Nezapomínat pro fotky na hudbu, prosím

Recenze alba : Znovuzrozená

Interpret: Drössler Renata
Celkový čas: 01:52:25
Vydavatel: Renata Production
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Zpěvačka a herečka Renata Drössler je ženou, která dokáže vzbuzovat silné emoce. Nyní se o ní mluví především v souvislosti s jejími akty. Což o to, jsou krásné, citlivé, poetické, ale byla by škoda pro ně zapomínat na její hudbu. Renata Drössler je totiž především šansoniérkou a to ne ledasjakou.

Poměrně reprezentativní obrázek o její tvorbě si nyní mohou zájemci udělat z dvojCD Znovuzrozená, na které zpěvačka vybrala své nejoblíbenější šansony. Vešly se jich tam bezmála tři desítky a jasně ukazují, jak všestrannou zpěvačkou Renata je.

Lepší jen poslouchat

Třeba hned úvodní Rebeka. Skladba, v níž se vystřídá tolik emocí, co jiným stačí na celou desku. Barový klavír a romantické housle, velká láska a touha, vyznání, zklamání, smutek, žal, ztráta, naděje. Vše podstatné. Jednotlivým citům je funkčně podřízena hudba, chvíli křehká, pak lehká, temperamentní, osudová či dramatická. A jednotlivé pocity dokáže přesně a hlavně věrohodně odlišit i zpěv Renaty Drössler.
Další svoji tvář ukazuje zpěvačka v následující písni Jak se loví nápadníci. Zde je rozpustile hravá, veselá a uvolněná, temperamentní skladba vyznívá velice lehce a vzdušně. A v Létu v Nohant je zase diametrálně odlišná. Míří ke klasické hudbě, jen s klavírem křehce a dojemně vyznává lásku.

A takhle bychom mohli rozebírat píseň za písní, protože každá je jiná, svá, originální. Lepší jen poslouchat. A tak jen namátkou. Procítěný Brelův šanson Ne Me Quitte Pas, na latině vystavěná autorská píseň Co ti brání, klezmerem ovlivněná Dona, Dona, jemně folková Modlitba s akustickou kytarou nebo zpověď Jsem jaká jsem s vynikajícím textem básníka Jiřího Žáčka.

Na druhém disku, který otevírá jinak zaranžovaná další verze Rebeky, převažují jemnější, komornější skladby typu Něžně krásná, Iluze nebo Mé ruce vadnou. Renata s grácií zvládne slavnou Lili Marléne nebo jazzovou Píseň Františky ze semaforské Kytice. Na konci exceluje vygradovanou Opilou balerínou, kde přesně balancuje na hranici humoru a soucitu, a vypjatou Baladou o pomíjivém životě, v níž navzdory názvu opěvuje krásy života.

Dokonale prožité šansony

Renata Drössler je všestrannou zpěvačkou, která přesně dokáže vystihnout atmosféru písně. Umí být vážná, křehká, soustředěná, veselá, naléhavá, temperamentní, rozpustilá i sexy. Hladí, dojímá, bouří i baví. Všechny šansony (alespoň tak působí) má emocionálně dokonale prožité, proto ve všech polohách vyznívá tak přesvědčivě.
Navíc je i dobrou skladatelkou, mezi většinou převzatých písní s texty Pavla Cmírala nebo Marty Balejové je pět Renatiných a v silné konkurenci se rozhodně neztratí. Velkou zásluhu na pestrém zvuku desky mají i citliví klavíristé Petr Ožana a Michal Hájek, nápaditě zní housle Matěje Vlka a kytara Karla Vlčka.

Znovuzrozená představuje album, na němž mezi třemi desítkami písní není jediná slabá. Posluchač si ho tak může pustit na libovolném místě a vždy mu přinese silný zážitek.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Motýl něhy uletí, ale silná deska  Renaty Drössler a Jiřího Žáčka zůstane

Motýl něhy uletí, ale silná deska Renaty Drössler a Jiřího Žáčka zůstane

Něžná i dryáčnická, nevinná i zhýralá, melancholická i rozpustilá, naivní i protřelá,...


Renata Drössler jede na dřeň

Renata Drössler jede na dřeň

Při návštěvě oficiálních internetových stránek šansoniérky a herečky Renaty Drössler...GALERIE

Související obsah:

» Dvojalbum šansonů Renaty Drössler doprovázejí fotografické akty   (Karel Souček, 25. 11. 2012)
» Znovuzrozená   (Karel Souček, 11. 12. 2012)
» Zpěvačka Renata Drössler se cítí jako Znovuzrozená   (Karel Souček, 07. 12. 2012)
» Drössler Renata   (Karel Souček, 07. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru