Muse stejně jak před lety festival Rock for People opět posunuli o level výše

Když před začátkem festivalu jeho ředitel Michal Thomes dával rozhovory, otázky na headlinera čtvrtého dne a patrně i celého festivalu padaly všude. „Muse si nás tři měsíce prověřovali, jestli jsme schopni jejich monstrózní show zvládnout”, říkal tehdy. Prozradím už teď: zvládli to. Britská ikona progresivního rocku se na festival vrátila po třinácti letech a znovu tou nejdražší a nejpůsobivější.

Muse rostou s Rock for People, Rock for People roste s Muse

Když v roce 2010 hráli na festivalu poprvé, měli na kontě desku „The Resistance” a i tehdy to byla velkolepá podívaná, která festival posunula a potvrdila, že zde mohou hrát interpreti takového kalibru. Letos přijela s novou deskou „Will of the People” a historie se prakticky opakovala. Znovu byli Muse největší a nejlepší. Zmíněná show měla několik fází a aspektů, které si brzy rozebereme. Start proběhl s úvodní skladbou celého alba „Will of the People” a hned muselo být všem jasné, že tohle bude opravdu epické. Pánové vystoupili v kovových maskách a za jejich zády hořelo písmeno „W” jako symbol aktuální desky. Z ní zaznělo celkem šest skladeb a z celé diskografie byla vynechaná jen debutová deska „Showbiz”. Velké hity byli šikovně protkané do celé délky setlistu a zkraje koncertu zazněla například hitovka „Hysteria”.

Hořící písmeno „W” brzy vystřídala obrovitá, několik metrů vysoká kovová tvář, která se neustále pohybovala ze strany na stranu a bedlivě sledovala jak diváky, tak i pohyb samotné kapely. Ačkoliv nepůsobila nijak děsivě, připodobnění k nějakému ultimátnímu strážci pořádku v antiutopické nebo postapokalyptické totalitní vládě, už poměrně děsivé bylo. Matt Bellamy v průběhu koncertu střídal nejen kytary, ale i oblečky a různé příslušenství plné diod, aby již tak znepokující pocit z atmosféry jejich show ještě umocnil. K tomu hrály skladby jako „Won't Stand Down”, „Time Is Running Out” nebo „Compliance” a koncept, který se Muse snažili představit, musel být všem jasný. Při poslední jmenované areál zaplavily konfety a tento efekt se postaral i o oficiální hlavní fotografií celého festivalu.

Matt Bellamy vytvořil dokonale fungující kapelu


Matt Bellamy, to je kapitola sama pro sebe. V průběhu koncertu sice nemluvil, to by narušilo myšlenku celé show, ale jeho posunky a gesta byli více než výmluvné. Jako frontman jedné z nejprogresivnějších kapel na světě je to detailista. Bez toho by pravděpodobně Muse ani nebyli tam, kde jsou. Všechno, co bylo v jeho režii fungovalo naprosto přesně. Bellamy odzpíval každý tón, každé slovo tak, jak je známe z desek. Nic neodflákl, nic nevynechal, nic nenechal odzpívat fanoušky. Záleží mu na tom, aby koncert Muse byl zkrátka naprosto perfektní. Když jeho hlasivky měly volno, jeho ruce a prsty měly na pilno. A to byla podívaná zase z jiného důvodu. Snad každý člověk na světě by chtěl, aby se s ním jeho či její partner mazlil tak, jako Matt Bellamy se svými kytarami. Táhlé a vyšperkované kytarová sóla a vyhrávky si naprosto užíval a opět dotahoval k dokonalosti. Kdyby mu jeho tým tu kytaru nevzal a technici by pro něj to pódium nechali postavené, asi by tam nějaké sólo hrál ještě teď. Za tohle si zaslouží nekonečný obdiv.

Aktuální deska „Will of the People” je velmi povedená, i když nesklízí tak nadšené reakce, jak by člověk možná očekával. Kapela je s ní však samozřejmě naprosto spokojená, vždyť na ní postavili koncept celého světového turné. Kromě již zmíněných skladeb zazněly i další singly „You Make Me Feel Like It's Halloween” a „Kill or Be Killed”, ale i velmi peprně a trefně nazvaná „We Are Fucking Fucked”. Věta, kterou pravděpodobně pronesli všichni, kteří vstávali v pondělí do práce. Nebylo to však jen o dystopické bezmoci. Blížil se závěr a nemohly chybět nesmrtelné hity „Supermassive Black Hole”, „Uprising”, „Starlight” a úplně poslední „Knights of Cydonia”. Dokonce si Matt Bellamy našel prostor i pro jednu ze svých sólových písní, kterou byla „Behold, the Glove”. Jak koncert gradoval, tak se i zvyšovala frekvence pyrotechnických efektů. Vše pak gradovalo krátkým ohňostrojem, který celý festival neoficiálně ukončil.

Nejsem žádným skalním fanouškem Muse a vlastně jsem je nikdy moc neposlouchal, ale takto kultovní kapela si vás prostě najde, ať chcete, nebo ne. Nová deska je fantastická a show těchto britských alchymistů ještě lepší. Všechno je dotažené do posledního detailu a kromě skvělé muziky vyjímečný dojem podrtrhuje i fakt, že to ty chlapi prostě baví. Když vidíte, jak si Matt Bellamy dvě minuty hraje sólo a upřímně se raduje, jak ta kytara kvílí, tak si říkáte, jestli někdy něco budete taky takhle milovat. Tohle se totiž nedá nahradit ničím.

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin
20.05.

vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin

Absolutní sen patří mezi nejstarší písničky vypsané fiXy. Na obrazové ztvárnění čekala bezmála třicet let....


Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze
20.05.

Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze

Senegalsko-americký hudebník, textař, filantrop a nahrávací producent Akon dorazil do Prahy, kde 16. 5. vystoupil pro své...


Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album
20.05.

Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album

Americký zpěvák z Washingtonu Benson Boone poprvé navštíví Prahu, kde pro své fanoušky vystoupí již...


Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý
20.05.

Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý

Všichni doufali, že v sobotu se počasí umoudří, předpovědi vypadaly slibně, ale bohužel úderem jedné hodiny...


Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma
19.05.

Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma

V parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře se 24. a 25. května uskuteční Megakoncerty Doma, kam zvou Rybičky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru