Krásný ztráty Live zaujaly propracovanou dramaturgií a návštěvnickým komfortem

Po dvouletém hledání (Loket nad Ohří, Konopiště) našel festival Krásný ztráty Live, jehož patronem a dobrou duší je zpěvák Michal Prokop, ideální prostor. Na krásném a přírodou obehnaném Statku Všetice na Benešovsku se letos konal již počtvrté a opět prokázal, že na tohle romantické místo prostě patří. Přeci jen je dramaturgie zaměřena spíše na střední a starší generaci, která určitý komfort ocení. Sezení na lavičkách i dekách ve stráni s dobrým výhledem na pódium, dostatečné množství čistých toalet, pestré a dobře rozmístěné občerstvení bez front, klidové zóny, posezení u rybníka a jízdy na lodičkách, skvěle vybavený kemp se sprchami a možností snídaně...    

Po krátké, ale mohutné dešťové přeháňce zahájil páteční program písničkář Cirkus Ponorka (Jan Ponocný), spoluhráč Ivana Krále nebo Mekyho Žbirky. Jak sám v nadsázce poznamenal, dnes je třeba šetřit, a tak svými japonskými krabičkami nahradil celou kapelu. Vždy si nějaký kytarový zvuk či zpěv live nahrál a tím vytvářel zvukově bohaté a pestré písničky. Například své vlastní z filmu Perfect Days, s humorem navíc předvedl, jak vytvářet country či folkovou hudbu. Příjemný rozjezd.  

Následní Votchi představili poměrně tvrdý rock se zjemňující příčnou flétnou Olgy Vlachové. Areál se začal zaplňovat při vystoupení legendárního slovenského zpěváka Pavola Hammela a jeho kapely Prúdy. Nestárnoucí muzikanti v čele s Hammelem a kytaristou Františkem Griglákem přehráli komplet slavné album Zelená pošta. Od jeho vydání uplynulo 50 let, ale jazzrockové písničky jako Domáca úloha, Smutná ranná električka, Krajina bielych dievčat nebo Cesty bláznov neztratily nic ze své naléhavosti. Aplaus veliký.  

Legendu střídá legenda, Hammela „domácí" Michal Prokop s kapelou Framus Five. Sice odehráli téměř stejný koncert jako před rokem, ale poslouchat pány muzikanty Prokopa, Honzu Hrubého, Pavla Marcela, který se nevděčného úkolu nástupce Luboše Andršta zhostil s velkou ctí, je čistá radost. Navíc mladíci Marcel a klávesista Andy Čermák dodali formaci novou energii. Začátek patřil osmdesátkovým hitům Blues o spolykaných slovech, Kolej Yesterday a Bitva o Karlův most a pak se superskupina chronologicky přesunula do nového tisíciletí a zahrála výběr z novějších alb Poprvé naposledy, Sto roků na cestě a Mohlo by to bejt nebe.... Úplný závěr patřil vzpomínce na Luboše Andršta a desku Město Er. Pro mnohé vrchol večera, jen škoda, že se díky časovému skluzu nedalo stihnout vystoupení básníka Krchovského a jeho kapely Krch-Off na alternativní Všetické jízdě.  Vltava se zpěvákem Robertem Nebřenským začala ikonickou písní Marx, Engels, Beatles a velice příjemné bylo, že kromě letitých hitů typu Zajíc a koza nebo Smutný příběh Váni zahrála kapela i několik písní z chystaného albu Spass muss immer sein. Vyjde v září a rozhodně se máme na co těšit.  

Ani hluboko po půlnoci se nikomu nechtělo spát. „Žár trvá", a tak početné publikum přivítalo Lauru a její tygry a společně se skvěle bavili u nápaditých choreografií a především energických rock-funk-jazz-punkových písniček Dokud budu, Nemůžu bejt spokojenej, Řekla mi máma, Kouzla a čáry nebo Síla v nás. Nová Laura (Tereza Hálová) je stejně sexy a krásně zpívá jako její předchůdkyně.  

Sobotní program začal nehudebně, natáčením live podcastu dvojíce Šídlo, Dobrovský a debatou Salon Echo. Hudebně to na hlavní scéně rozjel dobře naladěný Jan Burian, který si oproti loňskému vystoupení přivezl svůj Band a vtipné a chytré písničky tím dostaly další rozměr. Společný song s Jiřím Dědečkem připomněl slavnou „rozpadlou" dvojici a pak už Jiří pouze se svojí kytarou nabídl průřez tvorbou od nejstarších písní (Zabili trafikantku) přes přebásněné francouzské šansony až po písně z aktuálního a velice vydařeného alba Nebudu bydlet v Québecu. Trefné, vypointované skladby s vtipným průvodním slovem.  Akustický program pokračoval vystoupením Michal Prokop Tria (Prokop, Hrubý, Marcel), které sice zahrálo několik stejných písniček ze včerejšího koncertu, ale na rozdíl od písničkovějšího Framus Five šlo tentokrát více po instrumentálních výkonech, vazbách, komunikaci akustických nástrojů, improvizaci.  

Kdo si chtěl chvíli od muziky odpočinut, mohl si na třetí scéně, v Hodovně, popovídat se známým spisovatelem Jáchymem Topolem, který zde oslavil 60. narozeniny. Ale zpět k hudbě. Druhým hostem ze Slovenska byl Peter Lipa Band, nestárnoucí jazzman a bluesman sršel energií, dobrou náladou, skvěle komunikoval s fanoušky a za doprovodu mladých muzikantů zpíval jednu nádhernou písničku za druhou, často s texty Milana Lasici.  

Janek Ledecký zahájil svůj set společným vystoupením s Michalem Prokopem, kdy zavzpomínali na muzikál Hamlet. Poté Janek sázel za doprovodu skvěle šlapající kapely jeden hit za druhým, velkou část setlistu věnoval i své původní skupině Žentour. Řadou hitů disponují i rozjetí Tata Bojs, kteří uhranuli publikum svojí energickou a vizuální show. Přídavky byly nutností. Na dlouhou přestavbu pódia a zvukovou zkoušku trochu doplatili Los Made In Barcelona, odvázaná mezinárodní kapela vzniklá v ulicích katalánské metropole. Zbylé návštěvníky však roztančit dokázala.  Milovníkům alternativnější hudby po oba dny sloužila druhá scéna, zvaná Všetická jízda. Punkový prostor poměrně prostorného baru-klubu zaplnily především undergroundové, punkové, metalové či tvrdě rockové kapely, s velkým úspěchem se setkaly například formace Permon Balet Superstar, Jiříkovo vidění, Do řady nebo Ľahká múza.  

Velkou zásluhu na příjemné atmosféře celého festivalu má již tradičně moderátorská dvojice Petr Prokop a Ondřej Bauer z divadla VOSTO5. Milí chlapci, vtipní, pohodoví i pohotoví, připravení, přirozeně komunikující s diváky, bavící nejen svými originálními outfity. Bez jejich závěrečných Dětí z Pirea si mnozí už nedokáží Krásný ztráty Live představit. Tak zase příští rok, konkrétně 11. a 12. srpna 2023.
Foto: FB Krásný ztráty Live
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na konci dubna přiletí mimozemšťané s britským přízvukem
18.04.

Na konci dubna přiletí mimozemšťané s britským přízvukem

V pátek 26. dubna v pražském klubu Bike Jesus a o den později v brněnském Kabinetu Múz budeme moci sledovat...


Hudba a tanec opět zaplní pražské ulice a náměstí
18.04.

Hudba a tanec opět zaplní pražské ulice a náměstí

Více než dvě desítky veřejných prostranství v centru i přilehlém okolí hlavního města opět po roce...


Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou
18.04.

Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou

Pod Radhoštěm stále vznikají jedny z nejzajímavějších nahrávek domácí nezávislé scény. Jedním z důkazů je...


První Máj je lásky čas. A mou láskou je core
18.04.

První Máj je lásky čas. A mou láskou je core

Do Prahy přijíždění Francouzi. Vytáhněte bílé vlajky a všechny kroasánty, kvíče a eklíry. Když si to tak vezmeme,...


Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café
17.04.

Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café

Sedmačtyřicetiletý zpěvák a skladatel Samu Haber je mistrem poprockových balad, někdejším frontmanem úspěšné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru