„Malou fanouškovskou základnu mám i ve Vietnamu.“

Britský písničkách zakořeněný v České republice, to je stále známější James Harries. V loňském roce vyšlo pod vydavatelstvím Tranzistor jeho šesté řadové album Until The Sky Bends Down a hned první vypuštěná vlaštovka – píseň Salvation – zaznamenala fenomenální úspěch. Celých šest týdnů patřila mezi první padesátku TOP 100 Radia IFPI, v hitparádě rádia Evropa 2 se déle jak měsíc drží na předních příčkách, pozitivní ohlasy se ozývají ze Slovenska i z dalších zemí. James Harries je však stále v pilné práci. Co ho čeká a kde bude možné si ho poslechnout živě, nám prozradil v následujícím rozhovoru.

HK: Jaký to byl pocit, když jste se svou písní přeskočil stálice rádia Evropa 2, jakými jsou SIA nebo Years & Years? Obrovským úspěchem muselo být už to, že se Váš singl Salvation dostal do pravidelné rotace této rozhlasové stanice.

JH: „Vždy je velmi příjemné zjistit, že vaši píseň hrají v rádiu. Hezké je i vědomí, že si někdo myslí, že si vaše hudba zaslouží větší publikum, ať už je to v malém alternativním rádiu, veřejnoprávním nebo komerčním rozhlase. Byl jsem překvapen a polichocen, že se singl Salvation dostal do vysílání Radiožurnálu, ale fakt jsem se divil, že si ho všimla i Evropa 2. Je to zvláštní a zároveň nádherný pocit, že píseň může rezonovat s lidmi napříč společností. Ale také vím, jak velké štěstí mám. Kolem mě jsou šikovní lidi, kteří desku natočili a nahráli, a David Landštof z vydavatelství Tranzistor se o to všechno stará."

HK: Videoklip k písni Salvation má nyní na YouTube přes sto tisíc zhlédnutí. Připravujete klip i k dalšímu singlu z aktuálního alba?

JH: „Ano, vím! Je to skvělé. Právě připravujeme klip k písni Your Love."

Úspěchy neslavíte rozhodně jen na české půdě. Máte přehled, kde všude žijí Vaši fanoušci? Překvapil Vás zájem nějaké země? Nedávno o Vaší poslední desce psal nizozemský hudební časopis…

JH: „Hrál jsem i nadále hraju v mnoha zemích, takže vím, že mám malou fanouškovskou základnu ve spoustě zemí od Anglie a USA přes celou Evropu a dál třeba ve Vietnamu. Před pár lety jsem dělal živý internetový koncert, ve zvláštní hodinu v neděli, a byl jsem překvapen tím, kolik lidí ho sledovalo v Japonsku a Austrálii.

Co se týká nizozemského časopisu, jde o velký, populární a velmi respektovaný magazín. Kamarád z Holandska mi řekl, že je to super recenze, a že moje album dokonce dali jako tip měsíce, což je úžasný! Mám z toho obrovskou radost."

HK: Právě jedete tour po Anglii. Než přijde čas na podzimní šňůru po Čechách, kam s kytarou ještě vyrazíte?

JH: „Ano, do června budu v Anglii. Pak mám domluvené koncerty v Polsku, Německu, Rakousku, Holandsku. A doufám, že ještě nějaké přibydou."

HK: Kromě koncertování chystáte online pořad. O čem bude? Na kdy připravujete první díl?

JH: „Jde o docela jednoduchou myšlenku, která se zrodila, když jsme seděli s přáteli v kavárně a mluvili o tom, jaký je nedostatek živé muziky na českých televizních stanicích a vůbec obecně v českých mediích. Přemýšleli jsme, jak bychom to mohli změnit. Rozhodli jsme se, že ať už uděláme cokoliv, musí to mít úžasný zvuk a skvělý vizuál. Pořad se bude jmenovat TranziStory. Každý týden pozveme na nějaké zajímavé místo (třeba do kavárny, která samozřejmě bude otevřená pro veřejnost) kapelu nebo sólového interpreta. Muzikanti zahrají jednu svou píseň a jeden cover – něco, co je inspirovalo, co teď frčí nebo něco, co prostě milují – ve výběru jim necháme volnou ruku. Bude se točit živě na nádherný starý kotoučák z roku 1973 – analog v digitálním světě na digitální platformu! Už jsme natočili pilotní díl a myslím, že vypadá ohromně a zní úžasně, jak jsme si to představovali. Je skoro hotový a připravený spatřit světlo světa."

 

 

GALERIE

Související obsah:

» Harries na Until the Sky Bends Down ukazuje dvě různé tváře   (Ondra Kocáb, 10. 11. 2015)
» „Tady v Čechách jsou skvělá nahrávací studia, znám pár světových.“   (Jitka Fialková, 22. 10. 2015)
» Label Tranzistor představí své koně na speciálním koncertě   (Karel Souček, 07. 01. 2016)
» Johannes Benz přináší poetiku dálek a nekonečných highways   (Karel Souček, 05. 03. 2014)
» Česká hudební scéna vítá Urbánka & Mourka   (Jitka Fialková, 19. 01. 2016)
» Příběhy písní křtil Wabi čajem z trampské čutory   (Karel Souček, 18. 11. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru