Pohled pod pokličku Systému aneb Cesta z Prahy do Prahy část I.

Čtyřčlenná crossoverová kapela System Of A Down je už mnoho let obrovským jménem na poli světového rocku a troufám si tvrdit, že je na světě málo hudebních milovníků, kterým je toto jméno neznámé. Čtyři chlapíci, všichni původem z Arménie, se hrou osudu setkali v Jižní Kalifornii a po krátkém působení v lokální a téměř bezvýznamné kapele Soil dali vzniknout jedné z největších skupin současnosti. K aktuální enormní popularitě ale vedla strastiplná cesta, která začala v zatuchlých klubech, kde kapelu nelichotivými slovy hnali z pódií. Svou roli sehrála i pořádná dávka štěstí, když je v roce 1998, ještě před vydáním debutového alba, vzala na milost thrashová hvězda Slayer a System Of A Down s nimi vyjeli na celosvětové turné (jež zasáhlo i českou metropoli), a to v roli naprosto neznámé kapely, která hraje "nějaký divný styl". V srpnu 2013 k nám kapela přijede koncertovat už v roli gigantické hvězdy, kterou musela pozvat bohatá rakouská agentura, jelikož si ji čeští organizátoři nemohli z finančních důvodů dovolit. Pojďme se společně podívat na dlouhou a komplikovanou cestu System Of A Down z Prahy 1998 do Prahy 2013.

1997

Se třemi demo kazetami na kontě System Of A Down, ve složení Serj Tankian (zpěv), Daron Malakian (kytara), Shavo Odadjian (baskytara) a John Dolmayan (bicí), hrávali ve slavných kalifornských klubech Whiskey-A-Go-Go nebo Viper Room, kde zaujali už tehdy slavného producenta Ricka Rubina. Slovo dalo slovo a společně nahráli čtvrtou demo kazetu. Tu poslali do nahrávacích studií a díky vlivu Ricka Rubina získali smlouvu s American/Columbia Records. Na samotném sklonku roku už ve studiu pod Rubinovým dohledem vzniká eponymní debutové album.

1998

Album System Of A Down vyšlo v červnu 1998 a kapela najednou byla v jiném světě. Probíhala rozsáhlá turné po Americe i Evropě s jejich idoly Slayer, koncertovali s Metallicou, Fear Factory nebo Incubus a s nadšením sledovali své úspěšné singly Sugar a Spiders na MTV a v rádiích. Vrcholem léta byl koncert na druhém pódiu slavného Ozzfestu. V listopadu se SOAD objevují na kompilačním albu animovaného seriálu South Park, ale v seznamu autorů nejsou zmíněni.

24. říjen 1998 - Jako support Slayer přijíždí poprvé do pražské Tesla Arény.1999

Probíhá intenzivní koncertní činnost po Americe i Evropě. Na koncertě v Los Angeles v klubu The Troubadour zaskakuje za nemocného Serje Tankiana bývalý bubeník Ontronik Khachaturian, který kapelu opustil v polovině roku 1997, ještě před osudným setkáním s Rickem Rubinem.

2000

System Of A Down přispívají svým dílem na tribute albu pro Black Sabbath Nativity In Black II. Předělají píseň Snowblind. Tento cover se později objevuje jako bonus k singlu Aerials v roce 2002 a Lonely Day v roce 2005. Kapela koncertuje v Americe.2001

3. září 2001 - Kapela měla v plánu zahájit prodej svého druhého alba na koncertě v Hollywoodu jako vyjádření díků svým fanouškům. Koncert byl zdarma a měl proběhnout na parkovišti, které mohlo přijmou asi 3 500 fanoušků. Nakonec se jich ukázalo 7 000 až 10 000. Vzhledem k neoficiálnímu shromažďování velkého množství osob na veřejných prostorách se o akci začala zajímat policie, která ji zrušila a fanoušky požádalo o odchod právě ve chvíli, kdy System Of A Down měli začít hrát. Velká část fanoušků čekala na kapelu ještě několik hodin, ale po odstranění plachty s názvem kapely se vrhli na pódium a zničili veškeré vybavení skupiny za cca 30 000 dolarů. Celá situace vyústila ve výtržnosti, fanoušci na policii útočili kameny, rozbíjeli výlohy a shazovali mobilní WC. Během šestihodinových nepokojů bylo zatčeno 6 lidí. Manažer kapely, David "Beno" Benveniste, uvedl, že se všemu mohlo předejít, kdyby System Of A Down bylo umožněno koncert odehrát, nebo alespoň osobně koncert zrušit. Den poté byl z preventivních důvodů zrušen i plánovaný koncert v obchodě s hudebními nosiči.

4. září 2001 - Bylo vydáno druhé album Toxicity, které debutovalo na prvním místě v americké i kanadské hitparádě. Deska se v USA stala 3x multiplatinová a celosvětově se jí prodalo přes 12 miliónů kopií. Na prvním místě se udrželo i po 11. září a politické prostředí způsobilo kontroverzi k hitu Chop Suey!. Ten byl stáhnutý z rádií kvůli citlivému textu vzhledem k událostem z 11. září. Přesto byl frekventovaně pouštěn na MTV spolu s dalším hitem Toxicity. Hit Chop Suey! nakonec obdržel i nominaci na Grammy (cenu vyhrála píseň Schism kapely Tool) a spolu s Toxicity okupoval rádia zbytek roku 2001 i rok 2002. V roce 2002 se k nim přidal další úspěšný singl Aerials.

Dále probíhaly koncerty na všech kontinentech mj. se Slipknot a Rammstein.2002

Na konci roku 2001 kapele utekl nedokončený nový materiál, který fanoušci začali poslouchat, stahovat a jednotlivé nalezené písně si nazvali Toxicity II. SOAD vydali prohlášení, ve kterém uvedli, že se jedná o nedokončený materiál a vyjádřili zklamání, že jej jejich fanoušci poslouchají.

26. listopadu 2002 - System Of A Down vydali desku Steal This Album!, která obsahovala dokončené verze uniklých písní. Ne všechny leaknuté písně se ale na album dostaly (chybí např. Cherry). Na albu se objevily i tři nové skladby včetně Roulette. Mnoho názvů, textů a melodií bylo oproti leaknutým verzím změněno, a podoba desky je tak znatelně jiná, než původní uniklý materiál.

Média často desku Steal This Album! označují za soubor B-side a nepoužitých nahrávek. Kapela ale důrazně uvádí, že Steal This Album! obsahuje stejně kvalitní materiál jako skladby na albu Toxicity. Původně se na něm měly dokonce i objevit, ale zpěvák Serj Tankian vysvětlil, že se ty songy zkrátka nehodily do koncepce alba.

Bylo natočeno video k protiválečné písni Boom!, která protestuje proti válce v Íráku. Probíhají rozsáhlá turné zejména v Americe a Evropě.2003

Kapela je jen lehce aktivní, připravuje materiál na nové album a příležitostně odehraje koncert. Píseň Aerials obdrží nominaci na cenu Grammy v kategorii Best Hard Rock Performance. Cenu získala píseň All My Life kapely Foo Fighters.

2004

SOAD nahrávají následovníka desky Steal This Album!. Koncertní činnost je stále částečně pozastavena.

2005

17. května 2005 - vychází první album z chystaného dvojalba pod názvem Mezmerize. Debutovalo na prvním místě po celém světě včetně USA, Kanady a Austrálie. Jen v prvním týdnu se po celém světě prodalo na 800 000 kopií. Kapela získala cenu Grammy za politickou píseň B.Y.O.B.. Následovala rozsáhlá turné po Americe a Kanadě mj. s The Mars Volta a Bad Acid Trip.

22. listopadu 2005 - vychází druhá část dvojalba, deska Hypnotize. Stejně jako první část debutovala na prvním místě v americkém žebříčku. Spolu s The Beatles, Guns'n'Roses a rappery 2Pac a DMX jsou SOAD jediní umělci, kterým se podařilo vydat dvě alba za jeden rok debutující na prvním místě.

Probíhají podpůrná turné po celém světě. Stále bez zastávky v České republice.2006

Únor 2006 - Skupina získala Grammy za singl B.Y.O.B. v kategorii Nejlepší hard rockové vystoupení.

Kapela koncertuje po Americe a Kanadě.

Květen 2006 - SOAD jsou headlinery festivalu Ozzfest.

13. srpna 2006 - System Of A Down koncertují na West Palm Beach na Floridě. Kapela na tomto koncertě ohlásila pauzu na dobu neurčitou. Minimálně však na tři roky.

Vychází biografická kniha o kapele, napsaná spisovatelem Benem Myersem. Hudební stanice VH1 uvedla píseň Toxicity na 14. místě žebříčku 40 Nejlepších Metalových Skladeb.

2007

Singl Lonely Day je nominován na cenu Grammy za nejlepší hard rockové vystoupení. Cenu však získala kapela Wolfmother za singl Woman.

Shavo Odadjin se věnuje svému projektu Achozen s rapperem RZA z Wu-Tang Clan.

Podzim - Serj Tankian vydává své první sólové album Elect The Dead.

2008

5. června 2008 - Serj Tankian koncertuje v Ostravě.

29. července 2008 - Daron Malakian a John Dolmayan vydávají eponymní debut své druhé kapely Scars On Broadway.

2009

Média se chytají slov Darona Malakiana, že pauza bude minimálně tři roky. Začíná se šuškat o comebacku kapely. Některá média už dokonce psala, že je kapela ve studiu a nahrává nové album. Fámy se rozrostly natolik, že je SOAD radikálně smetli ze stolu. "Určitě se SOAD nic nechystáme," uvedli. Zmíněné mediální kachny o comebacku nabrali zvýšené frekvence zejména po následujících událostech.

31. října - DolmayanMalakian Odadjian si společně zahráli na Shavově Halloweenské oslavě v The Roxy Theatre v Kalifornii, což bylo vůbec poprvé od ohlášení pauzy, kdy se na pódiu společně potkala 3/4 kapely System Of A Down.

20. listopadu - Trojice si společně opět zahrála na charitativním koncertě pro Chi Chenga, baskytaristu Deftones.

 

2010

Všichni členové jsou v rozhovorech a všemožných online chatech bombardováni otázkami ohledně System Of A Down. Kvůli těmto trendům členové musí některé rozhovory odmítat, popř. je sami směrovat na sólovou činnost muzikantů, nikoliv na svou domovskou kapelu. Serj Tankian chystal druhé album, John s Daronem koncertovali se Scars On Broadway a Shavo pracoval na projektu Achozen.

24. června 2010 - Serj Tankian přijíždí do Prahy na svůj druhý sólový koncert

21. září 2010 - Serj Tankian vydává své druhé sólové album Imperfect Harmonies.

Konec roku 2010 zachytil Serje Tankiana na turné k druhému sólovému albu, přesto ale pomalu ožívala další naděje na comeback. Tentokrát reálnější než kdy dříve. Bubeník John Dolmayan na sociálních sítích psal matoucí vzkazy ohledně návratu SOAD, ostatní členové jsou tišší.

2011

Na začátku roku 2011 se objevilo jméno kapely na několika velkých festivalech. Většina se ale ukázala jako lživá. Poté prosákl první oficiálně potvrzený koncert v pařížské hale Bercy, který měl proběhnout v červnu. Po této zprávě už kápli božskou i sami členové kapely. V létě roku 2011 se tedy kapela oficiálně vrací a potvrzuje několik desítek koncertů. Nejprve odehrají comebackové turné v Americe, poté přijíždí do Evropy. Hrají ve Francii, Německu, Rakousku, Švédsku, Itálii nebo Finsku. O koncertu v České republice nikde nepadlo ani slovo. Zklamaní tuzemští fanoušci cestovali povětšinou do Berlína.

Rok 2011 zakončují SOAD koncertem na Rock in Rio v Brazílii. Následovala otázka ohledně nového alba. "Nové album nechystáme, udělali jsme pár koncertů, protože nám to chybělo. Byla to zábava," zní z úst Serje Tankiana.2012

Serj Tankian vyjádřil touhu nahrát reedici desky Steal This Album!. Nové album kapela stále odmítá. System Of A Down jsou ozdobou festivalu Soundwave v Austrálii, hrají na Novém Zélandu, v Americe a Kanadě. Evropu vynechávají a český fanoušek opět strádá.

10. července 2012 - Serj Tankian vydává své třetí sólové album Harakiri.

24. září 2012 - Serj Tankian odehrává svůj třetí sólový koncert v ČR.

2013

Koncertní výkřiky pokračují. Český fanoušek zbystří po ohlášení koncertu SOAD v Berlíně a Polsku. Termíny evropských koncertů rychle přibývají. Víme o koncertě v Rusku, Rakousku, Finsku, Švédsku, Holandsku, Anglii, Francii a Itálii. Nechybí jména jako Frequency Festival, Leeds Festival nebo Getaway Festival.

29. ledna 2013 se na Facebooku objevila zpráva od profilu O2 Arény: "Po obědě ohlásíme nový koncert". Asi v 13:00 bylo jasno. System Of A Down zahrají v Praze 14. 8. 2013 v rámci Aerodrome Festivalu, pořádaného rakouskou agenturou, která má na svědomí gigantický festival Novarock. Společně se SOAD vystoupí i NOFX a Killswitch Engage.

26. února 2013 - Do koncertu System Of A Down v Praze zbývá 168 dní. Do 17. března můžete soutěžit o lístky na tento koncert na české fan stránce.

Podívejte se, jak to kapele hrálo na legendárním DVD na festivalu Big Day Out v roce 2002:

  • www.systemofadown.com
  • www.systemofadown.cz
  • http://aerodrome-festival.cz

Související obsah:

» System of a Down přijedou do Prahy!   (Ondra Kocáb, 25. 01. 2013)
» Hypnotize a poslední výstřel systému   (Marek Odehnal, 29. 08. 2012)
» Pohled pod pokličku Systému aneb Cesta z Prahy do Prahy část II.   (David Malý, 27. 02. 2013)
» Serj Tankian exploduje zítra v Lucerně   (Joe Stramr, 23. 10. 2012)
» Pohled pod pokličku Systému aneb Cesta z Prahy do Prahy (část III.)   (David Malý, 06. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
James Arthur a Kelly Clarkson mají společný duet
20.04.

James Arthur a Kelly Clarkson mají společný duet

Popový zpěvák James Arthur se spojit s americkou poprocovou zpěvačkou Kelly Clarkson. Nazpívali společně novou...


Ševětínský kulturák se stal místem konání druhého ročníku Seven Festu
19.04.

Ševětínský kulturák se stal místem konání druhého ročníku Seven Festu

Sobotní podvečer, potažmo pak večer a velká část noci 13.4.2024, byla v Ševětíně ve znamení hudební akce...


Festival Pop Messe přidává nové hvězdy a nabídne propojení s turistickými cíly i mezinárodní konferenci
19.04.

Festival Pop Messe přidává nové hvězdy a nabídne propojení s turistickými cíly i mezinárodní konferenci

Brněnský hudební festival Pop Messe, akce zaměřená na současnou pop, elektronickou, rap a indie scénu, která proběhne...


Declan McKenna přiveze do Prahy nové album
19.04.

Declan McKenna přiveze do Prahy nové album

Britský písničkář Declan McKenna znovu dorazí do Prahy, kde v SaSaZu již 27. 4. odehraje svoji prozatím největší...


Na konci dubna přiletí mimozemšťané s britským přízvukem
18.04.

Na konci dubna přiletí mimozemšťané s britským přízvukem

V pátek 26. dubna v pražském klubu Bike Jesus a o den později v brněnském Kabinetu Múz budeme moci sledovat...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru