Hypnotize a poslední výstřel systému

Recenze alba : Hypnotize

Album: Hypnotize
Interpret: System Of A Down
Celkový čas: 00:40:22
Vydavatel: American Recordings
Rok vydání: 2005
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Američtí alternativní metalisté System Of A Down po svém comebacku aktuálně absolvují už druhé letní turné, v říjnu se k nám zpěvák Serj Tankian podívá sólově a tak jistě nezaškodí připomenout si jejich dosud poslední desku Hypnotize z roku 2005.

System Of A Down byli v polovině minulé dekády v pozici takového fenoménu, jakým bývala v 90. letech Nirvana nebo Faith No More (od nichž převzali žezlo nejvýraznějších stylových novátorů desetiletí). O tom, proč tomu tak bylo, se vedly bouřlivé diskuze a bylo jimi popsáno mnoho papíru.

Krásný obal, slabší hudební obsah

Já se nicméně na tomto místě budu věnovat takřka výhradně jejich poslednímu zářezu v diskografii, albu Hypnotize, které jak jistě všichni dobře víte, uzavírá ambiciózní dvojalbum i po stránce obalu, jelikož nádherný digipack lze pomocí speciálního úchytu propojit s původním Mezmerize a vytvořit tak ono kýžené dvojalbum.

Pořád jde o velmi dobré album, za které by jiné skupiny upsaly duši ďáblu a které jede pořád před (nejen) žánrovou konkurencí na čele pelotonu s takovým náskokem, že se v pohodě stíhá otočit a ukázat jim onen magický vztyčený prostředníček. Nicméně fandům zhýčkaných předchozími albovými skvosty z této arménsko-americké stáje to nutně musí připadat málo.

Přesto ale chápu, že lidem, kteří se s tvorbou SOAD setkali až prostřednictvím Mezmerize/Hypnotize, se toto jevilo jako hudba z jiné planety a proto si kapela tehdejší úspěch u nových fandů stoprocentně zasloužila. Hodnotím tedy stále nadprůměrně, s přihlédnutím ke konkurenci, dlouholetým sympatiím k těmto střeleným novátorům a v porovnání s téměř bezchybným Mezmerize, kterému bych spolu s opusem magnum Toxicity udělil absolutorium.

Nevyužitý potenciál magické čtveřice

Hodnocení o nějaký ten pomyslný bod vyšší by asi volili výše uvedení "nováčci", kteří se s Mezmerize/Hypnotize setkali jako s prvním počinem od SOAD. Pro ortodox starší fandy zas platí asi pouze průměrné hodnocení a umístění Hypnotize na chvostu albové diskografie "Systémů".

Já volím zlatou střední cestu - na starší alba to čistě z hlediska nápaditosti písní nemá (obsahuje sice pecky jako úvodní výplach Attack, epickou Holy Mountains nebo zhulenou Vicinity Of Obsenity, ale také několik vyloženě slabších skladeb), ale úplně blbé (což jsem se taky dočetl v dobových internetových diskuzích fanoušků) to také v žádném případě není. Spolu s debutem pro mě nejhorší deska SOAD, ale oproti většině tehdejší i současné hudební produkce pořád velmi, velmi kvalitní nadprůměr.


DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí
25.09.

Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí

Naléhavost sdělení s až bezstarostně laděnou muzikou a hudební lehkost s vážností slov propojuje kapela...


Punk-rockový večírek v Říčanech s kapelou E!E
25.09.

Punk-rockový večírek v Říčanech s kapelou E!E

Tento pátek 29.9. 2023 se v Říčanech u Prahy sejde špička punk-rockové scény. Od dvaceti hodin postupně...


S novým klipem a bestofkou vyráží Vanessa na turné
25.09.

S novým klipem a bestofkou vyráží Vanessa na turné

Kontroverzní a provokující kapela Vanessa vchází do Kristových let. K této příležitosti představí elektronická formace...


Jason Derulo vystoupí v pražské O2 areně u příležitosti 20. výročí od otevření
25.09.

Jason Derulo vystoupí v pražské O2 areně u příležitosti 20. výročí od otevření

Derulo je pokrokový, žánrově vyhraněný a nesmírně kreativní, a tak se zařadil mezi nejdynamičtější osobnosti světového...


Darth Vader si zahrál v klipu Meredith Hunter
25.09.

Darth Vader si zahrál v klipu Meredith Hunter

Liberecká modern rocková parta Meredith Hunter se v nové sestavě  po roce odmlky ozývá s novým klipem a singlem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru