S kapelou Kryštof od Lolity k Inzerátu

Recenze alba : Magnetické pole

Interpret: Kryštof
Celkový čas:
Vydavatel: EMI
Rok vydání: 2001
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Havířovská kapela Kryštof patří mezi nejoblíbenější a také nejhranější české interprety. Její začátky sahají až k roku 1994, kdy skupina začínala jako The Kryštof. Přelomovým byl pro kapelu třetí demosnímek s názvem SQĚLE, na kterém se objevily i skladby vydané na pozdějších řadovkách, díky kterému dostali smlouvu u společnosti MONITOR-EMI. Prvním zářezem pro Kryštof, který tvoří Richard Krajčo, Nikos Petros Kuluris, Nikolai Atanasov Arichtev, Jakub Dominik, Evžen Hofmann, Ondřej Kyjonka a Nikolas Grigoriadis, byla deska z roku 2001...  


MAGNETICKÉ POLE                                                                                       
Rok vydání:  2001
Singly:  Lolita (Elišce), Cosmoshop, Ženy, Líbej mě
Top alba:  Lolita (Elišce), Cosmoshop, FantomSKA               
Hodnocení:  8/10

Debutová deska havířanů ihned rozbouřila hitparády. Hned úvodní skladba a také první singl udělal v česku velký boom, Lolita byla slyšet ze všech stran. Výborná skladba, kterou doplňuje skvělý text, byla nejlepším možným otvírákem alba. Na ni poté navázaly i singly Cosmoshop (s hostujícím Milanem Caisem z Tata bojs) a Ženy. Vyzdvihnout se dá i skáčko FantomSKA, či Zvířata, píseň, jež se objevila už na prvním demu SQĚLE. Album působí hodně kompaktně a žádnou vatu zde nenajdeme.

 

V SILOČARÁCH                                                          

Rok vydání: 2002
Singly: Tramvaje, Obchodník s deštěm, poHádkách
Top alba: OnaNe, Obchodník s deštěm, Básníř
Hodnocení: 9/10

Druhá deska Kryštof dostala název V Siločarách a vyšla jen rok po povedeném debutu. Kvalitu to albu ale neubralo, ba naopak. Deska, kterou opět produkoval Dušan Neuwerth, přináší ještě lepší požitek než Magnetické pole. Na album výrazně upozornil již předem singl Obchodník s deštěm, dost možná největší hit kapely. A navázal tak na úspěchy Lolity. Album otvírá onaNe se silným refrénem, po ní následuje další singl Tramvaje. Úspěch zaznamenal i třetí singl poHádkách se skvělou parodií na Novu a různé pohádky. Album ukončuje povedená balada Básníř. Druhé album je tedy ještě vyrovnanější než debut, a rozhodně patří mezi to jlepší, co se na české popové scéně od nového tisíciletí událo.MIROKOSMOS                                

Rok vydání: 2004
Singly: Srdce, sqěle
Top alba: Pan Sen, Srdce, Stár
Hodnocení: 9/10

Mezi druhou a třetí deskou kapela také vydala ještě album 03, obsahující remixy a polské verze největších hitů a také písně z filmu Nuda v Brně, které nazpíval právě frontman Richard Krajčo.

Třetí řadová deska zaznamenala oproti předchůdcům pár změn. Jednou z nich je i změna producenta, kde místo Dušana Neuwertha usedl Honza Muchow. Na albu také nenajdeme tolik jasných hitů. Album je ale velmi vyrovnané, písně sice mají daleko složitější aranže a pro někoho mohou být hůře přístupné, ale jeho kvality musí ocenit snad každý. Všechny skladby opět obsahují skvělé texty z rukou Richarda Krajča. Hned úvodní Pan Sen ukazuje všechny ty jiné postupy a rozdíly od předchozí tvorby. Můžeme v ní slyšet i hlas v té době budoucí ženy Richarda Krajča Ivy Frühlingové. Největším hitem alba se stala píseň Srdce.RUBIKON                                    

Rok vydání: 2006
Singly: Rubikon, Svědomí
Top alba: Rubikon, Chmýří, Jízda v protisměru
Hodnocení: 6/10

Ještě před čtvrtou řadovkou kapela vydala koncertní CD a DVD z koncertu v pražské Lucerně v roce 2005 nazvané Živ(j)e. To obsahovalo převážně skladby z Mikrokosmu doplněné těmi největšími hity kapely.

Čtvrtá deska se dostala do obchodů opět po dvouleté odmlce. Velmi se liší od složitého Mikrokosmu, je daleko hitovější, a také veselejší. Již první singl Rubikon rozproudil všechna rádia a běžel v nich jako kolovrátek neustále dokola. Na albu se opět objevilo několik hostů, např. v písni Sněhurkám si zarapoval Marpo. Album není tak složitě aranžované jako trojka, některé písně jsou postaveny pouze na akustické kytaře. Album tentokrát ale nabízí několik slabších míst, a zaostává za první trojicí.

 

JEVIŠTĚ                                        


Rok vydání: 2010
Singly: CyRano, DuDuDu, DigiHrách, Malý princ
Top alba: Jeviště, CyRano, Molotov
Hodnocení: 6/10

Po Rubikonu kapela vyjela na turné, po něm přišel výběr těch největších hitů nazvaný Poločas. Ten nabídl tři nové kousky Plán, Iluze a filmový hit Atentát. Poté se kapela vydala na akustické turné, z něhož opět pořídila záznam.

Po čtyřech letech od Rubikonu přichází Jeviště. A také zatím neslabší deska Kryštof. Album sice nabízí vydařené písně, třeba titulní Jeviště, u které je jasně rozpoznatelný rukopis kapely, nebo hned úvodní singl cyRano, který se objevil v pokračování vinařského filmu 2Bobule, ale najde se tu hned několik stop, které slouží pouze jako výplň. Na později vydané reedici najdeme i CD s remixy a také novou skladbu Střepy, která se zase objevila v seriálu Znamení koně.INZERÁT                                        

Rok vydání: 2012
Singly: Inzerát
Top alba: Římská, Parapet, Křídla z mýdla
Hodnocení: 7/10

Deset nových písní, producentský tým ze zahraničí, zajímaví hosté. To je nejnovější placka Inzerát. Úvodní singl Inzerát odkazuje k tomu, jak kapela hledala svého nového producenta. A asi udělala dobře. Na jejich inzerát odpověděl Yaron Fuchs. Album má díky němu velmi kvalitní zvuk. První stopou je skladba Římská, kterou kapela měla připravenou již v roce 2007 pro akustické turné, ale na svět přichází až teď. V písni Křídla z mýdla můžeme slyšet Jarka Nohavicu, v závěrečné Cestě zase Tomáše Kluse. Kryštof se posunul opět trochu do jiné polohy, což rozhodně prospělo. Ale i přesto album nedosahuje takových výšek jako nejlepší z desek Mikrokosmos.

 
DISKOGRAFIE

RECENZE
Citlivé srdce a nápadité beaty. To je nové album kapely Kryštof.

Citlivé srdce a nápadité beaty. To je nové album kapely Kryštof.

Název nového alba kapely Kryštof Srdcebeat si lze vyložit několika způsoby, což je na něm...


Kryštof posílá Inzerát

Kryštof posílá Inzerát

Nedávno jsme tu rozebírali předloňskou desku Kryštofů Jeviště, nyní oblíbená skupina vydává...


Nepřesvědčivý návrat Kryštofů na Jeviště

Nepřesvědčivý návrat Kryštofů na Jeviště

Od debutu Magnetické pole uběhlo spoustu let a mimo jiné i další tři řadovky, žívé...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor
24.09.

Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor

Nové, v pořadí již jedenácté řadové album kapely Škwor s názvem Sobě věrnej vyjde již 9. října....


Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům
23.09.

Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům

Na dlouhou dobu naposledy se Rybičky 48 vracejí z velkých hal do bezprostřední atmosféry klubů a kulturních domů....


Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour
23.09.

Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour

Na koncertech Vypsané fixy se hodně tančí. A často stejně zběsile, jako to předvádí Judit Pecháček (Bárdos)...


5SOS zpátky v Praze!
23.09.

5SOS zpátky v Praze!

Australská skupina 5 Seconds of Summer se navrací i tento rok do Prahy a to již 12.10., kde vystoupí v Sportovní hale Fortuna. Tahle...


Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip
22.09.

Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip

Nad osudem jedince žijícího mimo systém a společenské standardy se pozastavuje art-bluesové trio The Bladderstones...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru