Cesta do nebe nebo do pekel? V případě Prokopovy novinky rozhodně do nebe!

Recenze alba : Mohlo by to bejt nebe...

Interpret: Michal Prokop
Celkový čas: 00:54:32
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Pro úplně všechny nahrávky zpěváka a skladatele Michala Prokopa, jenž jimi dost šetří, platí následující charakteristiky. Výrazný, soulově zabarvený, na první dobrou rozpoznatelný, ve všech polohách přesvědčivý, autentický a nestárnoucí hlas. Špičkoví muzikanti z Framus Five, hrající nejen technicky dokonale, ale přidávající i obrovské nasazení, zápal, cit pro melodii a srdce. Poslouchat jejich instrumentální pasáže, které na Prokopových albech dostávají po zásluze velký prostor, je čistá radost.

Typická je i propracovaná hudba, založená na výrazných melodiích, silné náladě a stylové barevnosti, s přehledem a přesvědčivostí střídající blues, rock, funky, soul, pop i další hudební styly. A zapomenout nesmíme na texty, které jsou vždy o něčem důležitém. A je celkem jedno, zda je jejich autorem přední básník (Kainar, Žáček, Šrut, Rytíř) nebo dosud prakticky neznámý textař, důležitý je talent vystihnout srozumitelně a ve zkratce to podstatné. I při tomto výběru má Michal šťastnou ruku.Je moc fajn, že tyto atributy se netýkají jen starších, dnes už legendárních nahrávek Michala Prokopa (Město ER, Holubí dante nebo Kolej Yestrday), ale i novějších desek. Včetně té aktuální Mohlo by to bejt nebe.., kterou zpěvák a jeho kapela Framus Five nahráli devět let po albu Sto roků na cestě. Obsahuje třináct písniček, dvanáct nových a na závěr Ježkův, Voskovcův a Werichův Svět naruby. Jedná se o vůbec první píseň, kterou Prokop někdy v 60. letech nazpíval v češtině, ale kruh se tím určitě neuzavírá. Každý, kdo v posledních letech viděl Michala live nebo ho zažil pobíhat po Všeticích, kde je patronem Krásných ztrát Live, musí potvrdit, že má energie na rozdávání.

Album otevírá Nebe anebo cesta do pekel. Energická bluesrocková, skvěle šlapající pecka s klasickým nástrojovým obsazením, kterému kromě kytar dominuje saxofon, housle, klavír. A také chytrý text o tom, co všechno stojí na hraně a co vás stejně tak může přivést do nebe jako do pekel. Ideální otvírák, na který navazuje hudbou, textem i náladou jemnější, šansonovější, křehčí a prvky jazzu vyšperkovaná písnička So long. Zase jiný je Prstoklad, lehká, vzdušná, náladotvorná, velice pozitivní oslava podzimu s krásnými houslemi Prokopova souputníka Jana Hrubého.

Další změnu nálady a energie přináší soulová skorobalada Pomoz mi. Melancholická, posmutnělá, violou podbarvená, téměř osudová skladba. Hru se slovy a asociacemi přináší živější, prvky funku ozdobené Věnování, hodně naléhavě vyznívá na silných emocích vystavěná, temná, folkrocková písnička Martina Němce (Precedens) Hoří Notre Dame. Samozřejmě v ní nejde pouze o známý požár, ale je plná přesahů k věčnosti a smrti.Lehkost, nadhled a vzdušnost nechybí Libeňské, věrnému zachycení atmosféry této pražské čtvrti. „V týhle čtvrti šedivý, čas se divně ztrácí…." Krásné housle, jazzová trubka. A ty nápadité odkazy na Bohumila Hrabala a Vladimíra Boudníka. Last Minute Man představuje klasickou skoumalovku – melodická, harmonická, pestrá, „lahodná" skladba, střídající křehké pasáže s těmi temperamentnějšími a ve stylovém rozpětí je zastoupeno i reggae. Dynamičtěji vyznívá funkem ovlivněný Secret Song, písnička o svobodě, věrných smutcích a lidské nedokonalosti.

Na největší Prokopovy hity navazuje nesmírně silná, folkrocková Má vlast. Nápaditě vystavěná, rozkvétající, s dojemným textem Jiřího Žáčka. „Dědičná země kata Mydláře…., kde všechny cesty vedou k Bílé hoře." Přesto je vlastí milovanou a krásnou. Že věk je skutečně jen číslo potvrzuje písnička Neříkej. Poměrně syrový rock s prvky jazzu a funku a krásnými instrumentálními pasážemi, které berou dech. A zpříjemňujícími sbory Báry a Lenky z Yellow Sisters.

Deštník představuje lehkou, vzdušnou, swingovou písničku s nápaditým odkazem na Yesterday od Beatles, kterou bych v baru dokázal poslouchat do rána. A celé album uzavírá výše zmíněný Svět naruby s modernějšími aranžemi a zvukem, přesto duch Osvobozeného divadla zůstává zachován. Navíc se jedná o velice aktuální písničku, jen plynovou masku nahrazují respirátory. Kruh se tím uzavírá, ale ne pro Michala Prokopa, o tom jsme už ale psali. Nostalgii na nahrávce Mohlo by to bejt nebe.. rozhodně nenajdete.Kdyby se dnes hlasovalo o nejlepší tuzemskou desku roku, má volba by byla jasná. A také se moc těším na křest novinky, který se uskuteční na výše zmíněném festivalu Krásný ztráty Live 13. a 14. srpna.
DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jediný letní koncert Bert & Friends v Praze již ve čtvrtek 18. srpna v Riegrových sadech
16.08.

Jediný letní koncert Bert & Friends v Praze již ve čtvrtek 18. srpna v Riegrových sadech

„Letní jediný pražský koncert Bert & Friends bude pro vás v Riegrových sadech. Sluneční brýle, krátké...


Brno rozezní největší klubová noc v jeho historii, vyrazte na Batch!
16.08.

Brno rozezní největší klubová noc v jeho historii, vyrazte na Batch!

Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů...


Swedish House Mafia v říjnu roztančí parkety O2 Arény
16.08.

Swedish House Mafia v říjnu roztančí parkety O2 Arény

Švédští tvůrci legendárního hitu „Don´t You Worry Child", Swedish House Mafia, se koncem letošního října...


Krásný ztráty Live zaujaly propracovanou dramaturgií a návštěvnickým komfortem
16.08.

Krásný ztráty Live zaujaly propracovanou dramaturgií a návštěvnickým komfortem

Po dvouletém hledání (Loket nad Ohří, Konopiště) našel festival Krásný ztráty Live, jehož patronem a dobrou...


Fotoreport: Sto nebo tisíc fanoušků? Palaye Royale letos přijeli podruhé.
15.08.

Fotoreport: Sto nebo tisíc fanoušků? Palaye Royale letos přijeli podruhé.

To, že si Palaye Royale české fanoušky a Prahu zamilovali, jsme zjistili již v březnu letošního roku,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Letní kapela
14.07.

Letní kapela

» Letní kapela

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru