrý, barevný a výrazný a přesně koresponduje s vyzněním jednotlivých písní. Se zpěvem je v dokonalé symbióze, krásně hladí i bouří. Radost poslouchat.

Nedávná smrt Hany Hegerové je pro všechny fanoušky velkou ránou. Až to trochu přebolí, útěchu může přinést právě Renata Drössler. Je milé, že má paní Hegerová nástupkyni.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Motýl něhy uletí, ale silná deska  Renaty Drössler a Jiřího Žáčka zůstane

Motýl něhy uletí, ale silná deska Renaty Drössler a Jiřího Žáčka zůstane

Něžná i dryáčnická, nevinná i zhýralá, melancholická i rozpustilá, naivní i protřelá,...


Nezapomínat pro fotky na hudbu, prosím

Nezapomínat pro fotky na hudbu, prosím

Zpěvačka a herečka Renata Drössler je ženou, která dokáže vzbuzovat silné emoce. Nyní...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ikan Hyu: Skladby skládáme podle toho, která z nás má ještě volnou ruku
02.10.

Ikan Hyu: Skladby skládáme podle toho, která z nás má ještě volnou ruku

Rozhovor s charismatickým švácarským duem Ikan Hyu vznikl už na post-covidovém ročníku Rock for People s podtitulem...


V MC Sklep Spálené Poříčí předvedly své playlisty Století a Gallileo
02.10.

V MC Sklep Spálené Poříčí předvedly své playlisty Století a Gallileo

Středa 27. 9. 2023 se stala termínem k zopakování společného koncertu domažlické skupiny Století,...


Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X
02.10.

Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X

Křehká, poetická balada Černý stíny písničkáře Xindla X  původně vznikla jako elektronická skladba. „I...


Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem
02.10.

Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem

Dave Matthews Band, často označována jako DMB, je americká rocková skupina, která byla založena v Charlottesville ve Virginii...


Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů
01.10.

Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů

Osmdesáté narozeniny oslaví 23. října zpěvák Václav Neckář. Při této příležitosti vychází komplet...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru