Pohled pod pokličku Systému aneb Cesta z Prahy do Prahy část II.

V prvním díle jsme Vám v kostce představili aktivitu System Of A Down od prvního koncertu v Praze v říjnu 1998 až do nadcházejícího koncertu v srpnu 2013. Na stručné nahlédnutí pod povrch úspěchu kapely a jejího návratu po oznámené pauze navážeme povídáním o mimokapelních aktivitách frontmana Serje Tankiana. Na činnost zpěváka, který je kromě působení v SOAD mimořádně aktivní jak v sólové tvorbě, tak i na poli politickém a literárním, si posvítíme v rozmezí let 2006 až 2013.

2006

13. srpna 2006 - Na koncertě System Of A Down ve West Palm Beach na Floridě oznámena pauza na neurčito.

Po deseti letech existence kapely se jednotliví členové s chutí pouštějí do rozličných bočních projektů a i mimohudebních aktivit, na které kvůli zápřahu s kapelou neměli čas. Serj Tankian bude jednoznačně nejaktivnější, a zdaleka nezůstane jen u hudby.

V roce 2006 se všichni členové System Of A Down objeví v úspěšném dokumentu Screamers, kde s kapelou hrají v Evropě a Americe, a upozorňují na hrůzy moderní genocidy, která začala v roce 1915 v Arménii.

2007

V průběhu roku 2007 Serj pilně pracuje na svém prvním sólovém albu, které má být v mnoha směrech odlišné, než tvorba System Of A Down.

12. května 2007 - Serj nazpíval soundtrack k hororovému filmu BUG.

13. července 2007 - Serj Tankian a Tom Morello jsou hosty The Henry Rollings Show, kde mimo jiné hovoří o svém politickém projektu Axis of Justice.

4. srpna 2007 - První videoklip k pilotnímu songu z avizovaného alba The Unthinking Majority, režie Tawd Dorrnfeld.

11. srpna 2007 - Serj poskytl rozhovor britskému časopisu Kerrang!.

9. září 2007 - Serj na předávání cen MTV Video Music Awards zahrál hit Holidays in Cambodia od Dead Kennedys s kapelou Foo Fighters.

11. září 2007 - Vychází klip k písni Sky Is Over od režíséra José Rivery. Tankianovi se ale klip nelíbil, a tak poprosil režiséra Tonyho Petrossiana, ať natočí nový.

19. září 2007 - Druhý videoklip k písni Empty Walls, režie Tony Petrossian.

12. října 2007 - Deset dní před oficiálním vydáním alba začíná turné Elect The Dead s doprovodnou kapelou Flying Cunts of Chaos (F.C.C.). Prvním koncert hostí divadlo Vic v Chicagu. Přišlo asi tisíc lidí a přestože Tankian předesílal, že nebude hrát žádné písně od System Of A Down, zazněly skladby Charades (nahrána při tvorbě Mezmerize/Hypnotize, ale nikdy oficiálně nevydána) a Blue (objevuje se na čtvrté demo kazetě z roku 1998).

Kromě svých koncertů vystoupil i se zpěvačkou Les Ritou Mitsouko, kdy zazpíval píseň Terminal Beauty a také s rockovou kapelou Fair to Midland, kde hostoval při jejich hitu Walls of Jericho. Často také spolupracoval na různých projektech s režisérem Diranem Noubarem, např. při natáčení dokumentu Armenia, a Country Under Blockade. Noubar také hraje na kytaru v písni Saving Us a režíroval klip ke skladbě Baby.

22. října 2007 - Vychází první sólové album Elect The Dead, které si Serj kompletně napsal, nahrál a produkoval sám. S mixem pomáhal Dan Monti a mastering má na svědomí Vlado Meller. Prvními singly jsou písně The Unthinking Majority a Empty Walls. Serj přichází s oznámením, že ke každé z dvanácti písní chce vytvořit klip. Každý videoklip bude režírovat jiný režisér. "Oslovil jsem každého režiséra zvlášť, aby vytvořil vlastní interpretaci mé práce. Nedával jsem jim žádné náměty, měli volnou ruku. Výsledek jejich prací je naprosto úžasný," komentuje nápad Tankian. Video k písni Feed Us (režíroval Sevag Vrej) je hráno na švédské a britské MTV.

Album debutovalo v první desítce hitparád v USA, Kanadě, Rakousku a Německu, úspěch zaznamenalo i ve Švýcarsku, Finsku a na Novém Zélandu. Deska vyšla i v několika bonusových verzích, instrumentální verzi vydal Serj skrze svůj label Serjical Strike a velmi unikátní bonusová edice upravená na míru pro jednotlivá média vyšla u Reprise Records.

4. prosince 2007 - vychází album Carnival Vol. II: Memoirs of an Imigrant zpěváka Wyclefa Jeana. Serj zpívá ve skladbě Riot.
2008

Probíhá rozsáhlé turné po Evropě.

1. ledna 2008 - Vychází album Profanation kapely Praxis, na kterém Serj spolupracoval.

5. června 2008 - Serj Tankian přijíždí do Ostravské ČEZ Arény. Deset let po prvním koncertě System Of A Down zde odehraje svoji sólovou show na podporu sólového debutu Elect The Dead. Supportem je kapela Fair to Midland, která je pod křídly Serjova labelu Serjical Strike. Zazní všechny písně z alba Elect the Dead plus dva bonusy v podobě Holiday in Cambodia od Dead Kennedys a píseň Sounds of War. V průběhu koncertu často a věcně nabádá lidi k politickým a ekologickým aktivitám.

Listopad 2008 - Tankian vydává nový song Fears exkluzivně pro celosvětové hnutí proti porušování lidských práv Amnesty International

Aktivně vyjadřuje nesouhlas s válkou v Iráku.
2009

16. března 2009 - Serj odehraje píseň Elect The Dead s Aucklandským Filharmonickým Orchestrem na Novém Zélandu. Vystoupení je zachyceno na DVD i na CD nazvané Elect the Dead Symphony, které je vydáno 9. dubna 2010

Červenec 2009 - Serj podepisuje petici PETA proti brutálnímu týrání drůbeže v řetězcích KFC.

Zpěvák je spoluautorem muzikálu se Stevenem Saterem. Muzikál je založený na antické tragédii Prometheus. Proběhne turné po Austrálii a Novém Zélandu.

Tankian spolupracuje s kapelou Viza na jejich písni Viktor. Viza se později upíší labelu Serjical Strike. Dále zveřejňuje informace o novém albu: "Skládám novou desku do jazzu a orchestrálních aranží. Mám pod sebou celý orchestr a chtěl bych ho maximálně využít na mé příští nahrávce. Chci, aby orchestr nahradil elektrickou kytaru. Chtěl bych, abych na mém druhém albu udělal s orchestrem něco, co nikdo dříve neudělal".
2010

15. února 2010 - Serj vydává nový single The Charade.

9. dubna 2010 - Vychází DVD Elect the Dead Symphony, kdy Serj vystoupil s Auklandským Filharmonickým Orchestrem na Novém Zélandu.

V létě zpěvák vyráží na druhé světové turné k nové desce Imperfect Harmonies. Po koncertní větvi v Americe zavítá na dlouhou šňůru do Evropy.

23. června 2010 - Vychází první promo singl k novému albu Imperfect Harmonie. Má název Borders Are.

24. června 2010 - Serj Tankian koncertuje v pražské Incheba Aréně s Českým národním symfonickým orchestrem. Kromě hlavních hitů z tehdy teprve nadcházející novinky zahrál i zbrusu novou skladbu The Charade.

13. července 2010 - Druhý singl Left Of Center má premiéru v rádiích.

9. srpna 2010 - Vychází třetí singl Disowned Inc.

22. srpna 2010 - Byl zveřejněn videoklip k písni Left Of Center.

21. září 2010 - Vychází druhé sólové album Imperfect Harmonies. Nesetkává se ale s takovým úspěchem jako první album. V TOP 20 se umístil pouze v České republice a Finsku. V Americe zaznamenalo "až" 35. místo, v Kanadě pak 21. příčku. V prvním týdnu se prodalo asi 10 000 kopií, což je znatelně méně, než u Elect the Dead. Imperfect Harmonies rozdělilo hudební kritiky. Část chválí Serjův nový směr, druhý tábor ho spíše kritizuje.

Listopad - System Of A Down oficiálně potvrzuje, že plánuje comeback na letní evropské festivaly a turné v USA. Nechybí potvrzení vystoupení na Download Festival, Greenfield, Rock Am Ring/Rock Im Park, Metaltown, Novarock a Provinssirock.

Serj produkuje a dohlíží na album Made In Chernobyl kapely Viza. Děje se tak v rámci povinností spojených se zpěvákovým labelem Serjical Strike Records.
2011

Leden 2011 - Serj vydává hudební video k písni Reconstructive Demonstration z alba Imperfect Harmonies. Zároveň na své FaceBook stránce uvádí, že vyjde EP Imperfect Remixes, ještě někdy v roce 2011.

3. února 2011 - Serj nahrál na FaceBook fotku u mikrofonu s popisem: "Nový klip již brzy".

22. března 2011 - Zpěvákovi vychází druhá kniha Glaring Through Oblivion. Jedná se o prózu, která pojednává o Serjových pocitech krátce po 11. září 2001. Kniha obsahuje i na 50 básní.

1. dubna 2011 - Tankian vydává EP Imperfect Remixes a videoklip k písni Goodbye, což je remix skladby Gate 21 z aktuálního alba.

25. února 2011 - Premiéra muzikálu Prometheus Bound, na kterém Serj spolupracoval se Stevenem Saterem v roce 2009. O zajímavé zkušenosti Serj říká: "Hodně jsem využíval svého osobního archivu. Použil jsem hodně různých stylů hudby, kterou jsem složil. Je to hodně rozmanité dílo, noise střídá jazz, jsou tam i různé elektronické prvky, hip-hopové písně se prolínají s rockovými, aby je pak vystřídalo temné, pomalé piáno. Na tohle všechno je potřeba spoustu zajímavých triků, které jsem doteď neznal. Narozdíl od filmu je muzikál dost komplexní útvar, který musí navazovat scénu od scény. Tady se člověk opravdu naučí pracovat s hudbou. Když skončí jedna píseň, potřebujete nějaké hudební pozadí, které po dvaceti vteřinách přejde v další píseň. Všechno se stále měnilo, což bylo velmi zajímavé".

V létě vyráží se znovuobnovenými System Of A Down na turné po Americe a Evropě.

Červen 2011 - Serj zveřejňuje ukázky dvou nových skladeb. Uvedl, že pracuje na nové, více rockové desce nazvané Harakiri a několika bočních projektech, včetně jazzových, elektronických a symfonických nahrávek.

2. září 2011 - Serj vystoupil ve svém rodném městě Beirutu v Libanonu se svým otcem Khatchadourem Tankianem na Beirut Rock Festival. Podpořil ho Libanonský národní orchestr.

21. září 2011 - Zpěvák vydává novou píseň Total Paranoia jako soundtrack ke hře Batman: Arkham City.

14. listopadu 2011 - Serj Tankian vystoupil v Arménii. Koncertu v Jerevanu přihlíží i arménský prezident, který mu poděkuje za reprezentování Arménie ve světě. Tankian se také setkal s arménským premiérem, který mu udělil medaili za boj o uznání Arménské genocidy a za celoživotní hudební přínos.

V tomto roce také vydává album Inchbes Morananek, na kterém pracoval se svým otcem Khatchadurianem Tankianem. O této desce se prakticky neví, vyšla patrně pouze lokálně v malých nákladech.
2012

1. května 2012 - Zveřejněn první singl z nadcházejícího alba Harakiri s názvem Figure It Out.

25. května 2012 - Natočen videoklip k písni Figure It Out.

9. června 2012 - Serj Tankian se oženil se svou dlouholetou partnerkou Angelou Madatyanovou. Svatbu pečlivě tajili a proběhla při skromném obřadu v Simi Valley v Kalifornii. Angela byla narozena ve Vanadzoru v Arménii.

10. června 2012 - Uveden druhý singl Cornucopia.

20. června 2012 - Vydán třetí singl Harakiri.

2. července 2012 - Na stanici Red Bull proběhl kompletní stream alba.

10. července 2012 - Vychází třetí sólové album Harakiri. Podle slov zpěváka je tato nahrávka nejvíce punk-rockově orientována. Nahrávka debutovala na 29. místě v Americe, slušně si vedla i ve Finsku, Polsku a Kanadě. Většina médií brala desku poměrně pozitivně.

11. července 2012 - Vychází videoklip k písni Harakiri a zároveň i animované video ke skladbě Occupied Tears.

19. července 2012 - Druhé animované video vzniklo ke skladbě Uneducated Democracy.

V létě Serj opět vyráží na turné. Nejprve stihne americko-kanadskou šňůru, poté zamíří opět na velmi rozsáhlé turné po Evropě.

24. října 2012 - Serj Tankian se zastaví i napotřetí v Praze. Zahraje ve velkém sálu pražské Lucerny společně se spřízněnou kapelou Viza. Zazní pět skladeb z alba Harakiri, plus výběr nejlepších kousků předchozích dvou desek. Obrovské nadšení a euforii způsobí poslední píseň, kterou byla Aerials z repertoáru System Of A Down.

30. listopadu 2012 - Vychází čtvrté sólové album Orca. Jedná se o plánovanou orchestrální nahrávku, která je rozdělena na čtyři osmiminutové opusy, v nichž Serj využil netradičního přístupu ke klasické muzice. Sám zpěvák tvrdí: "Orca je známá jako zabijácká velryba, ale ve skutečnosti se jedná o temného delfína, který je symbolem lidské dichotomie".

V roce 2012 uvedl na trh i svou vlastní aplikaci pro chytré telefony s názvem I Am Serj.2013

Novou hudbu můžeme od Serje očekávat i v blízké budoucnosti. Alba Harakiri a Orca jsou první, resp. druhou deskou, kterou měl umělec v plánu nahrát. Zpěvák má v plánu nahrát ještě jazzové album Jazz-Iz-Christ (datum vydání není známé) a elektronickou nahrávku Fuktronic se zpěvákem alternativní rockové kapely Mindless Self Indulgence, Jimmym Urinem. Bude obsahovat dvanáct skladeb, z toho budou čtyři instrumentální. Jimmy Urin už Serjovi pomáhal na druhé studiové sólovce, ale na nadcházející Fuktronic se už budou autorsky dělit rovným dílem. Konkrétní datum vydání není ještě známé, ale očekává se, že se tak stane v roce 2014.

Pokračují koncertní plány kapely System Of A Down. V plánu je především evropské turné, které nás ohromně zajímá. Tentokrát si totiž arménsko-americká kapela našla cestu i k nám. Koncert se uskuteční díky rakouské agentuře Nova Music, která každoročně pořádá obří festivaly Novarock a Frequency Festival. Kromě System Of A Down zahrají na první ročníku Aerodrom festivalu i Killswitch Engage, NOFX a čtvrtá, zatím nepotvrzená kapela. Do 17. března můžete soutěžit o lístky na tento koncert na české fan stránce.


 • www.systemofadown.com
 • www.systemofadown.cz
 • http://aerodrome-festival.cz
 •  

  Související obsah:

  » Serj Tankian exploduje zítra v Lucerně   (Joe Stramr, 23. 10. 2012)
  » Tankian Serj   (David Malý, 31. 07. 2012)
  » Pohled pod pokličku Systému aneb Cesta z Prahy do Prahy část I.   (David Malý, 26. 02. 2013)
  » Hypnotize a poslední výstřel systému   (Marek Odehnal, 29. 08. 2012)
  » System of a Down přijedou do Prahy!   (Ondra Kocáb, 25. 01. 2013)
  » Pohled pod pokličku Systému aneb Cesta z Prahy do Prahy (část III.)   (David Malý, 06. 03. 2013)


  ZADEJTE KOMENTÁŘ  HUDEBNÍ ZPRÁVY
  Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
  14.04.

  Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

  Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


  Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
  14.04.

  Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

  Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


  Amistat vyprodali pražskou Lucernu
  13.04.

  Amistat vyprodali pražskou Lucernu

  Předskokan, kterým byl australský Kim Churchill, upoutal pozornost posluchačů hlavně tím, že zvládal hrát na tři...


  Bratři Orffové potěší fanoušky v šesti městech
  13.04.

  Bratři Orffové potěší fanoušky v šesti městech

  Loni na podzim vydali u labelu Minority Records Bratři Orffové na LP reedice alb Šero a Bingriwingri, nyní kapela...


  Nadějný Jan Braun přichází s debutovým EP Růže
  13.04.

  Nadějný Jan Braun přichází s debutovým EP Růže

  Jméno Jan Braun bude pro mnohé hudební posluchače neznámé, i když poprvé ho mohli zaznamenat...


  » zobrazit více...


  RECENZE
  PRÁVĚ VYŠLO
  Another Side of You
  04.04.

  Another Side of You

  » Illumishade

  Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

  PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY  Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


  » Podporujeme nadějné kapely

  » Zadání profilu interpreta

  Hudební knihovna - NEWSLETTER

  Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

  Přihlásit k odběru newsletteru