Michal Prokop byl pozorným a akčním hostitelem Krásných ztrát Live

Loni oslavil Michal Prokop na festivalu Krásný ztráty Live sedmdesátiny, letos byla oslavencem kapela Framus Five, jež vznikla před padesáti lety. V amfiteátru na Konopišti se v pátek a sobotu 14. a 15. července slavilo bez velkých slov a frází především muzikou. A hudební dramaturgie byla tou největší devízou celého festivalu. Výborně prostřídala mladé kapely se střední generací i veterány tuzemské rockové a bluesové scény a oba dny byly také nápaditě vygradovány. V tomto směru odvedl organizační tým v čele s Michalem Prokopem a agenturou Joe´s Garage skvělou práci.     

S kým vším si Prokop zazpíval...

Michal Prokop byl ústřední postavou festivalu, pojmenovaném po jeho slavném televizním pořadu. Proto v programu dostaly velký prostor kapely, s nimiž vystupuje buď on, nebo jeho spoluhráči, a které mu jsou hodně blízké. Michal si tedy zazpíval nejen s Framusem Five či triem Prokop – Andršt – Hrubý, ale jako host si střihl jednotlivé písničky i s Hudbou Praha, Precedensem, Luboš Andršt Blues Bandem nebo Kukulínem. A jeho hostovačka jejich sety vždy rozsvítila, protože tento charismatický zpěvák má i v jedenasedmdesáti letech energie na rozdávání.     

Krásný ztráty Live se přestěhovaly z Lokte na Konopiště. Přírodní amfiteátr byl dobrou volbou, rozlehlý areál v blízkosti rybníka a s výhledem na slavný zámek působil romanticky, příjemné prostředí umocňovala možnost vyrazit si úzkými uličkami k zámku či do jeho upravených zahrad. Jediný drobný problém představovala relativně velká vzdálenost mezi pódiem a prostorem pro návštěvníky, které odděloval podle vtipné moderátorské dvojice z divadla Vosto5 vypuštěný bazén, podle Visáčů medvědí příkop. Přímo pod pódiem by se třeba na Mňágu, Yo Yo Band, Hudbu Praha nebo Visací zámek určitě pařilo více, ale za to samozřejmě pořadatelé nemohou.    

Užila si to nejen Monika Načeva

Páteční program odstartovala ve 14.30 keltská a britská hudba v podání Kukulínu. Jan Hrubý s Rudou Hálkem a Janem Kolářem nabídli průřez svojí tvorbou. To samé platí o dvojici Michal Pavlíček a Monika Načeva, geniální Michalova akustická kytara provázela výjimečný Moničin hlas v šansonových písních z desek Možnosti tu sou…, Mami a Nebe je rudý. „Bylo to krásný a neztrátový! Moc jsem si to užila...celé odpoledne i večer...dobrý výběr místa, MoNa," nechala se později slyšet na sociálních sítích Monika Načeva.    

Luboš Andršt Blues Band předvedl dokonalé muzikantství všech zúčastněných, radost poslouchat jejich umění. A hostující Michal Prokop si střihl bluesovou pecku Nobody Knows You When You’re Down and Out. Početný Yo Yo Band rozhýbal svými hity Kladno, Karviná, Jedeme do Afriky, Jó, já jsme srab první diváky, kteří do té doby spíše seděli a pozorně poslouchali. Převažovala mezi nimi spíše střední generace, i když také ta se s gradujícím programem pozvolna dostávala do varu.     

Slavící Framus Five navnadil fanoušky slavnými peckami Kolej Yesterday, Blues o spolykaných slovech a Bitva o Karlův most a pak sázel v úžasném tempu další slavné písničky ze všech etap své historie. Spojuje je výrazná melodičnost, silné refrény, dokonalé instrumentální výkony a nezaměnitelný Prokopův projev. Pro mnohé vrchol večera. Pro mladší pak byla vrcholem závěrečná Mňága a Žďorp, která i přes poměrně vydatný déšť roztančila amfiteátr. Kapela z Valmezu je nyní v mimořádné formě (po koncertní i tvůrčí stránce),  o čemž svědčí i skutečnost, že pár kousků z novinky Třínohý pes proniklo i na aktuální setlist, kde rozhodně nezaostávají za léty prověřenými hity typu Hodinový hotel.       

Páteční noc končila deštěm a v sobotu to nevypadalo o mnoho lépe. Naštěstí se v pozdním odpoledni a s příchodem večera počasí umoudřilo, i když samozřejmě mohlo být tepleji. Diváci však byli vybaveni pláštěnkami a deštníky, takže si hudební lahůdky nenechali ničím zkazit. Poledne patřilo mladým kapelám Gingerhead a Sunflower Caravan, které vystřídala Něžná noc. Projekt ostřílených muzikantů Jana Sahary Hedla a Blanky Šrumové, kteří představili nejen zbrusu nové album Neměj strach, ale i starší songy Nelítej nízko nebo Tisíc jmen.     

Ivě Marešové se splnil její sen

Více energie přineslo vystoupení démonického Kamila Střihavky s jeho Leaders a výrazně omlazené kapely Precedens, s nimiž si Michal Prokop zahostoval, čímž splnil tajný sen charismatické zpěvačce Ivě Marešové. Samozřejmě v jejich setu nechyběly léty prověřené písně Soumrak bohů, Doba ledová nebo Věž z písku. Zklidnění, ale zároveň virtuózní výkony přišly s triem Prokop – Andršt – Hrubý. To akusticky zopakovalo některé skladby Framusu Five a přidalo také pár standardů. Jako host se představil saxofonista Joe Kučera, který před svou emigrací v roce 1969 hrál s Framusem.     

Pak už program jen gradoval. Hudbu PrahaMichalem Ambrožem sice zbrzdil výpadek elektrického proudu, ale energie a syrovost legendárních písní Marijuana, Pal vocuď, Špinavý záda, Brejle, Máma, táta i novějších Kajuvej či DeGenerace narušena nebyla. Dokonalá smršť, která roztančila náctileté i sedmdesátníky. Trojice Zdeněk Bína, Fredrik Janáček a Daniel Šoltis, jinak minus 123 minut, svým temperamentním setem prokázala, že jejich návrat po sedmi letech byl jednou z nejzásadnějších událostí loňského roku. Spojení jazzu, rocku, blues i funky funguje v jejich podání dokonale.    

Budou i příští Krásný ztráty? Doufejme, že ano

A kdo v té době ještě seděl na dřevěných lavicích, vyskočil s nástupem Visacího zámku. Při jejich vystoupení se dokonce jakýsi odvážlivec pokusil překonat medvědí příkop, ale neúspěšně. I on si ale nakonec vychutnal všechny ty Traktory, Stánky, Vlasty, Dopravní značky a další Známky punku. Tuhle kapelu můžete vidět třeba každý den a stejně se vám neomrzí.    

Takže když si to shrneme. Mezi plusy Krásných ztrát Live patřila promyšlená hudební dramaturgie, přátelská atmosféra, příjemné prostředí, pohotová moderátorská dvojice Prokop Bauer z Vosto5 a hudební výkony prakticky všech vystupujících. K mínusům pak absence byť jen užitkové vody ve stanovém městečku a také  toytoyek v areálu, a z toho plynoucí nutnost chodit na veřejné záchody a ještě za každé použití platit. Klady však jednoznačně převážily, a pokud se uskuteční i příští ročník Krásných ztrát Live (někteří to naznačovali), máme se na co těšit.
GALERIE

Související obsah:

» Headliner prvního dne festivalu Krásný ztráty Live dorazí z Valmezu   (Karel Souček, 11. 04. 2017)
» Prokopovy Krásný ztráty Live se stěhují na Konopiště   (Karel Souček, 17. 03. 2017)
» Město ER Michala Prokopa   (Jiří Hroněk, 04. 08. 2016)
» „Michal Prokop je člověk, který si v životě vybudoval renomé nejen hudebním talentem,“ tvrdí houslista Jan Hrubý.   (Karel Souček, 03. 07. 2017)
» Michal Prokop: Už je to napořád!   (Jiří Hroněk, 16. 12. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika
20.06.

Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika

Každoročně pořádaná akce v obci Měcholupy na Nepomucku s názvem Růža Fest měl na letošek pevně stanovený...


Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru