Někde mezi světem a jinou dimenzí Johna Fruscianteho

Recenze alba : Enclosure

Album: Enclosure
Interpret: John Frusciante
Celkový čas: 00:37:37
Vydavatel: Record Collection
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
ZAKOUPIT ALBUM
Již šest let uběhlo od posledního odchodu kytarového mága Johna Fruscianteho z Red Hot Chili Peppers. Za tu dobu se dostal hudebně zase trochu jinam, stihl vydat již tři další studiová alba, navíc dvě épíčka, produkovat album Black Knights a vyslat raketu se svým novým albem na oběžnou dráhu. John Frusciante se vrací s novým materiálem, který má být vrcholem právě této uplynulé doby. Jak tedy deska vypadá?

Deska vznikala v posledních dvou letech, záoveň s novinkou raperů Black Knights The Medieval Chamber a vzájemně získané zkušenosti se hned vrývaly do obou desek navzájem. Enclosure se nachází někde uprostřed mezi dokonalým božským The Emyprean a divokým synthpopovým blázincem PBX Funicular Intaglio Zone. Desítka skladeb tak nabízí všechny možné techniky, které Frusciante za posledních pět let použil.

Hned úvod znační velmi zajímavé poslouchání. Shining Desert začíná temným duněním do kterého se vpustí Johnův falzet a poté také kytarové sólo doplněné Johnem na posledních deskách využívaným automatickým bicím. Temnota prostoupí místností a vykoupe vás v tónech poušti. Následuje Sleep, která začíná lehce na klavír a uklidní atmosféru. Hodně je z ní cítit právě The Empyrean. Melodická skladba podkreslená elektronikou proudí za zvuků bicí poklidně až se v polovině přiostří, aby na konci přešla opět do klidného tempa doplněného skvělým vokálem.Frusciante na Enclosure ukazuje, že neustále překračuje hranice svého umu, další skladby Run a Stage pokračují v temně zabarvené desce. Run opět kombinuje všemožné nástroje a vyčnívá především falzetem hlavního aktora. Na ní navazující Stage zase uvedou synťáky jak od osmdesátkových 'depešáků'.

Nechybí ani instrumentální skladba. Clinch si jede po kytarovém sólu doplněném opět automatickým bubeníkem, šest minut se můžeme vézt na této vlně až příde pád. Náladu naopak trochu povzbudí Fanfare. Ta opět zní jako z období 80. let. Popová skladba ale vůbec neurazí, naopak ukazuje Fruscianteho zase z jiného pohledu.Jako z nějaké napínavé filmové scény začíná nejspíše nejsilnější moment alba, skladba Crowded, děsivou atmosféru rozkrojí až Fruscianteho tradiční vokál, na který naváže silný refrén. Skladba taky dokáže velice plyně měnit nálady. Jeden z vrcholů alba přichází těsně před koncem. Následuje již jen Excuses, kterou unášejí tóny varhan a pěkně tak celé dílo končí.

Na deluxe verzi je k dispozici ještě desátá skladba Scratch. Ta byla vypuštěna jako první o něco dříve než zbytek alba.  Téměř sedmiminutová pecka se svým zvukem řadí někam do doby kolem alba Inside of Emptiness, rocková pecka si své místo na desce také zaslouží, proto je šškoda, že je obsžená pouze v deluxe balení.Frusciante nahrál již své dvánáct studiové album, což je úctyhodný kousek. Deska, která má být jakýmsi vrcholem zkušeností, které John sbíral v posledních pěti letech dopadá velice slušně. Na magické The Empyrean nesáhá, ale své místo si v diskografii toho mága určitě najde. Enclosure přináší děvět zajímavých kombinací, které opět přesvědčí, že je Frusciante výborný a hodně nepředvídatelný skladatel.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Fruscianteho geniální nebeský opus

Fruscianteho geniální nebeský opus

O vánočních svátcích jsem se dostal po letech do kontaktu s vinylem The Empyrean od Johna Fruscianteho....


John a mašinky

John a mašinky

Kytarista, který se stal dobře známým svým angažmá u Red Hot Chili Peppers měl docela pohnutý...GALERIE

Související obsah:

» Fruscianteho geniální nebeský opus   (Ondra Kocáb, 25. 12. 2012)
» John Frusciante vydá další EP   (Ondra Kocáb, 16. 07. 2013)
» John Frusciante – PBX Funicular Intaglio Zone   (Jakub Fritsche, 25. 09. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Horký večer se v pražském Café V Lese nesl na vlnách kubánských rytmů a folk-rocku
20.06.

Horký večer se v pražském Café V Lese nesl na vlnách kubánských rytmů a folk-rocku

V úterý 18. června poctila Prahu svou návštěvou na svém evropském turné kanadská umělkyně...


Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika
20.06.

Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika

Každoročně pořádaná akce v obci Měcholupy na Nepomucku s názvem Růža Fest měl na letošek pevně stanovený...


Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru