Hopes Die Last: Nejsme z Itálie, jsme z internetu

Festival Rock for People si vybrala italská pětice Hopes Die Last na první koncert po oznámení svého návratu. Kapela se po pěti letech vrátila na scénu a to v původní sestavě. S celou kapelou jsem se krátce po jejich příjezdu pobavil právě o jejich comebacku. Pánové mi prozradili jaká je v kapele aktuálně situace, jak pracují na novém materiálu či jaký názor mají na sociální média, probrali jsme nevlídnou situaci kolem hudební scény v Itálii a zaměřili jsme se na jejich aktuální plány.

Rozhovor nabízíme i v angličtině tak, jak byl pořízený.

Interview available also in English down below.


Hudební Knihovna: Ahoj pánové a díky za váš čas. Vítejte na Rock for People! Právě jste na festival dorazili, tak hádám, že musíte být unavení, ale plánujete se po festivalu projít a podívat se na nějaké kapely?
Všichni: Ano, určitě.
Nicolò Arquilla (zpěv): Přijeli jsme už včera na hotel kousek od areálu.
Marco Mantovani (kytara): Vlastně spíš dnes ráno.
Nicolò: Jo, dnes ráno nebo v noci. Pár hodin jsme se vyspali a přijeli sem.

HK: Těšíte se dnes na nějaké konkrétní kapely?
Nicolò: Určitě Fall Out Boy a Sum 41.
Marco: Za mě Green Day zítra.

HK: Super, určitě to bude stát za to. Pojďme se pobavit o vašem návratu. V roce 2017 Hopes Die Last ukončili činnost a teď jste zpátky v původním složení. Jak k tomu došlo?
Marco: To je dlouhý přiběh. V roce 2017 jsme to ukončili, protože Hopes Die Last už jsem byl jen já a čtyři noví kluci. Ti tu dnes samozřejmě nejsou. Ukončili jsme to, protože jsme měli pocit, že už to nejsou Hopes Die Last takoví, jaké jsme je chtěli. Zvlášť když odešel Becko (Marco "Becko" Calanca, baskytara a zpěv, pozn. red.). To bylo v roce 2015. Přišli noví kluci, ale už to nebylo ono. Tak jsme to ukončili a de facto založili novou kapelu (všichni tehdejší členové Hopes Die Last kromě kytaristy Luigiho Magliocca 6. ledna 2017 založili kapelu AlphaWolves, pozn. red). No a teď konečně přišel čas to dát zase dohromady s původními členy Hopes Die Last.

HK: Super, jsme rádi, že to takto dopadlo. Vrátili jste se na začátku roku se singlem „Silence Broken”, což nepotřebuje žádné vysvětlení, avšak druhý singl se jmenuje „Better Off Dead”. To je trochu matoucí název (smích).
Marco: Jo, jsem rád, že sis všiml (smích)

HK: Tak proč ten název?
Marco: První singl se jmenuje „Silence Broken”, protože jsme ukončili to ticho kolem kapely po více než pěti letech. V tomto složení je to vlastně 7 let. No a „Better Off Dead” je taková zpráva. Chtěli jsme říct, že je opět čas dělat věci správně a pořádně, protože jinak je lepší zůstat mrtvý.

HK: Je v kapele znovu ta správná chemie?
Marco: Ano, určitě. Dali jsme se zase dohromady, fungovalo to a proto začínáme znovu.

HK: Máte pocit, že je to nový začátek? Zpátky v původním složení, navíc po dvouleté pandemii, kdy se vlastně všechno zastavilo. Jaký je teď plán pro Hopes Die Last?
Marco. Ano, učtiě se to dá považovat za nový začátek. Samozřejmě se všichni dobře známe a prakticky pokračujeme tam, kde jsme skončili. Máme ale novou chuť a energii se do toho pustit pořádně, takže je to zároveň i takový restart.
Nicolò: Teď se soustředíme na nové album. Máme hotový nový materiál, právě nahráváme a každý měsíc vydáme nový singl. Máme domluvené nejaké koncerty, ale teď neplánujeme moc hrát. Potřebujeme nějaký čas se zase sehrát a nahrát nové skladby.
Marco: První singl jsme vydali před třemi měsíci a vlastně jsme vůbec neplánovali dnes hrát tady na Rock for People. Mysleli jsme, že budeme koncertovat až někdy příští rok, ale dostali jsme několik nabídek na koncerty. Toto je vlastně první koncert po návratu. Začíná se to docela kupit, máme domluvený koncert ve Švédsku, v říjnu hrajeme v Las Vegas…Je to takové rozházené zatím. Ale vůbec jsme naživo ještě hrát nechtěli, neměli jsme to v plánu, ale děje se to.

HK: To vás musí těšit, že na vás fanoušci nezapomněli a chtějí vás znovu vidět naživo, ne?
Marco: Samozřejme, na dnešek se moc těšíme.
Nicolò: Nečekali jsme, že se dočkáme takové podpory po takové době. Jsme za to moc rádi. 


HK: Chci se vás zeptat na rockovou a metalovou scénu v Itálii. Před pár lety jsem mluvil s Lindou Battilani, zpěvačkou z Halflives, která říkala, že hudební scéna v Itálii není příliš přívětivá. Jak obtížné bylo prorazit pro vás?
Marco: Metalová scéna v Itálii je úplný underground.
Nicolò: Pokud tam chceš začít kapelu nebo nějaký projekt, budeš to mít velmi těžké. My nejsme z Itálie, my jsme z internetu. Jistě, žijeme a narodili jsme se v Itálii, ale jako kapela nejsme z Itálie. Jsme italové, ale hrajeme prakticky zásadně v jiných zemích. Ani nemáme v plánu koncertovat v Itálii, opravdu to nemá moc smysl. Moc nás to ani nezajímá.

HK: Je to protože tam není žádná podpora pro kapely a koncerty?
Nicolò: O žádné metalové scéně v Itálii nemůže být vůbec řeč. Nic takového tam neexistuje. Někdy před 15ti lety, když jsme byli děti, tak se tam něco formovalo, ale teď je to tam úplně mrtvé. Koncertovat v Itálii kapele nedá vůbec nic, ani když jste místní. Možná tam nějaké koncerty zahrajeme, nebo určitě tam hrát budeme, ale bude to spíš z povinnosti. Určitě to není priorita, nic takového zatím ani neplánujeme. Chceme hrát dobré koncerty na zajímavých místech, kde to lidi ocení. Jako třeba tady v Česku.

HK: Když tedy jste z internetu, hádám, že se sami staráte o promo na sociálních médiích?
Marco: Internet je jediný důvod, proč jsme tady. Začali jsme na MySpace a jen díky tomu se o nás fanoušci dozvěděli a začali nás poslouchat po celém světě. Pak přišel Facebook, teď jsme na Spotify a vlastně všude. Staráme se o všechny profily sami.

HK: V dnešní době už bez toho jako kapela fungovat snad ani nejde. Jak probíhá tvorba nového materiálu? Z čeho berete inspiraci a jak psaní nových věcí probíhá?
Nicolò: To záleží kdo s čím přijde. Někdy mám připravený text a napíšem k tomu muziku, jindy je to naopak a začínáme s nějakým cool riffem a já k tomu napíšu text. Záleží na okolnostech.

HK: Takže inspirace přichází přirozeně, není tam žádný jasně daný proces.
Nicolò: Přesně tak, každá skladba je jiná a vzniká jinak.
Marco "Becko" Calanca (baskytara): Dobré na tom všem je, že se známe dobře a máme tu chemii, kterou jsi zmiňoval. Všichni v kapele jsou z trochu jiného hudebního prostředí. Posloucháme rock, punk, metal, metalcore…od všeho trochu. Máme vztah k mnoha různým žánrům a nápady přicházejí nezávisle z mnoha různých zdrojů.

HK: Takže si navzájem předáváte návrhy dokud se na něčem neshodnete.
Marco Calanca: Ano, snažíme se dávat dohromady zajímavé prvky všemožných žánrů a vytvářet něco unikátního.

HK: Myslím, že to děláte velmi dobře a je super, že ta dlouhá pauza pro Hopes Die Last neznamenala pád do zapomnění. Zmínili jste, že pracujete na nové desce. Je už na cestě nebo si ještě budeme muset počkat?
Nicolò: Příští týden vydáváme nový singl „White Eyes”. Plánujeme vydávat nový singl každý měsíc a potom celé album. Chceme mít hotovo do konce roku. (Deska „Once and For All” nakonec vyšla 28. dubna 2023, pozn. red.)

HK: Skvělé, budeme se těšit. Říkali jste, že budete brzy hrát ve Švédsku a Spojených státech. I sem jste cestovali spoustu hodin, jak trávíte čas na cestách?
Marco Mantovani: To nechceš vědět. (smích)
Nicolò: Tváříme se, že jsme pořád patnáctiletí kluci, což nedává žádný smysl. (smích)
Marco Calanca: Hrajeme videohry, sledujeme filmy a děláme blbosti při každé zastávce. Nic seriózního. (smích)

HK: To nemusí být nutně špatně, hlavně, že se u toho bavíte. Nicméně, tento život musí přinášet mnoho obětí. Hnacím pohonem je samozřejmě samotný koncert, ale je něco, co na životě muzikanta rádi nemáte?
Nicolò: Snažíme se přestat dělat ty negativní věci. Včera jsme strávili snad 20 hodin v dodávce, abychom tu dnes byli, což je nepříjemné. Víme ale, že to bude stát za to. Naučili jsme se vyhýbat toxickým podnětům, které nás stresovaly. Snažíme se soustředit na ten hlavní cíl, na věci, které jsou důležité. Pokud miluješ to, co děláš, ani ty nepříjemné momenty nejsou tak špatné. Pokud nemiluješ to, co děláš, neužiješ si ani ty dobré momenty. Aktuálně, naše práce je velmi odměňující. To je hlavní.

HK: Jakmile stojíte na pódiu, všechny nepříjemnosti jsou minulostí a užíváte si těch dobrých momentů…
Nicolò: Přesně tak. Zrovna teď, alespoň osobně, si nemůžu vůbec stěžovat.

HK: To rád slyším. Doufám, že to takto zůstane co možná nejdéle a s Hopes Die Last budete velmi úspěšní. Užijte si festival a večerní koncert. Díky za váš čas.
Všichni: Taky díky, měj se.

Zpěvák Nicolò Arquilla v roce 2023, krátce po pořízení tohoto rozhovoru, z kapely odchází kvůli povinnostem s kapelou AlphaWolves. Do Hopes Die Last se vrací zpěvák Daniele Tofani, který zde působil po původním odchodu Arquilly v roce 2019.


English


Hudební Knihovna: Hello everyone and thanks for taking the time for the interview. You just arrived to the festival area, so I imagine you must be very tired but are you planning to see some bands before your show tonight?
Everyone: Yes, for sure.
Nicolò Arquilla (vocals): We actually arrived yesterday to a place near here.
Marco Mantovani (guitar): It was this morning, actually.
Nicolò: Yeah, this morning or in the middle of the night. So, we slept some hours and we came here.

HK: Are you excited for anyone in particular today?
Nicolò: There’s Fall Out Boy, Sum 41…guys, who do you want to see?
Marco: Green Day for sure but that’s tomorrow.

HK: Great choices. Now, if you can tell me something about your reunion as a band. You broke up in 2017, now you are back in the original line-up. What would you say is the reason behind it?
Marco: It’s a long story, you know. We broke up because at that time, Hopes Die Last was just me and four other guys that are not here. We broke up simply because we felt it was not Hopes Die Last anymore. Especially when Becko left (N.B.: Marco "Becko" Calanca, bass, clean vocals). From that time, we kept going but it wasn’t the same thing. So, we felt it was right to change the name, change the band basically (N.B.: all members at the time except guitarist Luigi Magliocca formed a band AlphaWolves on January 6th 2017). What happened here is that we felt it was the right time to come back but with the original line-up.

HK: That’s great. So, you got back together earlier this year with a single „Silence Broken”, which is pretty self explanatory but one of your other new singles is called „Better Off Dead”. That sounds a bit like a mixed message. (laugher)
Marco: Yeah. I’m glad you got it. (laughter)

HK: So, why this title?
Marco: The first song is called „Silence Broken” because we, well, broke the silence after 5 years of not playing as Hopes Die Last. Actually, it’s 7 years with the original line-up. And the second one „Better Off Dead” is a message, yes. It’s saying that it’s time to do things right or otherwise, we might as well be better off dead. That’s pretty much it.

HK: Is the chemistry in the band in the right place again?
Marco: Yes, definitely. That’s why we started this over again.

HK: Does it feel like a fresh start? Back with the original line-up, now also after the pandemic, where everything pretty much stopped. What is the plan for Hopes Die Last now?
Marco. Yes, it does, in a way. We obviously know each other well and we can just continue, where we left off but we have new energy again, so it’s like a reset.
Nicolò: We’re just focusing on a new album now. We are now recording and releasing tracks this month. Some shows are already happening but we plan to do many more. We need some time to get everything back together.
Marco: Yeah, we released the first single like three months ago and we didn’t even expect to play this show. We thought we will play shows only like a year from now but people started contacting us for shows and this is the first one after getting back together. It’s starting quickly, we have some more shows in Sweden, we play in Las Vegas in October…But we were not supposed to play shows now, that was not our idea but it’s happening.

HK: But doesn’t it feel good that people didn’t forget about you and they want to see you?
Marco: Yeah, definitely, we are excited to play tonight.
Nicolò: We didn’t expect the love we were shown, it fells great.


HK: I want to ask you about the rock and metal music scene in Italy. I spoke to Linda Battilani a few years ago, singer from Halflives and she told me that the metal scene in Italy is not that great and she had to relocate to make it. How difficult it is to have the breakthrough if you’re based in Italy?
Marco: Metal music is absolute underground.
Nicolò: If you want to build a project there, it’s gonna be very difficult. We’re from the internet, we’re not from Italy. We live in Italy because we were born in Italy but we’re not from Italy. I wouldn’t say that. We are italians, sure but we’re playing shows outside of Italy. We don’t even have any plans to play in Italy at all. We don’t really care about that.

HK: Because there is no scene to support the industry?
Nicolò: There is no scene. Nothing at all right now. There was some underground music industry when we were kids, like 15 years ago. Now, that scene is dead. There is no reason to play shows there. Maybe we will do, I mean, for sure we will do some shows there but it’s definitely not a priority, not even any plan to do that. We want to play cool shows, like this one here.

HK: Since you mentioned you are from the internet, I assume you are very active on social media to get out there.
Marco: Internet is the only reason we are here. We were born on MySpace. That was the only reason people started listening to us everywhere in the world. And then we went on Facebook and now on Spotify and everywhere pretty much.

HK: That’s what you have to do to make yourselves known to everyone these days. When you get together to write music, how does that usually happen? What’s your inspiration? Walk me through the process.
Nicolò: It depends. Sometimes I come with lyrics and we write music around it. Sometimes we have a cool riff, we add lyrics to it and do the songs. It can vary.

HK: So it comes naturally, there is no process set in stone for every song.
Nicolò: Yes, every song is different and it comes to be in a different way.
Marco "Becko" Calanca (bass): The good thing is that we have good chemistry in the band and everyone is from a bit different background. Rock, punk, metal, metalcore…So, we are listening to different things together and coming up with ideas independently from different sources.

HK: Just bouncing ideas off of each other…
Marco Calanca: Yes, we try to mix and create something unique.

HK: I think you’re doing things right and it’s great that people are still aware of Hopes Die Last and the long break did not change anything about that. So, you mentioned before that you are working on a new album. Is it already on the way or it will still take some time?
Nicolò: Next song is coming out next week, it’s called „White Eyes”. We’re planning to release a new single every month and then the whole album. We’ll try to finish the album in December, hopefully. (N.B.: Album „Once and For All” finally came out on April 28th, 2023)

HK: Amazing, we will look forward to it. You are about to play in Sweden, you will play in United States. How do you spend time on the road?
Marco Mantovani: You don’t want to know that. (laughter)
Nicolò: We pretend to be 15 year old boys, doesn’t make sense. (laughter)
Marco Calanca: We play games, watch movies, do stupid stuff during stops. Nothing too serious. (laughter)

HK: That’s not necessary a bad thing, as long as you’re having fun. However, doing this, it must bring a lot of sacrifices. The sweet spot is to get on the stage and play for people. What do you hate about the life as a musician?
Nicolò: We’re trying to cut off the bad things that we had at home. We spent like 20 hours in a van getting here and it sucks. But we know it is going to be worth it. We learned a lot in the past years about ourselves, even though we were not in the band together for that time. We know what to avoid nowadays to not feel the stress we used to feel in the past. You know, it always depends on the main goal, on the things we aim for. If you love what you’re doing, even the bad things are not so bad. If you don’t love what you’re doing, even the good things are not so good. Right now, it’s being very rewarding. That’s the main thing.

HK: In the end, when you hit the stage, everything bad that happened totally makes up for it.
Nicolò: Definitely. For now, personally, I can’t complaint.

HK: Glad to hear that. I hope this will last for a long time, ideally forever. Hope no bad things will happen to you guys and you will have a great time. Enjoy the festival, enjoy the show and thank you for hanging out with me.
Everyone: Thanks man, have fun.

Singer Nicolò Arquilla left in 2023, shortly after this interview was made, due to his obligations with the band AlphaWolves. Singer Daniele Tofani re-joined Hopes Die Last after Arquilla originally left the band in 2019.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru