Don Broco: V Česku jsme chtěli hrát od samého vzniku kapely

Festival Rock for People letos hostil hned několik velkých tuzemských premiér, o kterých se hodně mluvilo. Na hlavní KB Stage však proběhl i první český koncert britské alternativně rockové čtveřice Don Broco, který byl trochu ve stínu prvních návštěv Fall Out Boy, Royal Blood nebo Weezer.

Zpěvák Rob Damiani a bubeník Matt Donnelly byli před svou premiérou v dobré náladě. Prozradili nám, jestli se České republice dlouhá léta záměrně vyhýbali, popovídali jsme si o aktuálním albu „Amazing Things” i novém singlu „Fingernails” a nemohl chybět ani komentář k odeznívající pandemii. Řeč byla i o oblíbených a neoblíbených aspektech při turné, hudebních inspiracích a sociálních médií.


Hudební Knihovna: Ahoj pánové. Díky za váš čas. Jak se vám na festivalu zatím líbí?
Matt Donnelly: Moc! Je tu krásně.
Rob Damiani: Je to mnohem lepší než náš poslední festivalový zážitek v Rakousku. Tam hrozně pršelo a všude bylo bláto, hrůza.
 
HK: To bylo na festivalu Nova Rock?
Rob: Ano, minulý týden. Začali jsme se připravovat v šatně a nakonec jsme kvůli tomu všudypřítomnému blátu ani nemohli hrát. Tak jsme se vrátili domů. Takže je skvělé, že jsme se mohli vrátit někam, kde panuje perfektní festivalové počasí.
 
HK: Ano, tady není ani mráček.
Matt: Je to skvělé a zatím si to moc užíváme.
 
HK: To jsme rádi. Tak tedy, vítejte na Rock for People a vítejte v České republice. Co vám tak dlouho trvalo? (smích)
Rob: Nemám tušení (smích). Trvalo nám to fakt dlouho. Snažíme se zorganizovat koncert v České republice od samotného vzniku kapely. Vždy, když jedeme turné po Evropě, tak chceme koncert v České republice a z různých logistických důvodů to nikdy nevyšlo. Tak jsme rádi, že se to konečně povedlo.
 
HK: No, ať už ty důvody byly jakékoliv, jsme rádi, že vás tu máme. Budete u nás tedy hrát poprvé a hned na velkém multižánrovém festivalu. Řekli byste, že je to výhoda, protože můžete oslovit a zaujmout více lidí, nebo byste raději měli samostatný koncert například někde v Praze?
Matt: Oh, dobrá otázka. Myslím, že obojí má své výhody. Asi není lepší cesta, jak se jako kapela prezentovat lépe, než na velkém festivalu. Na festivalu mají všichni dobrou náladu, je vždy skvělá atmosféra, takže se můžeš jen tak poflakovat a hledat zajímavé koncerty. Jsme tu pro všechny, kdo budou mít zájem.
 
HK: Název festivalu je v tomhle velmi příhodný.
Matt: Ano, to je pravda (smích)

 
HK: Jsme v roce 2022, restrikce kvůli pandemii jsou snad konečně minulostí a mě zajímá, jak jste tyto poslední dva roky trávili jako muzikanti a jako kapela?
Rob: Byli jsme v tomto období velmi kreativní. Ta pandemie pro nás měla docela dobré načasování, protože jsme v roce 2020 zrovna začali pracovat na nové desce a moc bychom stejně nekoncertovali. Měli jsme tak spoustu času pracovat na nových věcech. Byli jsme zaneprázdnění celou tu dobu, protože jsme poprvé, tedy možná s vyjímkou naší vůbec první desky („Priorities” z roku 2012, pozn. red.), necítili žádný tlak a nebyli jsme časově nijak omezovaní. S novou muzikou jsme si hodně hráli, trávili čas nad detaily a nemuseli jsme nikam spěchat, což nebývá úplně pravidlem. Když jsme měli desku hotovou, tak bylo poměrně divné, že jsme k ní okamžitě nejeli dlouhé turné. Tohle pro nás byla zase nová zkušenost, protože jsme se museli naučit, jak pracovat se sociálními médii a dostat to album do povědomí fanoušků. To bylo něco, co jsme během nahrávání a vůbec během kariéry nemuseli tolik řešit. Naštěstí jsme alespoň u nás mohli hrát od loňského léta, tak jsme byli například na Slam Dunk festivalech v Anglii, to bylo skvělý. Na podzim jsme odehráli malé turné alespoň doma v Anglii, lidi se nebáli přijít a to pro nás bylo malým signálem, že už ty restrikce pomalu budou odeznívat.
 
HK: Nadále to vypadá, že se svět vrací k normálu. To se teď bavíme o vaší nové desce „Amazing Things” (vyšla v říjnu 2021, pozn. red.), ale v dubnu jste vydali i nový singl „Fingernails”. Je to samostatný singl nebo se objeví na příští desce?
Rob: Miluju ten song (smích). Se singly je to tak, že zkrátka po vydání desky pokračujeme s psaním nových věcí. Mám ten song moc rád a někdy bych ho na desce určitě chtěl mít, protože si myslím, že má výraznou atmosféru a je jiný, než naše ostatní věci. Ještě jsme ho naživo ani nehráli, ale jsem přesvědčený, že naživo ten singl bude mít úspěch.
 
HK: Budete ho hrát dnes poprvé naživo?
Rob: No, asi ne. Já nevím jestli umím text (smích)
Matt: Já to neumím hrát (smích)
Rob: Ono se to má tak, že všechno naše vybavení je tady na pevninské Evropě a my mezi festivaly lítáme domů. Takže nemáme jak zkoušet a vlastně na to není ani čas. Necháme to asi na příště. To jsou ty logistické problémy, které vlastně nikoho asi nezajímají a pak lidi nadávají, že kapely nehrají tohle nebo tamto (smích). Do příště se to naučíme a budeme to hrát.

 
HK: Jsou to věci, které potřebují čas, rozumím. Už jsi to trochu nakousl, vaše muzika kombinuje spoustu různých žánrů a elementů a každý song může mít úplně jinou atmosféru. Čerpáte inspiraci z dalších kapel a interpretů nebo dáváte skladby dohromady prostě podle toho, co vás zrovna napadne a co vás zrovna ovlivňuje bez ohledu na specifické žánry?
Rob: Tak nějak obojí. Zkrátka všechno, co mě napadne. Jiné kapely, které míchají žánry a hudebně i textově reagují na všechno, co se ve světě děje jsou pro mě motivací dělat něco podobného. Těch kapel je víc, ale řekl bych, že pro nás, alespoň na začátku, byla výraznou inspirací kapela Incubus. Oni začali míchat temný funk a punk s metalem, což bylo tehdy něco úplně nového. Je to ale každá kvalitní kapela, která se nebojí přijít s něčím novým, měnit styly a žánry od alba k albu. Rád bych řekl, že patříme mezi ně (smích).
 
HK: S tím bych určitě souhlasil. Jste velmi svěží kapela, která si hraje s různými hudebními světy, což nemusí být každému po chuti. Před chvíli jsi zmiňoval sociální média, které jste po vydání desky „Amazing Things” využívali. Je to nástroj, který rádi používáte nebo to berete jako nutné zlo při propagaci kapely?
Matt: Pokud by byl každý umělec upřímný, musí říct, že je to zase obojí. Jsou momenty, kdy se přes sociální média stane něco významného a ty si řekneš, jak jsou to skvělé a úžasné platformy. Často je to však těžké už jen kvůli tomu, že máš problém si najít čas ty média spravovat nebo máš problém vytvořit obsah, který bude relevantní. Jako kapela hodně cestujeme a dáváme dohromady novou muziku a toho času na sociální média příliš nezbývá. Spoustu času věnujeme i všemožným zkouškám. Sociální média jsou ale rozhodně velmi mocným nástrojem, musí se na to ale opatrně. Můžeš se krásně přiblížit fanouškům, ale velmi snadno ze sebe může udělat blbce (smích).
Rob: Pro mě to bylo velmi nenaplňující. Strávíš hodiny nad nějakým příspěvkem o něčem, na co jsi hrdý nebo co je pro tebe důležité, a ta reakce druhé strany je velmi rychlá. Je to instatní uspokojení. Nicméně bez cestování a živých koncertů, kde vidíš výsledek své práce a tu energii, co nás žene kupředu, pro mě sociální média byla jen černou dírou bez žádného výrazného efektu. Protože pokud jako kapela existuješ jen na internetu, jsi prakticky neviditelný. Teď už se zase hraje a můžeš do živého koncertování zařadit trochu propagace na sociálních médiích a to je v pořádku, to přesně potřebuješ. Musíš však mít možnost lidem ukázat, že jsi reální skupina lidí.
Matt: Přesně tak, potřebuješ najít tu správnou harmonii.

 
HK: To dává perfektní smysl. Hádám, že za normálních okolností jste na cestách velmi často a jak jsi zmínil, létáte mezi festivaly domů. Jak trávíte čas na turné? Hrajete videohry, posloucháte muziku, čtete?
Rob: Většinou odpočíváme, flákáme se spolu, bavíme se o muzice. Velmi nedávno, během posledního lockdownu, jsme si všichni koupili Nintendo Switch. Během posledního turné jsme velmi opožděně objevili hru Fortnite. Všichni si z nás dělají srandu, protože to je prakticky velice jednoduchá hra pro děti a vůbec to neumíme hrát, ale je to super (smích). Takže teď sedíme ve čtyřech v autobuse a úplně se ponoříme do světa Fortnite (smích). Nemůžu uvěřit, že jsme to objevili až teď, i když to nikomu vůbec nejde.
 
HK: Je ohromující, jak to někteří hráči berou vážně.
Rob: Přesně (smích). My to nijak vážně nebereme, ale je to zábava.
 
HK: A hádám i trochu odpočinek od stresu.
Rob: Naprosto.
Matt: I když tím lidé v našem týmu začínají být trochu posedlí.
Rob: Především teď při festivalové sezóně. Nevím, jak je to tady v Česku, ale u nás v Anglii má každý let několik hodin zpoždění. Takže velmi často sedíme hodiny a hodiny na letišti, neuvěřitelně znudění a musíme nějak zabít čas. Tak vytáhneme Switche a paříme Fortnite (smích). Poslední dobou máme vlastně radost, když je náš let zpožděný, protože můžeme hrát déle (smích). Musím říct, že kvalita mého života se výrazně zlepšila, když na letištích nemusím jen vysedávat a čekat. Jsem velký fanoušek této hry.

 
HK: Většinou se ptám, so muzikanti na své profesi nemají rádi a docela často dostávám odpověď, že cestování a právě vysedávání na letištích je velmi neoblíbená aktivita na turné. Hádám, že pro vás to teď neplatí? Je něco, co na svém životě muzikanta nesnášíte?
Rob: Cestování mi vůbec nevadí. Nic, co bych vyloženě nesnášel, ale při dlouhém turné mi začíná vadit absence kvalitního a zdravého jídla. Jídlo, které dostáváme v letadlech, na koncertech nebo v restauracích není vždy úplně dobré.
Matt: Jde hlavně o to mít možnost si uvařit oběd pro sebe a nemuset pořád jíst v restauracích a hospodách.
Rob: Přesně tak. Já rád chodím do hezkých restaurací. Do nějakýho McDonald's bych třeba nikdy nešel. Ale pokud to musíš dělat každý den celý měsíc, přestane to být zážitek a začne to být spíše otrava.
 
HK: Takže patříte ke kapelám, které trvají na plně vybavené kuchyni v zákulisí? (smích)
Rob: Tam ještě nejsme (smích). Ale než se dostaneme na úroveň velkých kapel a budeme si moci dovolit osobního kuchaře na turné, tohle bude věc, co mi trochu poleze na nervy. Jakmile cokoliv trvá déle, než dva týdny, začne mi opravdu chybět možnost si uvařit zdravé domácí jídlo. Zkrátka malý kousek normálního života doma.
 
HK: Možná budete muset dělat jen krátká týdenní turné, aby ses z toho nezbláznil (smích).
Rob: Jo, možná. To už se sem nedostaneme nikdy (smích).
 
HK: Blížíme se k závěru našeho rozhovoru. Je polovina června, hádám, že zbytek léta trávit na dalších festivalech. Jaké jsou plány do konce roku a pro rok 2023 pro Don Broco? Bude klubové turné?
Matt: Ano, to je v plánu.
Rob: V Evropě máme letos už jen pár festivalů. Za měsíc začínáme turné ve Spojených Státech s Sleeping With Sirens. To bude poprvé zpátky v Americe po pandemii, na to se těšíme. Příští rok je v plánu turné po Velké Británii s Papa Roach.
Matt: A určitě i zbytek Evropy.
Rob: Ano, určitě chceme vyrazit alespoň na krátké turné do Evropy, ale to nebude s Papa Roach. To bychom rádi absolvovali před tím turné v Anglii, snad na začátku roku. Chceme odehrát co nejvíce koncertů bude možné a konečně představit nové album.
Matt: Je to už skoro rok, tak máme co dohánět.
 
HK: Poslední otázka, přijedete do Prahy? (smích)
Matt a Rob: Snad ano (smích).
Rob: Je to všechno zatím v řešení.
 
HK: Dobře. Tak snad se brzy potkáme na druhém koncertě v Česku. Než se tak stane, přeji ať se vám daří a užijte si koncert na Rock for People!
Matt a Rob: Díky moc.
 

Související obsah:

» Sleeping With Sirens přivezou do Prahy novou desku a Don Broco   (Michal Kocour, 26. 10. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru