Dědečkovy básně s kapelou rozkvetly

Recenze alba : Prší nám do campari

Interpret: Dědeček Jiří
Celkový čas: 01:02:09
Vydavatel: Indies MG
Rok vydání: 2010
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Obecně mám radši, když folkoví písničkáři zariskují a přizvou si do studia či na pódium kapelu. Ne vždy to vyjde, ale když se zadaří, jejich písně najednou dostanou úplně jiný rozměr. Přesně to platí o klasikovi českého písničkářství, básníkovi, skladateli, zpěvákovi a kytaristovi Jiřím Dědečkovi. Album Prší nám do campari nahrál s kapelou Úterý a i přes drobné nedostatky se jeho hořkosladké písně rozzářily.

Jiří Dědeček je především výborným básníkem a logicky tedy své songy opírá hlavně o textovou stránku. Umí složit i příjemnou melodii, ale do top desítky českých kytaristů rozhodně nepatří a ani jeho civilní zpěv zrovna nepřekypuje pestrostí a barevností.

Přizváním kapely Úterý, tvořené baskytaristou Vojtěchem Heřmánkem, akordeonistou Jaroslavem Krasničanem a bubeníkem Marcelem Pindelem, se Dědečkovi povedl mistrovský tah. Potlačil své slabé stránky a naopak zdůraznil ty silné. Texty získaly na údernosti, Dědečkova akustická i elektrická kytara zní v doprovodu dalších nástrojů hned zajímavěji a také zpěv rozkvétá do větší pestrosti, písničkáři sluší i pozice drsnějšího rockera.

Dědečkovo umění zkratky

Úvodní Je po plese staví na kytarách a rytmu rumba koulí. Zachycenou atmosféru zná určitě každý, kdo si někdy dal na plese nějakého toho panáčka. „Je po plese a každej mlčí kolik unese." V umění zkratky je Dědeček geniální, jedním dvěma verši dokáže přesně, výstižně a trefně vystihnout atmosféru, na jejíž popis potřebují jiní třeba celý text.

Ve skladbě U vás v kuchyni o nečekaných problémech cizoložství se přidávají další nástroje a s nimi rozkvétá i Dědečkův zpěv. Návrat k písničkářství s akustickou kytarou přináší Za chvíli, něžná píseň o odcházející naději. Mrazíš zastupuje jemnější rock, Prší nám do campari pestrý a nápaditý folk. Náladou a zpěvem patří skladba Jenom ta láska ke špinavějšímu rocku, Neodpovídá zase k posmutnělému, křehkému folku. Ale i tyto momenty písničkář díky sebeironii záměrně shazuje, nechce být moc vážný.

I styly dalších písní se střídají se železnou pravidelností, kapelou navozený rock s akustickým, folkovým písničkářstvím. Titulem nejvtipnější a nejmelodičtější skladba alba se může pyšnit Tralala, nejtemnější a nejpochmurnější zase Noc. Podolí představuje téměř sociální baladu, na širou Rus zve melancholická Postel úzká.

Skutečný rock zastupují nejenergičtější písně Tisíc žen a V tísni, v nich se Dědeček stává drsným rockerem s duší bluesmana. Z úplně jiného těsta je dramatická, takřka existenciální píseň Posaď se doktore, ta se oproti zbytku desky vymyká závažností tématu. „Posaď se doktore, ať mi nevyneseš spaní. Zkrať svoje kydy, prodluž mý umírání... Poraď si doktore, poraď si ber kde ber, ať se čistý otisknu do paměti svých dcer."

Patnáct variací na lásku. I tak by šlo označit album Prší nám do campari. Většinou se ale jedná o lásku smutnou, nešťastnou, neopětovanou, beznadějnou. I na tyto vztahy se Dědeček dokáže dívat s nadhledem a pochopením, ale i ironií a někdy až mrazivým sarkasmem. Sympatické je, že se umí shodit i sám písničkář a že u většiny jeho skladeb nechybějí pro něj typické pointy.

Více odvahy by neškodilo

K desce lze směřovat jen dvě výhrady. Škoda, že se kapela Úterý více neodvázala, nešla častěji proti poetice Dědečkových textů. S výjimkou tří čtyř skladeb jen pokorně doprovází písničkáře, třeba hospodský zvuk akordeonu mohl posunout více písní do šramlu, bicím by také neškodila větší odvaha.

Dědeček vždy dokázal obdivuhodně pracovat s vyzněním vulgarismů. Nepoužíval je často, ale když se pro nějaký rozhodl, sedl dokonale a přesně. Na Campari je jich více než obvykle a jejich funkce se tím trochu rozmělnila.

To však nic nemění na tom, že Prší nám do campari patří k lepším deskám Jiřího Dědečka. Je určena hlavně těm, kteří si kromě skvělých básní chtějí užít i trochu té muziky.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Jiří Dědeček si servítky nebere, naštěstí nezpívá jen o politice

Jiří Dědeček si servítky nebere, naštěstí nezpívá jen o politice

Není žádným tajemstvím, že písničkář Jiří Dědeček zrovna neohromuje rozsahem a výrazovou...


Zabili trafikantku pro jednu stuyvesantku, chápete? Dědeček je však aktuální i po letech

Zabili trafikantku pro jednu stuyvesantku, chápete? Dědeček je však aktuální i po letech

Supraphon v reedici vydává u příležitosti šedesátin Jiřího Dědečka jeho debutové...



GALERIE

Související obsah:

» Staré písně dnes hraju líp, kamarádi mě trochu naučili na kytaru, tvrdí Jiří Dědeček   (Karel Souček, 25. 01. 2013)
» Beseda uvidí VELEkoncert pro jubilanta Dědečka   (Joe Stramr, 14. 02. 2013)
» Dědečkova Trafikantka vyjde poprvé na CD   (Karel Souček, 15. 01. 2013)
» Dědeček Jiří   (Karel Souček, 25. 01. 2013)
» Prší nám do campari   (Karel Souček, 16. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Adam Mišík okouzlil Forum Karlín našlapanou show plnou hvězdných hostů
08.02.

Adam Mišík okouzlil Forum Karlín našlapanou show plnou hvězdných hostů

Zpěvák a herec Adam Mišík má za sebou největší koncert kariéry. Skoro na rok přesně od vyprodaného koncertu...


Kníry a Vasilův Rubáš vyškolili Rock Café z nadsázky
08.02.

Kníry a Vasilův Rubáš vyškolili Rock Café z nadsázky

Vasilův Rubáš sice předvedl na úvod zvukovou zkoušku, ale jak kluci sami uvedli, důvodem bylo, že právě vstoupili do odborů...


Klára Vytisková a Jana Kirschner natočily křehký singl a emotivní klip Řeka
07.02.

Klára Vytisková a Jana Kirschner natočily křehký singl a emotivní klip Řeka

Dvě respektované zpěvačky a songwriterky, Klára Vytisková a Jana Kirschner, nahráli velice intimní, křehkou...


Striptýz, sex, kontroverze s North West, to vše přináší FKA Twigs na nejnovější desce
07.02.

Striptýz, sex, kontroverze s North West, to vše přináší FKA Twigs na nejnovější desce

Mnozí ji přirovnávají k Janet Jackson, Kate Bush nebo Massive Attack, další zase k Laně Del Rey, Janelle Monáe nebo...


O hluk před ruskou ambasádou se postará koncert Noise for Ukraine
06.02.

O hluk před ruskou ambasádou se postará koncert Noise for Ukraine

Členové týmů festivalu United Islands of Prague a Metronome Prague se ve spolupráci s přáteli a institucemi mezinárodní...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Achtung, Sultan!
10.01.

Achtung, Sultan!

» První hoře

Přední česká alternativní kapela První hoře, která bývá řazena mezi...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru