Zemětřesení 2 dotáhlo do konce zamýšlené album Jiřího Schelingera

Dobrá věc se podařila. Kytarista a producent Miloš Dodo Doležal spolu se spoluhráči z projektu Zemětřesení 2 dokončil práce na albu, v jehož realizaci rockové legendě Jiřímu Schelingerovi zabránila předčasná smrt. Doležal se Schelingerovým skladbám věnoval několik předchozích let a postupně vydal alba Zemětřesení 2 a Epilog. Nyní se projekt Zemětřesení uzavírá titulem Finále

Zemětřesení Jiřího Schelingera tak bylo konečně zkompletováno v podobě, v jaké mělo původně vyjít. Je navíc doplněno o třináctou skladbu Světlonoš, v níž Schelingerovu nikdy nezveřejněnou melodii otextoval hudební kritik a publicista Roman N. Zahrádka, aby ozřejmil poselství alba, které svým nadčasovým obsahem zamotalo hlavu nejednomu fanouškovi výjimečného zpěváka. 

„Univerzálnost jeho sdělení je platná v každé době, o to víc nyní, kdy zažíváme období plné zvratů a nejistoty a kdy potřebujeme vidět světlo na konci tunelu. Leckoho může překvapit finální zpracování desky opírající se o proměnu zpěvákovy duše, jež k nám promlouvá z jiného světa a varuje nás před nástrahami doby a možnou ztrátou svobody. Zvláště, když odhaluje důvody Schelingerova skonu a zákulisní tahy, které k jeho předčasné smrti vedly. Právě v tom je pojetí alba na české poměry mimořádné, neboť nebylo nikdy předtím u nás veřejně použito,” popisuje album, ke kterému napsal i obsáhlý sleevenote.

Ve svém zasvěceném komentáři vykresluje několik tajemných příběhů a záhad vázajících se jak k zamýšlené desce, tak k podivnému a de facto nikdy zcela objasněnému konci života Jiřího Schelingera. Vyzdvihuje v něm i práci, kterou čtveřice Djelmo - Doležal - Doležal jr. - Smetáček vystupující pod názvem Zemětřesení 2 odkazu věnovala. 

„Bez zápalu Dodo Doležala pro věc by nebylo nikdy možné natočit srovnatelný ekvivalent alba, jež se mělo stát přelomovým dílem českého hard rocku, a také vzrušující srovnání hlasů Jiřího Schelingera a Mladena Djelmo dodává nahrávce punc ryzí kvality. Zprostředkovává nám atmosféru temnoty, v níž musela být svobodná tvorba vykoupena mnoha ústupky, ale v tomto případě byla zaplacena cena nejvyšší. V tom je odkaz Zemětřesení nezpochybnitelný, a je na fanoušcích, jak s jeho poselstvím naloží.”

Související obsah:

» Zemětřesení 2 - Epilog   (Karel Souček, 02. 07. 2021)
» Ze všech Zemětřesení je Epilog naturelu Jiřího Schelingera nejbližší   (Roman "News" Zahrádka, 02. 07. 2021)
» Projekt Zemětřesení se vrací po 25 letech   (Jana Kleinbauerová, 16. 11. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Optimik při českolipských slavnostech zanotoval v plné síle
08.07.

Optimik při českolipských slavnostech zanotoval v plné síle

To si takhle vyrazíte na českolipské městské slavnosti a nestačíte se divit, kolik je dneska lidu mezi stánky....


ILYHB si užívají festivalovou sezonu a těší se nejen na Sziget
07.07.

ILYHB si užívají festivalovou sezonu a těší se nejen na Sziget

I Love You Honey Bunny je indie-pop-rocková kapela z Prahy. Tvoří ji zpěvák Sebastian Jacques, kytarista Martin Šolc, baskytarista...


Štěrkovna Open Music chystá řadu originálních projektů
07.07.

Štěrkovna Open Music chystá řadu originálních projektů

Řadu mimořádných projektů nabízí festival Štěrkovna Open Music (ŠOM), který se v Hlučíně na Opavsku uskuteční od...


Letňany v plamenech: Post Malone dorazí do Prahy!
07.07.

Letňany v plamenech: Post Malone dorazí do Prahy!

Jeden z největších světových fenoménů současné hudby, Post Malone, míří poprvé do České...


S upřímným pozdravem, Letlive
07.07.

S upřímným pozdravem, Letlive

Americká post-hardcorová parta Letlive se po dlouhých osmi letech vrací na pódia a v rámci svého „Sincerely yours”...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tomodachi/Deluxe Edition
23.06.

Tomodachi/Deluxe Edition

» Mirai

Čtvrté studiové album Tomodachi skupiny Mirai vyšlo sice už loni...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru