Comeback Slipknot nemá chybu

Recenze alba : All Hope Is Gone

Interpret: Slipknot
Celkový čas: 00:59:25
Vydavatel: Roadrunner, Nuclear Blast
Rok vydání: 2008
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Devítihlavá saň Slipknot už je v metalových vodách bezpochyby stálicí. Po perfektních deskách "Slipknot", "Iowa" a "Vol. 3 The Subliminal Verses" se snad nenajde fanoušek metalu, kterému by byl pojem Slipknot neznámý. Jejich osobitý styl, "nasranost" a drsná image jsou už nepřehlédnutelné. Nejnovější desce "All Hope Is Gone" předcházela mohutná propagace zejména ze strany kapely, silácké řeči typu "bude to tvář trhající dílo, na které svět není připravený" už k Slipknot, a hlavně ke Corey Taylorovi tak trochu patří. Tím se ale kapela dostala do malé místnosti bez zadních vrátek, a očekávala se opravdu, opravdu dobrá deska. Na 72minutovou All Hope Is Gone se nakonec sneslo hodně špíny od rozličkých kritiků a fanoušků, na druhé straně je stejně početná skupina těch spokojených. Jak to s novýma deskama bývá, někomu se prostě líbí, někomu ne.

Začínáme bezmála dvouminutovým intrem, které pomale graduje až do ostrých kytar a zběsilých bicích, které posluchače nabudí na další skladby. Po intru se do nás pustí "Gematria (The Killing Name)". Začíná typicky rychlými bicími, upřímně kdo od Joeyho čeká něco pomalého? Pak přijde na scénu Corey. Svým tempem mě zaskočil a určitě mile překvapil. Zlí jazykové ale tvrdí, že "změknul", u mě je Corey stejně kvalitním zpěvákem jako u předchozích alb. Myslím, že jeho hlas se u Slipknot nahradit nedá a já jsem s jeho zpěvem spokojený. Po jeho partu ale přichází sólo, které mě tam moc nevoní. Ale první skladbu hodnotím rozhodně pozitivně. Corey válí. "Sulfer" neubírá na tempu a je to další kvalitní song s rychlým nástupem Coreyho, odzbrojující silou Joeyho bicích (nesmím ale zapomenout na perkusisty Shawna a Chrise) a ostrých kytar. V refrénu Joey přechází na své čisté vokály. Tyto kvalitní přechody jsou jednou ze specialit Slipknot, resp. Coreyho (viz "Wait and Bleed" - Slipknot či "Left Behind" - Iowa). Následuje jeden z nejkvalitnějších stavebních základů alba a můj největší miláček z All Hope Is Gone. "Psychosocial" spatřil světlo světa z celé desky nejdřív, a naprosto mě dostal. Taková odzbrojující síla bicích, jakou předvádí Joey společně s Shawnem a Chrisem, je naprosto zdrcující. Ani ostatní členové se samozřejmě nenechají zahanbit a rytmické kytarové riffy s dunící sílou bicích a Coreyho frázujícím zpěvem tvoří neobyčejný zážitek. V refrénu se trochu odlehčí a jede se na novo. Vynikající věc!

I následující "Dead Memories" patří mezi ty vyšperkované, lesknoucí se klenoty. Zde Corey opravdu trochu "změknul", ale do této skladby dal víc než jen svůj growl, téměř celou skladbu odzpívá čistě a je slyšet, že to opravdu prožívá. Proto tato skladba je jedna z nejlepších a na poslech velice příjemná. "Vendetta" sází na rychlé kytary a pekelné bicí. Corey opět mění polohu hlasu a zpívá za přechodů bicích, následované ostrou "nasranou" kytarou. V "Butcher's Hook" slyšíme Coreyho opět s jeho "zlým" growlem, a v refrénu se střídají drsné výkřiky v kontrastu s čistým zpěvem. Táhnoucí se "Gehenna" je ukázka toho že i řezníci ze Slipknot umí trefně zpomalit, přesto se čas od času dočkáme Coreyho growlu. Chytlavé "This Cold Black" a "Wherein Lies Continue" jsou přirovnatelné k úvodní Gematria, svou rychlostí a typickou energií Slipknot. "Snuff" je zase spíše ve stylu Gehenna. Další vrchol přichází s "All Hope Is Gone". Ďábelská rychlost Coreyho a Joeyho je úctihodnou ukázkou umění Slipknot, i v refrénu kvalita tohoto hitu kulminuje a kytarové sólo ji ještě podtrhne. Pomalejších skladeb je na All Hope Is Gone více než jsme bývali zvyklí. Další taková je i "Child Of Burning Time". "Vermillion pt. 2", také se táhne, a je v ní hodně zmixovaných prvků. Kdo čeká rychlou tečku bude asi zklamaný, Slipknot s "'Till We Die" udržují pomalé tempo a touto finální skladbou smutně a depresivně uzavírají naši jízdu touto deskou.

Slipknot s deskou All Hope Is Gone možná neukázali tolik co bylo očekáváno, nebo i vyvoláno samotnou kapelou, ale o propadáku určitě mluvit nemůžeme. Album si zachovává tvář Slipknot, a obsahuje několik velice, velice vydařených kousků, moje TOP 3 vypadá takto: Psychosocial, All Hope Is Gone, Dead Memories. Ale všechny (snad vyjma posledního trojlístku pomalých skladeb) mě bavily. Fanoušci Slipknot mohou být spokojeni a odpůrci ať si plivou.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Slipknot jsou na nové desce opět velmi naštvaní

Slipknot jsou na nové desce opět velmi naštvaní

Rok 2019 byl a stále ještě je rokem značné nostalgie pro řekněme starší metalové...


Album The Gray Chapter od Slipknot není rozhodně šedivé

Album The Gray Chapter od Slipknot není rozhodně šedivé

Slipknot si v posledních letech prošli těžkým obdobím. Tato početná parta se musela vyrovnat...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


Vyhrajte vstupenky na Kunětickou horu
11.07.

Vyhrajte vstupenky na Kunětickou horu

Putovní festival Hrady CZ startuje tento víkend na Točníku. Poté se ve dnech 19. a 20. července přesune na Kunětickou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru