Deskografie Visacího zámku: Všichni dobře - Visáč nejlíp

Nepočítáme-li různé výběry, live nahrávky a rarity, pak legendární Visací zámek má na svém kontě devět řadových alb. První vydával v rychlém tempu, pozdější již ve větších rozestupech, ale ani na jednom se nezpronevěřil punkové syrovosti, metalové tvrdosti a své image nejlepší kapely na světě. Všichni dobře - Visáč nejlíp aneb PUNK'S NOT DEAD, VY VOLOVÉ!

Visací zámek, 1990


Již touto první deskou se stal Visací zámek legendou. Muzikanti neuměli příliš hrát, Haubertův zpěv tahal za uši, zvuk špatný, aranžmá jednoduchá, písničky na tři akordy, ale přesto veliká síla, tah na branku, metalová tvrdost, energie na rozdávání, punková syrovost, veselé i mrazivé texty, hravost, nadšení.
Albu dominují přímočaré skladby Stánek a Povolávák, kultovní Traktor, hravý úlet Stromeček, protestsong Uniformy nebo reggae Dopravní značky. Tohle LP musel mít dokonale naposlouchané každý, kdo kdy měl číro na hlavě.Start 02, 1991


Visáči měli v zásobě z dob svých začátků řadu songů, proto mohli po revoluci natáčet ve zběsilém tempu. Tato deska se příliš neliší od debutu, žádný pokrok v instrumentální ani pěvecké oblasti nenastal, pořád syrové písně, které se nesnažily zalíbit, ale přesto (nebo právě proto?) si získaly obrovskou popularitu.
Drsná Cigára, ulítlá Vlasta a Kanárek, ale formace se pokusila i o náročnější skladby, které vznikly na texty Christiana Morgensterna (Půlnoční myš, Veliké lalulá). Tuzemská punková klasika.

Three Locks, 1992


Starší, na koncertech prověřené skladby došly, a tak se museli pánové inženýři pustit do skládání novinek. Three Locks je první deskou s výlučně novým repertoárem. Skládání a textování šlo chlapcům poměrně dobře, byť tato deska tak výrazné hity jako předchůdci neobsahuje. Je však mnohem temnější, místy depresivní.
Od první skladby Čekání nabízí velice říznou muziku, k vrcholům patří Elixír smrti, Špatné náboženství nebo Všichni mi lhali se stále aktuálním textem Františka Gellnera.Traktor, 1993Album Traktor je prvním živákem kapely a zachycuje koncerty v klubu Na Petynce a v KD Vltavská v prosinci 1992. Tehdy formace slavila desáté narozeniny a nabídla mix starších tutovek a nových pecek. Novinky převažují, a proto je Traktor považován za regulérní řadové album s krásnými songy Začátek konce, Absolutní peklo, Babice či Dřevorubec.

Jako vždycky, 1994


Nedoceněná deska s ostrým zvukem a skvělými texty. Ty si skupina opět vypůjčila od Morgensterna, Gellnera a nově i Ernsta Jandla. Ostřejší metalové skladby se střídají s hravějším i drsnějším punkem a tradičně nechybí ani reggae.
Kapela se opět posunula o trochu dále, písně zdobí složitější aranžmá, nápaditější melodie a Jan Haubert zase zpívá o něco lépe. Hity? Dobytek, Všechno má svůj čas, Jako vždycky nebo Ranní pivo.
Sex, 1996


Této desce vyčítají fanoušci vyměklost, ale je spíše mnohem propracovanější, kreativnější a vyzrálejší. Kapela dospěla, její skladby jsou promyšlenější, dotaženější, již se nespokojuje jen s jednoduchými, lehce načrtnutými popěvky. Také texty jsou daleko dospělejší a vyžadují větší posluchačovu pozornost. Muzikanti vyzráli i po instrumentální stránce a Janu Haubertovi je konečně pořádně rozumět. Starší hity nejvíce připomínají skladby Rtěnka a Cíl, k vrcholům pak patří Gellnerova zhudebněná báseň Buď matka boží pomocná, punkové Šípy, reggae Orlíčci a nápaditě propracovaný Kruh. Hudebně asi nejzajímavější deska Visacího zámku.Visací zámek znovu zasahuje, 2000


Ani na tomto albu Visáči nijak neustoupili ze svého stylu, který v sobě spojuje punkovou energii a přímočarost s až metalovou tvrdostí. Zámek se drží svého punku, jde mu to dobře, takže se nesnaží o nějakou inovaci.
Desce po textové stránce dominuje téma alkoholu, proto i zařazení slavné undergroundové písničky Francovka od Plasticů. Hodně zdařilá je Stopařka, Telč a Good Bye, milá je technoverze letitého Traktoru.Punk! 2005


Po dlouhém, pětiletém čekání se punkáči dočkali návratu Visacího zámku. Deska zabodovala především hitem Známka punku, ale stejně příjemné jsou i řízné skladby Alibi nebo Vágus. Dosavadní tvorbu kapely nejvíce evokují písně Balada o zubu času, Temelín a Tys mě nikdy nemiloval.
Zvukové spektrum aranží rozšiřuje trubka a cello, skupina si přizvala i řada hostů ze spřátelených skupin jako Garage a Echt!. Zámek se vrátil v dobré formě, nechybějí výrazné skladatelské nápady a výborné texty frontmana Jana Hauberta.Klasika 2010


Mnohými odepisovaný Visací zámek dokázel, že zdaleka nepatří do starého železa. Hlavně začátek alba je strhující. Vtipná sebereflexe Padesát, melodická lahůdka Notorikova omluva, provokativní, odpíchnuté vypalovačky Prezident a Praha 2009, syrovější Čau bejby. Co skladba, to chytlavý hit.
Výrazné melodie, zpěvné refrény, úderná rytmika, tah na bránu, obrovské tempo a nasazení. Zároveň nadhled, humor i lehkost. K vrcholům druhé poloviny desky patří syrová punková písnička Punkstore, klidnější RokenRolník, Rumová vánice, legrácka v odlehčeném country stylu nebo punkrockově zběsilá Zkurvená zkušebna.

GALERIE

Související obsah:

» „Oslovení buzna je tak nějak přátelské,“ tvrdí baskytarista Visacího zámku Vladimír Savec Šťástka   (Karel Souček, 09. 04. 2013)
» Velký punkový mejdan Visacího zámku na Výstavišti   (Joe Stramr, 06. 11. 2012)
» Three Locks, recenze alba   (Joe Stramr, 31. 08. 2010)
» Visací Zámek znovu zasahuje   (Joe Stramr, 31. 08. 2010)
» Visací zámek   (Joe Stramr, 31. 08. 2010)
» Visací zámek znovu zasahuje, experimentuje a neštymuje   (Joe Stramr, 29. 03. 2013)
» Punk od Visáčů, to je punk, punk, punk a ještě jednou - punk   (Joe Stramr, 09. 06. 2012)
» Visáči startují turné rozlučkou s Klausem a Haubert přidává básně   (Joe Stramr, 02. 03. 2013)
» Visací Zámek   (Joe Stramr, 31. 08. 2010)
» Visací zámek dnes křtí Prezidenta. Přijde i Klaus?   (Joe Stramr, 24. 01. 2013)
» Jede Traktor, je to punkor, má fajn motor   (Joe Stramr, 07. 12. 2012)
» Klasika - recenze   (Joe Stramr, 01. 12. 2010)
» Sakumprásk aneb Visáči slaví třicátiny   (Joe Stramr, 19. 05. 2012)
» Skoro úplně pravdivá historie tří desetiletí skromné, ale nejlepší české punkové kapely   (Petr Škrabánek, 02. 04. 2013)
» Visáči komentují Jaklovu Známku punku   (Joe Stramr, 21. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru