Katarzia dokazuje, že i debut může být vyzrálý

Recenze alba : Generácia Y

Interpret: Katarzia
Celkový čas: 00:45:33
Vydavatel: Slnko Records
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Nejsem první, kdo pětadvacetiletou písničkářku Katarínu Kubošiovou, vystupující jako Katarzia, označí za velký objev slovenské hudební scény. Přesto to musím udělat, neboť její debutové album Generácia Y mě fakt dostalo. Umí dojmout, pobavit, donutit k zamyšlení, vzbudit emoce i potěšit.    



Generácia Y je autorským albem, Katarzia si všech patnáct písniček napsala sama. Svým hlasem a akustickou kytarou utáhne celou desku, klavír a flétna slouží spíše jako střídmě používané koření. Víc nepotřebuje a přesto dosahuje uhrančivé, magické, až elektrizující atmosféry, díky níž si posluchače omotá kolem prstu.    

Křehké i silné šansony

Hudebně písničkářka staví na folku s prvky rapu. Její písně nemají daleko k procítěným, výrazově silným šansonům, v nichž se spojuje křehkost se silnou výpovědí, intimní pocity s obecnými přesahy, navíc často střídá nálady, které jsou vždy věrohodné. Když k tomu přidáme Katčin osobitý zpěv a hru na kytaru, pak se jedná o skutečné hudební i textové lahůdky.    

Některé písničky patří k jemnějšímu folku (Dunaj, Paranoje, Mozgové sféry), i když ani v nich nechybějí dramatičtější momenty. Živější, otevřenější folk přináší Toto čo je nebo Infantilný punk, temperamentem překypují rytmicky výrazné Tancuj tancuj či Čokoládky, silnou baladu o rozchodu představuje na klavíru vystavěná Zbohom láska.    



A pak tu máme sugestivní, prožité, absolutně uvěřitelné šansony. O tíži samoty (Knock Drop), laciných lidech (Z vágneho jasné), o složitém vztahu maminky a dcery (Mama). Osobní zpověď Toto čo je („Som náladová, výbušná, impulzívna, tichá") i charakteristiku Generácie Y („V anonymných veľkomestách hrozne ľahko sa nám klame .... Pritom nás to mrzí, že sme si takí cudzí").    

Texty o úzkostech, radostech, pochybnostech

Emotivní hudbě přesně odpovídají i intimní, vnitřně svobodné texty. Katarzia v nich klade znepokojivé otázky, na které se jen těžko hledají odpovědi. Dělá to však naprosto srozumitelným jazykem. Invenčně vyjadřuje své pocity, stavy, prožitky, zpívá o vlastních úzkostech, radostech, pochybnostech i zápasech. A navíc disponuje mimořádným talentem zachytit ve zkratce, několika slovy či obraty, to podstatné v lidském životě.     



Nepřeslechnutelná a nepřehlédnutelná Katarína Kubošiová dokáže svým hlasem, který působí sugestivně a přitom zní velice přirozeně, zpívat o důležitých věcech. A tím nenásilně nutí posluchače k zamyšlení. Přitom tak činí prostřednictvím zábavných, melodicky přitažlivých a nápaditých písniček. To umí málokdo. Prostě talent jako hrom a už nyní jsem moc zvědavý na její další desku.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Autentická Katarzia rozdává naději, smíření, radost i melancholii

Autentická Katarzia rozdává naději, smíření, radost i melancholii

Narodila se v Nitře, žije v Praze, takže lze Katarzii (Katarínu Kubošiovou) považovat...



GALERIE

Související obsah:

» Katarzia   (Karel Souček, 27. 05. 2014)
» Talentovaná písničkářka Katarzia zahraje v Jazz Docku   (Karel Souček, 04. 04. 2014)
» Komplikované? Málo vstřícné? Ale jděte ....   (Karel Souček, 01. 12. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Italský jazzový kov se třpytil v Brně
23.05.

Italský jazzový kov se třpytil v Brně

Brněnský klub Kabinet Múz má i přes rostoucí venkovní teploty stále velmi zajímavý a pestrý program. Jedním z vrcholů...


Novinku Vypsané fixy Ideál avizuje Fakin párty
23.05.

Novinku Vypsané fixy Ideál avizuje Fakin párty

Čtyři roky od vydání poslední řadovky Kusy radosti, za níž Vypsaná fixa získala Anděla v kategorii Skupina roku,...


EWA V EDENU: Tři večery, které přepíšou českou koncertní scénu
22.05.

EWA V EDENU: Tři večery, které přepíšou českou koncertní scénu

Pražský Eden čeká v červnu 2026 něco opravdu mimořádného. Ewa v Edenu 2026 nebude jen obyčejný koncert, půjde...


V objetí znepokojivé krásy - Sofia Isella okouzlila Prahu
22.05.

V objetí znepokojivé krásy - Sofia Isella okouzlila Prahu

Pražské SaSaZu se 19. května zaplnilo fanoušky, kteří dorazili zažít koncert Sofie Iselly - mladé umělkyně,...


Speciální show New Bizzaria Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca Jiřího George Hrubeše
21.05.

Speciální show New Bizzaria Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca Jiřího George Hrubeše

21. června není jen dnem letního slunovratu, ale i dnem kdy se v pražském kulturním centru La Fabrika uskuteční...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #30: Výroční akce
09.05.

Tři Deci #30: Výroční akce

Dnešní narozeninovou epizodou slavíme rok existence podcastu Tři Deci, a tak si budeme...