Zabili trafikantku pro jednu stuyvesantku, chápete? Dědeček je však aktuální i po letech

Recenze alba : Zabili trafikantku

Interpret: Dědeček Jiří
Celkový čas:
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 1989
Typ nahrávky: živá nahrávka
Medium: LP

Supraphon v reedici vydává u příležitosti šedesátin Jiřího Dědečka jeho debutové album Zabili trafikantku. Původní záznam je vyčištěný a rozšířený o tři bonusové songy (Meziměsto, Sadem, lesem, parkem a Pes, Franta a Kant). Co taková 24 let stará nahrávka může současnému posluchači nabídnout?

Především úžasné svědectví oné zvláštní doby. V březnu 1989, kdy se natáčení v pražském divadle Semafor uskutečnilo, už do pádu komunistů chybělo skutečně málo. Jejich moc však stále byla taková, že bránila svobodnému uměleckému vyjadřování. Zároveň byla nevyhnutelnost jejich konce doslova cítit ve vzduchu.

Zabili, nezabili, pravý záměr neuKRYLi

Jiří Dědeček si tu ovšem nehraje na žádného prvoplánovitého, velkého bojovníka proti režimu. Čím zní jeho kritika jemněji, na pozadí většinou humorných písní jaksi nenápadně, o to urputněji a vytrvaleji se v naší mysli zahákne. Viníkem naprosté většiny kritizovaných jevů byl tehdejší režim nebo apatie společnosti jím produkovaná, takže dobovým posluchačům bylo nad slunce jasné, do koho a do čeho se autor s gustem trefuje.

Otázkou zůstává, jak moc je to jasné aktuálnímu příjemci. Pamětníci se třeba při titulní Zabili trafikantku jistě chytnou. Ale ti mladší budou u typicky dobového Doznání, u ruské lidovky Multiservis Tesla a především u doprovodného průvodního slova asi hodně tápat. Dědeček v této rovině více spoléhá na inteligenci a důvtip svého obecenstva než na břitkou lyriku plnou nekompromisních přirovnání.

V té druhé se ale jako společensky angažovaný básník dotýká témat, jež jsou platná napříč generacemi i časem. Hned úvodní Blues pro slušný lidi se z nářku nad nedostatkem slušných lidí mění v poselství o jejich snadné přeměně v poslušné. Jako soudobá hymna zase působí odrhovačka Když se kouří konopí a naopak poněkud nepatřičně zní (rasismem silně zavánějící) legrácka Party („Zaplakal jsem pláčem, tolik hezkých holek, každá s uzenáčem") – inu, i v tomhle je deska jako dokument o posunu pohledu společnosti na ožehavá témata během jednoho čtvrtstoletí unikátní.

Trafikantka, co Dědeček má s ní? Krásně o ní básní…

Nejdůležitější poloha Dědečkova je ovšem ta, již naznačená, básnická. Na Trafikantku lze totiž pohlížet především jako na sbírku zhudebněných básní. Lze se jednoduše oprostit od všeho dobového balastu a vnímat pouze krásu a sílu veršů. Nádherné metaforické přirovnání Holky a knížky, smutná balada o pomíjivosti života Blues pro sirény, hamletovské Dilema na téma vědět či nevědět… Celá deska je doslova pokladnicí skvělých rýmů od těch přímočařejších („Chvílema, mám veliké dilema") až po ty rafinovanější („Hovoří jak kulomet, řka, že ani u komet nezáleží prý na délce chvostu").

Zabili trafikantku není ani pravý folk, ani protest album, nenabízí ani hitové melodie či virtuózní ovládání nástrojů (Dědečkovu kytaru doprovodili ještě akordeon Václava Veselého a housle Karla Holase), žádná z písní dokonce ani nezlidověla, jak se to podařilo jeho souputníkům Nohavicovi či Dobešovi. Přesto se zaslouženě řadí do sbírky dokonalých kousků českého písničkářství a spoustě současným interpretům může posloužit jako rozsáhlý inspirační a studijní materiál.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Jiří Dědeček si servítky nebere, naštěstí nezpívá jen o politice

Jiří Dědeček si servítky nebere, naštěstí nezpívá jen o politice

Není žádným tajemstvím, že písničkář Jiří Dědeček zrovna neohromuje rozsahem a výrazovou...


Dědečkovy básně s kapelou rozkvetly

Dědečkovy básně s kapelou rozkvetly

Obecně mám radši, když folkoví písničkáři zariskují a přizvou si do studia či na pódium...Související obsah:

» Dědečkova Trafikantka vyjde poprvé na CD   (Karel Souček, 15. 01. 2013)
» Dědečkovy básně s kapelou rozkvetly   (Karel Souček, 16. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem
02.10.

Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem

Dave Matthews Band, často označována jako DMB, je americká rocková skupina, která byla založena v Charlottesville ve Virginii...


Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů
01.10.

Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů

Osmdesáté narozeniny oslaví 23. října zpěvák Václav Neckář. Při této příležitosti vychází komplet...


INSANIA jede podzimní klubové peklo
01.10.

INSANIA jede podzimní klubové peklo

Crossoverová kapela INSANIA, která za GRRRotesky obdržela Cenu Anděl za rockové album roku 2022, zahájí ve čtvrtek...


FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci
01.10.

FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci

28.9.2023 do Prahy na svou první headline show dorazil kanadsko-americký zpěvák a hudebník známy pod uměleckým jménem Grandson....


V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího
29.09.

V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího

Poslední zářijové pondělí se v Praze sešli příznivci metalu a rocku v tak trochu netradičních podobách. Všichni...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru