Krásný ztráty Live představily kompletní podobu. Hodně pestrou.

Festival Krásný ztráty Live byl vždy multigenerační a multižánrový, ale letos se rozkročí ještě šířeji a více zacílí i na mladší a progresivnější publikum. Možná je to i tím, že na dramaturgii se od tohoto roku podílí spolu s hudebním garantem festivalu Michalem Prokopem také hudebník a kapelník Roman Holý. Sedmý ročník festivalu se ve středočeských Všeticích u Neveklova uskuteční 11. a 12. srpna a organizátoři k již dříve zveřejněným jménům programu přidali řadu dalších a letošní nabídku představili v kompletní podobě.    

Již dříve byla oznámena jména české rockové legendy Luboše Pospíšila s kapelou 5P, slovenské experimentující písničkářky Katarzie, Prago Union, skupiny Gaia Mesiah, jež se právě vrací s novým albem, nebo jednoho z nejsledovanějších soul popových projektů dneška 7krát3. Jako třešničku na dortu si organizátoři připravili speciálního zahraničního hosta, bluesového zpěváka Chrise Jaggera, bratra slavnějšího Micka. Samozřejmě nebude chybět vystoupení obou dramaturgů s jejich bandy, tedy Michala Prokopa jak v čele Framusu Five, tak akustického Tria, a Romana Holého s Monkey Business.



K nově oznámeným jménům patří v Česku žijící britský písničkář James Harries, který aktuálně zaujal novým a velmi pozitivně přijatým albem Hiraeth. Stejně jako on se na Hlavní scéně představí také kapela Precedens, jeden z opěrných sloupů české scény už od osmdesátých let. Vítanou kuriozitou pak bude vystoupení Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu, autora možná největšího počtu písní, které si zpívají už tři generace Čechů.

Na letos přidané Malé scéně vystoupí hned dvakrát kultovní postava české nezávislé scény, multiinstrumentalista Jakub Kaifosz: v pátek v rámci projektu Lazer Viking, v sobotu pak jako frontman dnes už neexistující kapely Wild Tides, kterou se podařilo dramaturgii přesvědčit k jedinému exkluzivnímu vystoupení.

Pro Krásný ztráty Live je typická jinde nevídaná žánrová šíře. Zcela bez problémů se zde na jednom pódiu mohou vystřídat hvězdy současné klubové indie scény něco něco se zpěvačkou Bárou Vaculíkovou v pop-jazzovém projektu Divá Baara, hvězdy slovenského blues ZVA 12-28 Band s veterány akustické alternativy i svébytného písničkářství Jablkoň, bluesový virtuos na foukací harmoniku Matěj Ptaszek s ostrou indiepopovou kapelou Gustavo Rojo či ska-rockové Schodiště s brilantní jazzovou zpěvačkou Yvonne Sanchez.



Součástí Krásných ztrát Live je tradičně i „festival na festivalu" Všetická jízda, věnovaný alternativní hudební scéně v tom nejširším slova smyslu. Vedle víceméně v podzemí tvořících souborů typu Dr Vykape, Pigstyle, Jiříkovo vidění, Cuk letu, Stěnolez, CMIG nebo Edith zahrají i hvězdy a veteráni české alternativy Už jsme doma nebo MCH Trio, zakladatelé české tvrdé elektroniky Gun Dreams nebo „zasloužilí punkeři" Do řady!.

Zavedenou a návštěvníky podle ohlasů velmi vítanou součástí programu Krásných ztrát Live je také nehudební program. Z něj v tuto chvíli upozorňujeme na diskusní pořady v gesci týdeníku Echo, tři programové body publicisty Jiřího Peňáse pod hlavičkou Genius loci nebo živý podcast Šídlo Dobrovský. „Letošní ročník Krásných Ztrát je svým způsobem přelomový. Jednak po dlouhé době přidáváme další scénu, která představí doplnění hlavního programu. Ten se tento rok snažíme zacílit i trochu mimo tradiční fanoušky Michala Prokopa. Půjde tedy o vpravdě multigenerační akci, což jsme si vždycky kladli za primární cíl," říká David Gaydečka, producent festivalu.
GALERIE



ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Bring Me the Horizon přijeli na Rock for People s reprízou předloňského pořadu
17.06.

Bring Me the Horizon přijeli na Rock for People s reprízou předloňského pořadu

Pátečnímu večeru nasadili korunu britští Bring Me the Horizon. Třetí headliner letošního ročníku se zde už musí...


Třetí den jsme na Rock for People zažívali déjà vu, na které někteří zapomněli
17.06.

Třetí den jsme na Rock for People zažívali déjà vu, na které někteří zapomněli

V průběhu pátku se nad areálem Park 360 v Hradci Králové schylovalo k nějaké nepříjemné bouřce,...


Limp Bizkit na Rock for People připomněli 90. léta
16.06.

Limp Bizkit na Rock for People připomněli 90. léta

Čtvrtečním headlinerem festivalu Rock for People byli nestárnoucí nu-metaloví matadoři Limp Bizkit. Kapela, která na první...


Při druhém dni Rock for People nejvíce rezonovaly vytoužené premiéry
16.06.

Při druhém dni Rock for People nejvíce rezonovaly vytoužené premiéry

Druhý den festivalu Rock for People byl do velké míry ve znamení návratů do první dekády po roku 2000. Festival...


Padesát let punku. The Damned míří na výroční turné i do Prahy.
16.06.

Padesát let punku. The Damned míří na výroční turné i do Prahy.

The Damned slaví 50 let od svého vstupu na punkovou scénu! Londýnští průkopníci žánru se při této...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ptáci a Draci
18.06.

Ptáci a Draci

» Jinany

Ptáci a draci je EP vydané v červnu 2026. Některé texty pochází...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #31: Festivaly 2026
24.05.

Tři Deci #31: Festivaly 2026

V dnešní epizodě se začneme pomaličku připravovat na nadcházející festivalovou...