Zpěvačka Raye ozdobila svým hlasovým rozsahem třetí den festivalu Metronome

Mezi skvělými interprety třetího dne festivalu působila zpěvačka Raye jako klenot, kvůli kterému se vyplatí stát přes hodinu před pódiem. Tom Grennan podchytil situaci mladistvou energií zabalenou do chytlavých melodií a The Blaze zaujali pompézním minimalismem.

Sobotní den byl nabitý výsostnou kvalitou hudební nabídky. A ta se potvrdila nad míru. Janek Ledecký dal dohromady projekt 333 a zahrál písničky Boba Dylana. Moc příjemné odpolední rozjímání. Na jeho písničkaření krásně navázali britští Ride. Tito veteráni britpopu se stoickou jistotou valili jeden song za druhým a vyklidňovali atmosféru návštěvníky plnícího se areálu.

To zpěvačka Dominika Hašková s kapelou We Are Domi už areál okolo Fontány pěkně rozproudila. Její hudební kariéra je pěkně rozjetá a kdo ji viděl naživo, ten pochopí. Na pódiu je jí plno. Dokáže skvěle strhnout pozornost. Neutápí se v kdejakých melancholických náladách, ale naplno otevírá svoji duši naplněnou mladistvou energií. To vše ještě korunuje citem pro hudební detailing. Dominika v Praze dokázala, že je nejen skvělá interpretka, ale že může být příkladem pro další, generačně spřízněné zpěvačky.

Ovšem to neplatí o divě s pseudonymem CMAT. To je živel, který vzory nepotřebuje. Zpěvačka je takovým vývozním artiklem irské kultury. Rezavá hříva a nezaměnitelný temperament musel upoutat každého, kdo šel jen náhodou kolem. Tom Grennan si během celkem krátkého období vysloužil pověst hvězdy a ani v Praze nenechal nikoho na pochybách. Jeho přirozený entusiasmus, jak dělat účelný pop, zafungoval i na Metronomu. Prostě skvěle odvedená práce.

Klubové scény zásadně hýbali atmosférou


Na klubových scénách se toho večera děly věci. Kdo dokázal oželet hlavní hvězdy, tak si užil opravdu nabitou atmosféru menších prostorů. K zajímavému porovnání došlo mezi sousedními scénami Elektro a Rap. Le Boom se podařilo něco nevídaného. V Elektru rozjeli takovou technopárty, ža na ni ti, co sem přišli, jen tak nezapomenou. Tři kluci z Irska si okamžitě publikum podmanili svým vřelým projevem a ukázali, jak se tohle dělá bez jakýchkoliv póz. Plný klub nestačil nadskakovat. Jen škoda, že na vedlejší Rap scéně právě vystupovali Korejci Balming Tiger. Pět lidí nejen že rapuje, ale především využívá precizní choreografie k pohybu a tak se odlišují od ostatních raperů. Předvedení korejské reality tímto způsobem funguje absolutně a bylo skutečnou ozdobou festivalu.
 
Jenže tím se sobota teprve dostávala do nejlepšího. Česká hvězda Lake Malawi do toho šlápla na své nejlepší úrovni a písničkami nadchla posluchače na Fontáně. Milá byla příležitostná pomoc stále zde přítomné Dominiky Haškové. Jak potěšující bylo vidět tyto dva umělce spolu! The Blaze neměli problém zaplnit areál Park Stage. Bratranci Alricové sází na jednoduchost ale silný prožitek. Tóny a beaty se zařezávali pod kůži kvalitou nových žiletek. Jejich show nabývala pozvolna na intenzitě a oba pánové čím dál víc dokazovali, jak vážně to myslí se svými hlasy, když zpěvem doplňují produkci mašinek.

Úchvatná Raye a jinak swing, kam se podíváš


Jednou z dalších perliček festivalu byla kapela Rosario Smowing. Nefalšovaný dixieland z Argentiny. Pánové, někteří i v pokročilejším věku, to rozjeli, jak v amerických klubech ve 40. letech. A klub byl opět celý v pohybu. Tohle se tak rádo připomíná. Nadšením publika byli pánové upřímně potěšeni. Paulie Garand je zárukou osvědčené kvality. Zvlášť, když vystupuje s kapelou. Posluchači vědí, co mají čekat a v sobotu to dokázali náležitě ocenit.

Zpěvačka Raye byla vrcholem celého festivalu. O jejím vystoupení se dá psát jen v superlativech. V podstatě vyráželo dech. Jakési africké kořeny jejího původu jí dávají nezaměnitelný temperament. Ten v kombinaci s velkým hlasovým rozpětím vibroval areálem. Zpěvačka chvílemi působila nadpozemsky a chvílemi velmi lidsky. To když si např. v nádherných šatech sedla ke zpívání na pódium, nebo když se zarazila nad hmyzem u jejích nohou. Každopádně při jejím koncertu až přecházely smysly. Zvuk jejího hlasu a její úsměv ve všech přítomných zůstanou ještě dlouho.
 
Velké části publika se domů ještě nechtělo a tak doslova nacpala Moon Club k prasknutí. Tam totiž začala ta pravá půlnoční zábava. Caravan Palace tam rozjeli kolotoč s elektroswingem a to byl teprve hukot. Svojí prezentací se přesně trefili do rozjařeného diváctva a zvlášť zpěvačka klubem jen hýbala. Caravan Palace patří určitě k tomu nejlepšímu v daném oboru.
 
Festival Metronome 2024 rozhodně nezklamal co do nabídky účinkujících. Taková nálož se jen tak nenajde. Festival je především jistotou nejen zvučných, ale i velmi kvalitních, třeba i překvapivých jmen světového dění pop music. Někdy až zamrzí, že si někteří přidělenou časovou polohou konkurují, protože i klubové scény často zasluhují významnou pozornost.

fotky Jan Beránek
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
DRTIKOL fest vol. 2 nabídl v Záboří kvalitní muziku a dobrou festivalovou atmosféru
18.07.

DRTIKOL fest vol. 2 nabídl v Záboří kvalitní muziku a dobrou festivalovou atmosféru

Cílem fanoušků heavy-metalových vypalovaček se v sobotu 13.7.2024 stal areál hasičské zbrojnice v obci Záboří...


The Atavists avizují singlem Here It Comes Again nové album
18.07.

The Atavists avizují singlem Here It Comes Again nové album

Energická kapela The Atavists dává singlem Here It Comes Again nahlédnout, jak bude znít její čtvrté album....


Na Kunětickou horu se mohou těšit Jakub a Monika
18.07.

Na Kunětickou horu se mohou těšit Jakub a Monika

Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Kunětické hoře. V naší soutěži jste moli vyhrát 2x1 volnou...


The Midnight přivezli do Prahy kus 80. let
18.07.

The Midnight přivezli do Prahy kus 80. let

The Midnight, jedna z předních synthwave skupin, se vrátila do Prahy po pěti letech a podruhé (nejen) tuzemským fanouškům...


V Medvědovi se pařilo - Slaughter Session přilákal početné publikum
18.07.

V Medvědovi se pařilo - Slaughter Session přilákal početné publikum

Páteční večer 12.7.2024 měl v plzeňském Bílým Medvědovi punc metalového festivalu, který s názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru