Grog: Mona Lisa stále září a vyhlíží budoucí pódia

Rok 2016 byl na naší hard and heavy scéně hodně plodný, a proto je i po letech co objevovat. Po výjimečném albu od slezské femalemetalové bandy Kapriola, která popustila uzdu své alternativní fantazii a úžasném comebackovém albu od legendy John Dovanni, se před pěti lety s novým albem přihlásila bohumínská skupina Grog. Patnáctiskladbový komplet dostal interesantní název Mona Lisa ze Stodolní a když si ho dneska poslechnete, nestačíte žasnout. Album je plné špičkových heavy kousků, zajímavých balad a nechybí ani netypické instrumentální pasáže v podobě intra Grogus Ortni a páté „westernovky" 555.Hned po zmíněném intru rozjede desku píseň Pod vlajkou z překřížených hnát, která má svěží drajv, našláplou energii, výřečný text s kritickým podtextem – prostě bezvadný hit na úvod. Ne nadarmo se klipová skladba ujala i v české Rockparádě v roce 2018. Je vidět a slyšet i po letech, jak se silně skupina tehdy semkla a dokázala vytvořit výjimečnou atmosféru. Sestava Dalibor Panther Halamíček – zpěv, Martin Sitek a Mirek Satora – kytary, Jan Valuštík – baskytara a Roman Horníček – bicí, se ve studiu U Valdy rozhodně dobře bavila a vypiplala celou desku s grácií, kterou by jim mohla závidět i po letech kterákoli nová heavy banda.

Možná to bylo tím, že předchozí album Visalaje vyšlo už v roce 2010 a Grog byl plný neotřelých nápadů, nálad, a i s pomocí hostujících zpěvaček, a hlavně s perfektně vyváženým zvukem mohl popustit uzdu nové energii. Název desky Mona Lisa ze Stodolní může našince svádět ke nějaké zajímavé pointě se slavným klasickým obrazem, ale jak uvádí kytarista Martin, „vybrali jsme si ji tenkrát kvůli dobrému zapamatování". A ještě dodává: „Ve skutečnosti je skladba s tímto názvem inspirována příběhem jednoho z našich známých, který se bezhlavě zamiloval do striptýzové tanečnice z jednoho nejmenovaného klubu pro pány, právě na Stodolní ulici. Dojížděl za ní pravidelně a stále ji přemlouval, ať toho nechá, že ji zajistí lepší život…"Na vlně kytar a vypjaté dramaturgie

Na první poslech rozhodně zaujmou unikátní kytarová sóla, které protínají klidné pasáže v baladické Vzdávám se tvým rtům, neslýchaně energizující duet Ztrácím se s tebou, kde vynikne hluboký hlas Moniky Agrebi a nádherné kytarové sólo. A to nemohu a nesmím zapomenout na skutečně dechberoucí baladu Bloudím v tobě dál – tohle jsou nesporné milníky celého alba! Ale aby bylo jasno, Grog nebyli a nejsou jen skupinou balad, ke kterým možná svádí ženský lyrický element. Prvotní základ produkce především tvoří dostatečně tvrdý hard rock s občasnými melodickým klávesami, který se občas přelije do sekavých pasáží jako např. v písni Blanka, kde si přitom lze užít i kytarové exhibice Martina a Miroslava. Je tady klasický hard rock Tak už máme, co jsme chtěli, který má překvapivý dramatický závěr, stejně intenzivně graduje i epický song Navždy ztracená.Právě tyto dramaticky vypjaté závěry skladeb vytvoří nečekanou atmosféru, že si chcete píseň pustit znovu a znovu. Skupina navíc využívá častý refrénovitý zpěv všech členů, vokální experimenty ve skladbě Zlatokopka rozhodně překvapí, je tady navíc téměř funkový rytmus, o který se ladně postará rytmika. Bicí Romana perlivě zapulsují v předposledním tracku Zubatá, v úvodu titulní skladby Mona Lisa…se téměř až zathrashuje, prostě co skladba, to nečekaná pasáž anebo i zvuk. Takovéto, zjednodušeně řečeno progresivní prvky koření plno skladeb, které mají na první poslech možná zdánlivě jednoduchý rytmus, ale když se více poslouchají, navodí všem písním jejich přitažlivou barevnost. Jsou to například i houslové party, které vyniknou právě v baladě Bloudím v tobě dál anebo i v poslední, bonusové písni Zůstal sám. To je opravdová tečka, která podtrhuje pestré rockové album, které lze nesporně s odstupem času zařadit mezi klenoty českého melodického hard and heavy!Grog a „živá" budoucnost

Jelikož však již od vydání Mony Lisy…uteklo téměř 5 let, zeptali jsme se ještě kytaristy Martina na pár aktualit ze skupiny. Jedinou, ale velmi důležitou událost už samozřejmě zaregistrovali fandové před 3 roky, kdy do kapely přišel nový zpěvák Marcel Blaha. Kapela však právě před týdnem na svém webu uveřejnila čerstvou informaci o přípravách dalšího alba. „V současnosti máme připravených 13 skladeb na naše nové album a už jsme začali s natáčením. Chybí dopsat ještě pár textů, ale inspirace je všude kolem nás tolik, že by to neměl být zásadní problém. Točíme opět v našem domovském studiu U Valdy. Je tam obrovská výhoda, že se můžeme do studia zavřít, zrovna když máme náladu, a můžeme tam sedět, jak dlouho chceme, dokud nás to baví (nebo dokud nás sousedi nevyženou). Prostě parádní domácí atmosféra, žádný stres. To je taky asi důvod, proč máme mezi jednotlivými alby delší časový odstup. Ale o to víc jsou naši fanoušci natěšeni."
V jakých hudebních intencích se budete tentokrát pohybovat?
„Jak se vždycky říká, bude to to nejlepší, co jsme kdy udělali. Ale vážně, z nových songů jsme nadšení! Na minulých albech jsme každý z kapely měli své oblíbené kousky, ale tentokrát je to snad poprvé, kdy se nám všem líbí všechny skladby. Věříme, že to bude pecka. Posluchači tam opět najdou tvrdé našlapané písničky s moderním zvukem, ale můžou se těšit i na rockové balady. A opět budeme zpívat česky, tak jsou u nás fanoušci zvyklí. Rádi bychom zase přizvali na natáčení zajímavé hosty, tak uvidíme, co se nakonec podaří. Každopádně to ale pořád bude Grog, takže fanoušci, kterým se naše muzika líbí, nebudou určitě zklamaní."
Vyjde album ještě letos?
„Nechceme to uspěchat, takže nechceme být tlačeni nějakým pevným termínem. Uvidíme, jak to půjde, chceme tomu dát maximum, ať jsme s výsledkem spokojeni. Budeme se snažit co nejdříve, ale určitě bych to nesliboval. Proto neprozradím ani pracovní název!"

  

Rozbalit to na pódiu!

Kapela Grog zažila nádherné chvíle na megafestivalu Masters of Rock, což dokládají i zde uvedené videoklipy k písním z recenzovaného alba. Bude určitě pozitivní ji vidět opět v akci na nějakém novém živém festu,tedy, pokud letos nějaké budou. Avšak, i kdyby to byl jen akustický jam, bude o co stát. I v tomto duchu si lze hudební um Grogu stále vychutnat v podobě minikoncertu, který proběhl v pražském hostinci Na Staré Sokolovně 29.11.2018 u příležitosti křtu videoklipu skladby Pod vlajkou z překřížených hnát.

Martine, jak prožíváte přetrvávající Co-vidovou pandemii a restrikce s ní spojené?
„Vzhledem k tomu, že nikdo z naší kapely není finančně závislý na příjmech z muziky, vyrovnáváme se s tím celkem v pohodě. Chápu ale, že pro řadu muzikantů a pořadatelů je to velký problém. Samozřejmě nám hodně chybí možnost hraní koncertů a kontakt s našimi fanoušky. Každopádně, nezahálíme a budeme připraveni. Měli jsme více času na skládání songů a psaní textů. Navíc, v dnešní době plné technických vymožeností nebyl problém být v kontaktu s kluky z kapely prostřednictvím internetu pravidelně. Využili jsme tyto virtuální zkoušky na sdílení našich nápadů a ujasnění aranží na připravované album. Je pochopitelné, že toto nemůže nahradit společné hraní, ale když jsme se všichni konečně sešli po delší době na zkušebně, byl to parádní nářez. Moc jsme si to po té dlouhé době užili."
Neměli jste také nějaké plány na letošní koncerty?
„Měli. Už loni jsme měli domluvené akce, ale bohužel byly ze strany pořadatelů zrušeny. A i ty na letošní rok. Nicméně věříme, že se ještě na letošní léto něco podaří domluvit a že už se co nejdříve s našimi fanoušky setkáme na koncertech. Těšíme se, až to zase rozbalíme na pódiu. Už aby to bylo!"  

Děkujeme, Martine, za čerstvé zprávy a samozřejmě přejeme GROG ON!  
GALERIE

Související obsah:

» „Když děláš věci srdcem, posluchači to poznají,“ tvrdí kapela Grog.   (Karel Souček, 01. 12. 2016)
» Grog s přehledem zvládá tvrdý rock i milostné balady   (Karel Souček, 25. 10. 2016)
» Grog křtil nový videoklip a chystá oslavy 25. narozenin   (Karel Souček, 15. 01. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Audio Attaché chystají nové album, pilotním singlem jsou temné Zprávy
15.06.

Audio Attaché chystají nové album, pilotním singlem jsou temné Zprávy

Temná, pochmurná skladba Zprávy avizuje druhé album pražských Audio Attaché s názvem Místa kam se nechystáš....


Brněnský Pop Messe doplňuje line-up, zahrají Post-hudba nebo Midi Lidi
15.06.

Brněnský Pop Messe doplňuje line-up, zahrají Post-hudba nebo Midi Lidi

Pop Messe měl minulý rok ambice konečně do Brna přitáhnout festival, zaměřený na mladou multižánrovou hudbu přesahující...


Pražský klub Modrá Vopice oznamuje nadupaný týden
15.06.

Pražský klub Modrá Vopice oznamuje nadupaný týden

Koncerty, které doslova klepou na dveře Ve středu 16.6. od 20:00 hod můžete zavzpomínat na staré dobré...


Dan Horyna s Merlinem a Benem potěšili duši nejednoho rockera
15.06.

Dan Horyna s Merlinem a Benem potěšili duši nejednoho rockera

Pražským klubem Vagon opět po dlouhé době zákazů a příkazů zněl našlapaný rock! Každému z nás...


Galén potěší milovníky folku, jazzu i šansonu
15.06.

Galén potěší milovníky folku, jazzu i šansonu

Nakladatelství Galén připravilo na letošní červen řadu zajímavých novinek. V edici hudebních nosičů se sešla...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Mohlo by to bejt nebe...
15.06.

Mohlo by to bejt nebe...

» Prokop Michal

Mohlo by to bejt nebe... je název nového alba Michala Prokopa & Framus...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru