Co nového na slovenské hudební scéně?

Pokud chcete poznat současnou slovenskou nezávislou hudbu, pak doporučujeme katalog vydavatelství Slnko Records. To již více než patnáct let mapuje to nejzajímavější, co u našich východních sousedů v oblasti alternativní muziky vzniká. Těsně před prázdninami přibyly další tři originální tituly.  

Tante Elze - Hmota

Zasněný klavír, vrstvený vokál a šikovná hra se zvuky, elektrickou kytarou a beaty charakterizuje hudbu slovenského dua Tante Elze. Dvojice Veronika Lečková a Tomáš Prištiak právě vydává debutové album Hmota, na němž nabízí vše, co mají rádi – spojení písničkářství a abstraktní elektroniky, obrazů v textech i ve zvuku.  Veronika ráda zpívá v noci a skládá křehké, intimní písničky s klavírem a elektronikou. Chvíli hrála i s houslovým triem, z něhož je dnes duo Tante Elze. Před třemi lety vydalo EP Keď nevieš kam z konopí. Oba muzikanti studovali dokumentární film na VŠMU v Bratislavě a Veronika později přidala i skladbu na konzervatoři. I proto byl rozestup mezi EP a debutem trochu delší.

"Pesničky zachytávajú malé momenty, kedy nás fascinuje pomalá každodennosť a všednosť vo veciach okolo nás, v prírode, vo vzťahoch, slovenský rozbitý asfalt a iné hmotné aj nehmotné formy existencie,” vysvětlují Tante Elze. Svoji debutovou nahrávku označují také za pop pro soukromé slavnostní momenty.  

Archívny Chlapec – Tranzit

Všichni očekávali pokračování pozitivně přijatého debutu. Jen akustická kytara, občasné housle a charakteristický zpěv Richarda Vávry, známého jako Archívny Chlapec. Slovenský písničkář svým debutem Zvery oslovil mnoho slovenských i českých fanoušků a další indie-folková cesta sa zdála být jasná. Téměř dokončené druhé album se však Archívny Chlapec rozhodl z velké části předělat, a tak místo Zverov 2 vychází Tranzit.  „Jedného dňa sa zobudíš a zistíš, že už nechceš robiť veci tak ako doteraz," říká Archívny Chlapec o momentu, s nímž se setkávají nejen umělci, ale i lidé v běžném životě. Pocit, kdy se chcete vydat jiným směrem přišel nečekaně a na poslední chvíli. „Druhý album som mal už takmer nahratý, keď som si uvedomil, že v takejto podobe  ho vlastne vôbec nechcem vydať," vysvětluje Richard Vávra.  

Archívny Chlapec vysvětľuje, že stísňující pocit a potřeba změny v něm zrály už delší dobu. „Začal som si uvedomovať, že všetko robím príliš štandardne a konzervatívne. Nielen v hudbe ale aj v živote. Hrám na gitare, chodím do práce, uzatváram sa do seba. Začal som rozmýšľať, či ten konzervativizmus nemám v sebe vsugerovaný," vysvětluje kytarista a zpěvák. Tranzit je jako cesta po hudební mapě od jednoho bodu ke druhému, od starého k novému. Akorát že Archívny Chlapec posluchačům změny neservíruje postupně, ale rovnou od úvodních vteřin jim do uší chrstne zkreslenou basu, bicí a pestré elektronické zvuky.  

Martin Geišberg & Daniel Špiner -  V jabloňovom kraji

Čtrnáct nových společných skladeb Martina Geišberga a Daniela Špinera je ukázkovým příkladem, jak v hudbě přirozeně spojit písničkářský přístup s improvizací, poezií a magicko-realistickými texty. V jabloňovom kraji je zároveň prvním vydaným nosičem Martina Geišberga po dvanácti letech koncertování, režírování a tvorby divadelní hudby. Kromě zpěvu na něm zní kytary, klavír, akordeon, flétny a perkuse. O bicí se postaral Michal Fedor a kontrabas nahrál Michal Šelep.

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese
22.05.

David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač vydal letos v dubnu u vydavatelství Minority Records své...


FOTOreport: pražská premiéra The smile
22.05.

FOTOreport: pražská premiéra The smile

Boční projekt členů ikonických Radiohead zamířili do Prahy. Jejich debutové album A Light for Attracting Attention...


Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?
21.05.

Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?

Jak jste si jistě všimli, asi největší emo kapela všech dob, My Chemical Romance, vydala singl „The Foundations Of Decay",...


Black Veil Brides vydávají nový videoklip
21.05.

Black Veil Brides vydávají nový videoklip

Američtí rockeři Black Veil Brides své fanoušky poslední dobou hodně napínali, když...


Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás
21.05.

Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás

Je to pár hodin, co světlo světa spatřil nový singl Broken i s čerstvým videoklipem. Po Punching Bag, Paranoid a No Love...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Afterglow
02.05.

Afterglow

» Acid Row

Nové album Afterglow stoner rockových Acid Row zavání odérem smrti,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru