John Frusciante – PBX Funicular Intaglio Zone

Recenze alba : PBX Funicular Intaglio Zone

Interpret: John Frusciante
Celkový čas: 00:46:14
Vydavatel: Record Collection
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP

Kytarista, který se stal dobře známým svým angažmá u Red Hot Chili Peppers měl docela pohnutý život. Neunesl úspěch, který se dostavil po vydání desky Blood Sugar Sex Magik, a upadl do těžké drogové závislosti. Z té se postupně vysekal a jeho návrat do řad světoznámé kapely přinesl v roce 1999 megaúspěch v podobě desky Californication. Od té doby nahrál s „Papričkami" další dvě veleúspěšná alba, a v roce 2008 se s kolegy opět rozloučil. Mezitím stihl získat obrovský věhlas jako muzikant a začal se věnovat celou svou duší muzice. Důkazem tomu může být sedm sólových desek od roku 2004, k tomu účast v projektech a hostování na deskách takových velikánů, jakými jsou The Mars Volta a jiní.

John se také během let zaměřil na meditace, alternativní styl života a také se zřekl tělesných radovánek. A v poslední době se taky zřekl klasické kytarové muziky. Že to myslí smrtelně vážně, to dokazuje i svou aktuální sólovkou. Na jeho starších deskách se daly tu a tam zaslechnout vlivy elektroniky, ale vždy byly spíše doplněním kytary, či se staly mezihrami. Ale už na A Sphere in the Heart of Silence, na které spolupracoval se současným kytaristou svých bývalých zaměstnavatelů, Joshem Klinghofferem, byla slyšet jeho vzrůstající obliba v těchto vodách. Na nové desce se kytara sice vyskytuje, ale ve velmi potlačené míře.

Dle info na oficiálních kytaristových stránkách, je toto „album" výsledkem toho, jak se postupně učil a učí programovat různé nástroje. No, programovat je asi dokáže, ale vzniká z toho neposlouchatelný paskvil, kde se není čeho chytat. Tohle opravdu není muzika, které jsem dokázal porozumět, a skutečně jsem nepředpokládal, že Frusciante předloží něco takového. Nejsem velký fanda techna, housu a podobných věcí. Občas mě některé věci osloví, ale ne natolik, abych se pídil po tom, co to je zač nebo to začal ve volném čase poslouchat nějak víc. Můžu se tedy pokus vypíchnout ty skladby, které se u mě dostaly na mez poslouchatelnosti.

Intro/Sabam sice zní zvláštně, přes občasnou disharmonii jsem si ale říkal, že jde prostě jen o zvláštní úvod. Pak ale přijde další věc  Hear Say, a elektronika pokračuje nadále. Žádná chytlavá melodie, zvláštní změny temp a motivů a dohromady mi to jednoduše nedává smysl. V padání do nesmyslnosti pokračuje i následující Bike a já už se modlím za nějakou poslouchatelnou skladbu. Vážně neodsuzuju ani elektroniku, ani experimenty, ale mám takový dojem, že v tomhle případě to John Frusciante těžce přepískl. První takřka popovou poslouchatelnou skladbu představuje Ratiug, kde mě pro změnu ruší rapovaný vstup. Další Guitar (přečtěte si název předchozí skladby pozpátku) je nejkratší na albu, ale jedná se asi o nejlepší kus, který se tu dá najít. Má atmosféru, dobře naprogramované bicí a vkusně nasázené motivy. Nejvíc mě nadchl začátek synthpopové Mistakes, jelikož pro staré synthpopové a new wave mám z nějakého důvodu slabost. Konečně poslouchatelná melodie, kytarové party. A pak do toho vrazí zas ty šílené bicí party a celé se to opět zvrhne do prapodivného mišmaše. Škoda. Konečně přichází Uprane, nalehává elektro skladba s dobrým zpěvem. Nebýt pokaženého konce. Nechápu, že to musí vždycky zabít nějakým šíleným výlevem na bicím automatu i u té nejhezčí skladby na albu - které se jinak skoro nedá poslouchat.

Je mi líto. Já dokážu ocenit, když se hudebník posouvá a tím posouvá i své hranice. Ale čeho je moc, toho je příliš. Frusciante se nechal omámit mašinkami a ze svých pokusů splácal pejskokočičí dort, který mi opravdu silně nešmakuje. Doufám, že nemá dojem, bůhvíjaké umění nestvořil. Protože jinak by ho měl někdo přesvědčit o kardinálním omylu. Obdivuju lidi, kteří jsou ochotni si to poslechnout víc, jak třikrát. A nechápu ty, kteří si to koupí. Jedna z nejhorších desek, co jsem měl tu čest slyšet od začátku do konce. Už nikdy více. A obal je vrcholem nevkusnosti.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Někde mezi světem a jinou dimenzí Johna Fruscianteho

Někde mezi světem a jinou dimenzí Johna Fruscianteho

Již šest let uběhlo od posledního odchodu kytarového mága Johna Fruscianteho z Red Hot Chili...


Fruscianteho geniální nebeský opus

Fruscianteho geniální nebeský opus

O vánočních svátcích jsem se dostal po letech do kontaktu s vinylem The Empyrean od Johna Fruscianteho....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Horký večer se v pražském Café V Lese nesl na vlnách kubánských rytmů a folk-rocku
20.06.

Horký večer se v pražském Café V Lese nesl na vlnách kubánských rytmů a folk-rocku

V úterý 18. června poctila Prahu svou návštěvou na svém evropském turné kanadská umělkyně...


Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika
20.06.

Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika

Každoročně pořádaná akce v obci Měcholupy na Nepomucku s názvem Růža Fest měl na letošek pevně stanovený...


Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru