Renata Drössler jede na dřeň

Recenze alba : Live

Album: Live
Interpret: Drössler Renata
Celkový čas: 00:58:05
Vydavatel: CATRO Production s.r.o.
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Při návštěvě oficiálních internetových stránek šansoniérky a herečky Renaty Drössler vás uvítá věta: „Buď jedeš na dřeň nebo nudíš." Nevím, zda se jedná o motto Renatina života, ale na její zpěv sedí dokonale. Na dřeň bez patosu a tlačení na pilu jde v každé písničce, takže na nudu není na novém, v pořadí pátém albu s názvem Live ani trochu prostoru.

Novinka přináší šestnáct skladeb. Šansonů vášnivých i hravých, dramatických i vzdušných, veselých i smutných, něžných i burácejících, dojemných i rozverných. Nabízí tedy pestrou paletu nálad a vyznění, mezi nimiž se Renata pohybuje s až neuvěřitelnou lehkostí, samozřejmostí a přesvědčivostí. V každé pěvecké i výrazové poloze je absolutně věrohodná a je jedno, zda vystupuje v postavě lehké ženy nebo matky, které právě zemřel syn.

Renata Drössler dokáže příběhy písní náležitě prožít, položit se do jejich nálady a posluchače rozesmát, rozněžnit či občas dojmout až k slzám. Stačí jí k tomu její výrazný a tvárný hlas, skvělé hudební cítění, schopnost empatie, herecký talent a samozřejmě mimořádně silné písničky. Některé složil její dvorní klavírista Petr Ožana, jiné jsou převzaté, ale ani jedné nechybí výrazná melodie, nápaditá práce s dynamikou a gradací a silná atmosféra.



Hned v úvodní osobní zpovědi Vím, že naznačí zpěvačka všechny své kvality. Temperamentní, živelné pasáže střídají klidnější, tišší a v obou věříme Renatě každičké slovo, tak přesvědčivá je. O pomíjivosti života a o tom, co je v něm důležité, vypráví posmutnělá, křehčí, ale vygradovaná písnička Děkuji. Dávka komediantství nechybí energické vztahové skladbě Láry Fáry, kde Renata zpívá s obrovským nasazením a chutí, což platí o celé nahrávce.

Loučením v tom nejširším slova smyslu se zabývá křehký, smutný (ale bez vydírání) šanson Nebudu s tebou, jazzem ovlivněná zpověď stárnoucí prostitutky Kožená bunda vyznívá současně dryáčnicky i dojemně. K nejintimnějším písním desky patří prožitá rozchodovka Čas vypršel, do meziválečné Francie zavádí posluchače odlehčená, roztomile veselá Taka mala. Až jednou přijde představuje další šanson, který chytne za srdce, a ukazuje, že i o smrti lze zpívat s pokorou a bez patosu.

Následují dvě písně, které pocházejí z repertoáru Hany Hegerové. Dramatická, tragická Yidishe mame s novým textem Renaty Drössler, smutek pak vystřídají jemně melancholické, radostné Čerešně. Nevěrného pianistu zachycuje rozverná, odvázaná a vtipná skladba Poprvé, rekapitulaci života s nadhledem pak velice pestrá Krásně sis to vymyslel. Vášnivě a vesele vyznívá Gastrosex, naopak naléhavě postupně rozkvétající Co zbylo, písnička o rozchodu a energii začít znovu žít.



Ženám radí, jak z drobného problému udělat přednost, vtipná, do jazzu směřující skladba Až budou v módě. O závěr se pak postará klasika No je ne regrette rien. Renata ji odzpívá s takovou energií, lehkostí a nasazením, že by se určitě líbila i původní interpretce, slovutné Edith Piaf.

Zpěvačka na sebe pochopitelně strhává pozornost, ale zapomenout bychom rozhodně neměli ani na Petra Ožanu. Jeho klavír je totiž jediným instrumentem, který na bezmála hodinovém albu zní, a bohatě to stačí. Stejně jako Renatin zpěv je nesmírně pestrý, barevný a výrazný a přesně koresponduje s vyzněním jednotlivých písní. Se zpěvem je v dokonalé symbióze, krásně hladí i bouří. Radost poslouchat.

Nedávná smrt Hany Hegerové je pro všechny fanoušky velkou ránou. Až to trochu přebolí, útěchu může přinést právě Renata Drössler. Je milé, že má paní Hegerová nástupkyni.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Nezapomínat pro fotky na hudbu, prosím

Nezapomínat pro fotky na hudbu, prosím

Zpěvačka a herečka Renata Drössler je ženou, která dokáže vzbuzovat silné emoce. Nyní...




ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Bon Jovi natočili video k singlu Story Of Love
16.04.

Bon Jovi natočili video k singlu Story Of Love

Americká kapela Bon Jovi, která byla před časem uvedená do Rokenrolové síně slávy, vydává nový videoklip k aktuálnímu...


Ondřej G. Brzobohatý vytvořil osobitý lék proti pandemii
16.04.

Ondřej G. Brzobohatý vytvořil osobitý lék proti pandemii

Hudebník, skladatel, textař, herec, pianista, producent a dabér Ondřej G. Brzobohatý spustil online předprodej své...


No Heroes vzkazují, že s jarem přichází naděje
16.04.

No Heroes vzkazují, že s jarem přichází naděje

Pozitivní emoce potřebujeme v této době všichni. V novém singlu Disappear je přináší rodák z Baltimoru...


Prague International Bluenights a BlueFest spojily své síly a připravily BlueFest online
15.04.

Prague International Bluenights a BlueFest spojily své síly a připravily BlueFest online

Peter Lipa, Flamengo Reunion Session & Karel Kahovec, Ivan Hlas, Tonya Graves, Dan Bárta a další více než desítka...


Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět
14.04.

Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět

Zdá se, že koronavirová pandemie přináší více a více studiové produkce od kapel, které většinou sezónně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
XCR-9
16.04.

XCR-9

» Nevermore & Kosmonaut

Nové album skupiny Nevermore & Kosmonaut, které se jmenuje XCR-9...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru