Český slavík 2012: Karel Gott poražen!

Jubilejní padesátý ročník ankety Český slavík doprovázelo nejedno překvapení. V anketě zahlasovalo více než 130 tisíc lidí, což je asi o 20 tisíc více, než v loňském roce. S moderátorem Ondřejem Brzobohatým národ očekával, zda-li si ocenění odnese někdo jiný, než stále stejní vítězové Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát. Ti vyhráli už pětkrát po sobě.

Zpěvačka roku

Před prvním vyhlášením se předvedla loňská vítězka ankety Objev roku, Gabriela Gunčíková, v duetu s Karlem Gottem. Pak už si vzal slovo Ondřej Brzobohatý a uvedl nominované zpěvačky. Z šestice Anna K, Monika Absolonová, Ewa Farna, Lucie Vondráčková, Aneta Langerováa LucieBílá byla největší pozornost věnována právě poslední jmenované, která vyhrála už čtrnáctkrát a posledních pět let vládne v řadě. Bronzovou slavicí byla vyhlášena mladá zpěvačka Ewa Farnaa stříbrnou cenu si odnesla Lucie Vondráčková. Obě oceněné ujistily diváky, že se mohou těšit na novou desku, a Lucie Vondráčková všechny pozvala i na své nadcházející turné. Vítězkou se pak dle očekávání stala již po šesté v řadě Lucie Bílá. V děkovné řeči uvedla: "Zdá se mi to jako sen a za ten bych vám chtěla poděkovat". Její další slova patřila herečce Jiřině Jiráskové: "Jiřinko, patříš mezi největší poklady naší země. Doufám, že nespinkáš a že mě slyšíš. Prosím o potlesk, ne pro slavici, ale pro Jiřinu Jiráskovou". Zpěvačka roku tedy překvapení nepřinesla.

 

Kapela roku

I kapela roku měla jasného favorita. Ze skupiny Kryštof, Kabát, Chinaski, Olympic, Mandrage a Nightwork jím byli rockeři z Teplic, kteří před sebe nikoho nepustili posledních pět let. Cenu za třetí místo obdržela kapela Chinaski, kteří ocenili dobrý rok, a stříbrného Slavíka získala kapela Nightwork, která v děkovné řeči překvapila přítomné prohlášením: "Vyhlašujeme konkurs na nového intergalaktického frontmana. Nesmí být ani komunista, ani nesměl v minulosti spolupracovat s StB". První místo pak bylo téměř jasné, po šesté v řadě a po osmé celkově si pro cenu došla kapela Kabát. Zpěvák Pepa Vojtek poděkoval, a pozval diváky na turné, které proběhne v dubnu a květnu příštího roku. Ani kapela tedy nepřinesla kýženou změnu.

Ceny médií

Kromě hlavních cen se před hlavní kategorií Zpěvák roku rozdaly i ceny médií. Nejoblíbenější slovenskou kapelou v ČR se stali No Name, kteří tuto cenu dostali už popáté v řadě. Hvězdou internetu byli zvoleni třinečtí Charlie Straight, nejhranější písničkou českých rádií je Protestsong Tomáše Kluse a cenu za nejlepší videoklip dostalaTereza Kerndlová za Tepe Srdce Mý. Největším skokanem jsou pak talentovaní Eddie Stoilow, kteří poskočili ze 122. místa na konečné 17.

Zpěvák roku

Tradičně na závěr se vyhlašovala cena pro Zpěváka roku. V nominační skupině s Michalem Davidem, Vojtou Dykem, Tomášem Klusem, Petrem Kolářem, Danielem Landou a Karlem Gottem vyčníval poslední jmenovaný se sedmatřiceti vítězstvími. Čekalo se, zda-li letos vyhraje počtrnácté v řadě, nebo bude poražen mladším talentem. Závěr dvouapůlhodinového vysílání skýtalo ale hned dvě překvapení. Bronzovou příčku obsadil Daniel Landa, a všechny přítomné překvapil osobní účastí, jelikož v minulosti ceny osobně nepřijímal a od ankety se distancoval. To by ještě nebyl až takový šok. Horší to bylo, když si pro cenu přišel s živým kohoutem v náručí, a později důrazně a s peprnými výrazy vysvětlil, proč končí s hudbou, co si myslí o hudebním průmyslu, pohrozil novinářům a fotografům a jak to vidí dále se svou operou Klíč Králů. Celou dobu o sobě pak mluvil jako o kouzelníkovi Žitovi. Šokovaná Státní Opera se snažila brát proslov s nadhledem a byl slyšet i občasný smích, jenže Daniel Landa, pardon, kouzelník Žito, to evidentně myslel smrtelně vážně a moc směšné to tedy nebylo. Situaci skvěle zvládl Ondřej Brzobohatý a vyhlášení pokračovalo dále. Šok vystřídal šok, když byl jako druhý vyhlášen Mistr Karel Gott. Ten s vážnou tváří převzal cenu, a se střízlivým pohledem pronesl: "Rozhodl jsem se využít toho, že jsem v přímém přenosu a nikdo mě nemůže vystřihnout. Od zpěváků se čeká, že zareagují...", proslov odlehčil v závěru lišáckým úsměvem a slovy "Tak snad příště...". Důvodem porážky byl současný fenomén Tomáš Klus, který získal hlavní cenu poprvé. V jeho proslovu se pokusil předat nějaké uznání Karlovi Gottovi: "Cenu jsem získal taky díky Karlu Gottovi, protože mě naučil obrovské pokoře ke svým posluchačům".Tomáš Klusse stal vítězem po třináctileté nadvládě Karla Gottaa "uzmul" mu tak čtrnáctý triumf v řadě a osmatřicátý celkově. Na závěr své řeči se přiživil na slávě předchozího vítěze rádoby vtipnou poznámkou "Tohle jsem opravdu nečekal".

Varování: Video obsahuje nevhodné výrazy!

Objev roku

Objevem roku 2012 se stala rádoby extravagantní kapela Koblížc!, která vystřídala loňskou vítězku Gabrielu Gunčíkovou. Nejvíce hlasů pak připadlo zpěvačce Lucii Bílé, stejně jako loni.

Kromě vyhlašování ankety se na prknech Státní Opery i zpívalo, Ewa Farnasi střihla titulní píseň nejnovější bondovky Skyfall, Nightwork překvapili upravenou verzí hitu Tepláková souprava a Marta Jandová zpívala písně kapely Olympic.

Související obsah:

» Klus je kluk jak lusk a Hlavní uzávěr splínu vážně kus   (Joe Stramr, 18. 07. 2012)
» Tomáš Klus hlásí vyprodanou Lucernu a ani si nesedne   (Joe Stramr, 01. 11. 2012)
» Gott vplouvá v Doteku lásky do svých oblíbených poprockových vod   (Joe Stramr, 06. 10. 2012)
» Lucie Bílá Od A do Z   (Joe Stramr, 18. 10. 2012)
» Lucie Bílá jako modelka slavnému malíři   (Petr Škrabánek, 01. 11. 2012)
» Banditi di Praga - recenze   (Joe Stramr, 21. 12. 2010)
» Corrida, coruna kabátovských couzel   (Joe Stramr, 12. 05. 2012)
» Kabátí klip Banditi di Praga s Gottem   (Joe Stramr, 01. 03. 2011)
» Kabáti vyrazí na turné   (David Malý, 21. 11. 2012)
» Není na co čekat – recenze   (Joe Stramr, 17. 12. 2010)
» Pozor! Music Bar je návykovej   (Joe Stramr, 09. 11. 2012)
» Mainstreamoví agenti Chinaski až do sedmého nebe nedosáhli   (Joe Stramr, 09. 08. 2012)
» Nightwork pokřtí nové CD   (Joe Stramr, 06. 09. 2010)
» Nightwork zahrají na iPady   (Hudkni, 06. 12. 2011)
» Eddie Stoilow slaví 10 let své existence a významně se angažují v projektu Movember   (Petr Škrabánek, 24. 11. 2012)
» Zpomalený tep   (Monika Blochová, 27. 09. 2012)
» Nepřesvědčivý návrat Kryštofů na Jeviště   (Ondra Kocáb, 18. 09. 2012)
» Kryštof posílá Inzerát   (Ondra Kocáb, 15. 11. 2012)
» S kapelou Kryštof od Lolity k Inzerátu   (Ondra Kocáb, 29. 10. 2012)
» Klipografie skupiny Kryštof   (Joe Stramr, 27. 10. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru