Miriam Kaiser vyšla na vysokú horu

Recenze alba : Deň dňu

Album: Deň dňu
Interpret: Kaiser Miriam
Celkový čas: 00:43:59
Vydavatel: Tonada
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Kam ti Slováci na ty krásně zpívající „baby" chodí? Před časem jsem tu vychvaloval nové desky Jany Kirschner a Katarzie, nyní přišla řada na zpěvačku, skladatelku a houslistku Miriam Kaiser. Její debut Deň dňu je plný silných pocitů, autentických nálad a přesvědčivých emocí.  

Svěží pop s mnoha přesahy

Základ její muziky tvoří vzdušný, svěží pop, který však Miriam nápaditě zdobí dalšími styly. Nejvýraznější je vliv klasické hudby, té se ostatně jako houslistka hodně věnuje. Na druhém místě je jemná elektronika a právě její souznění či lehká konfrontace s klasikou dodává desce velkou dráždivost a přitažlivost. Hudebnice se však nevyhýbá ani melodickému jazzu nebo písničkářskému folku, proto je Deň dňu velice pestrou nahrávkou.  Dnes představuje ideální otvírák. Křehká, ale vnitřně energická a silně melodická popová píseň, založená na kytaře, flétně, smyčcových nástrojích a jemné elektronice. Ta nabírá na síle v Bublině, ale jemné vyznění zůstává zachováno, navíc pestrá píseň plná krásných obrazů nápaditě mění tempo, melodii i náladu. Temperamentnější, rytmičtější song přináší Lietam s přesahy do jazzu a nádhernými smyčcovými party.  

Baladická skladba Premenená je prvním křehkým, ale zároveň silným šansonem, k němuž se projev Miriam Kaiser hodí nejlépe. To samé platí o písních Svatební či Nebudem. V nich je zpěvačka absolutně přesvědčivá a uvěřitelná, její citlivý zpěv je plný emocí a své pocity dokáže lehce přenést na posluchače.  Svoji temperamentnější tvář ukazuje Miriam v chytlavé písni Je to tu nebo ve víceméně instrumentální lahůdce Všetko má svoj čas. Ta potvrzuje náladotvorné schopnosti smyčcových nástrojů, chvíli strhujícím způsobem tančí, poté klidně a pomalu plynou. Myslím, že podobné skladby jsou ideálním způsobem, jak přiblížit „vážnou" hudbu mladé generaci. Závěr alba patří experimentálnějším kouskům Viem a Deň dňu, v nichž dochází k dokonalé symbióze elektroniky a klasiky.  

Symbióza hudby, zpěvu a textů

S křehkou, přesto dynamickou hudbou a jemným, přesto naléhavým zpěvem Miriam výborně korespondují pocitové texty, plné nápaditých obrazů a upřímných pocitů. Často vyznívají velice osobně, až intimně a zachycují hledání, různé formy touhy, lásky i víry. „Chcem výjsť na vysokú horu a byť náhle premenená. Pomaly schádzam z vrchu cesty tej, ktorej neudávam tempo ani smer, len si otvorím oči a nechám sa viesť."  Deň dňu představuje výbornou desku, která si zaslouží více poslechů. Při prvním se některé skladby jeví trochu nenápadně, ale při dalších rozkvetou do plné a hlavně barevné krásy. Miriam Kaiser je velice talentovanou zpěvačkou, z níž by jednou mohla být hodně přesvědčivá šansoniérka. Už teď se těším na její druhé album.
Foto: Jakub Gulyas
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Miriam Kaiser propojuje klasiku s experimenty   (Karel Souček, 25. 06. 2014)
» Katarzia dokazuje, že i debut může být vyzrálý   (Karel Souček, 28. 05. 2014)
» Kráska a zvíře v úchvatném videoklipu   (Karel Souček, 12. 07. 2014)
» Komplikované? Málo vstřícné? Ale jděte ....   (Karel Souček, 01. 12. 2013)
» Jana Kirschner vtěsnala do studia 18 muzikantů najednou   (Karel Souček, 27. 09. 2013)
» Tak tahle návštěva hodně potěší   (Karel Souček, 08. 04. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy
24.03.

Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy

Jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett mluví hudební kritika o americké multitalentované...


S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?
24.03.

S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?

Den D je tu. Dnes si všichni fanoušci amerických pop punkových hvězd můžou konečně poslechnout nové album, které...


The Subways zaburácí v Brně
24.03.

The Subways zaburácí v Brně

Nestárnoucí punk rocková trojice The Subways jsou opět na cestách a znovu nevynechali ani Českou republiku. Zahrají u nás...


Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům
24.03.

Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům

Sobotní večer 18.3.2023 měl ve Spáleném Poříčí titulek Josefovská akce. Rocková párty se pochlubila vystoupením...


Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený
23.03.

Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený

Pražská čtveřice Mrakoplaš, která ve své hudbě invenčně propojuje folk, blues a rock, vstupuje do druhého...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LP XXIII
08.03.

LP XXIII

» Koller David

Necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko přichází David Koller s...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru