Tak trochu jiné písničky Borise Carloffa

Recenze alba : Morphosis

Album: Morphosis
Interpret: Carloff Boris
Celkový čas: 00:34:02
Vydavatel: Die Arbeit Music/Championship Music
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
I když to nemusí být na první poslech úplně patrné, nová deska Borise Carloffa s názvem Morphosis je plná písniček. Jen trochu jiných, než na jaké jsou u nás posluchači zvyklí. Nebo spíše jinak uchopených, zpracovaných, zaranžovaných. Borisovi totiž nejde v první řadě o přímočarou melodii či refrén, ale o náladu, kterou ve své hudbě dokáže vystihnout dokonale.

Koláže plné chutí, vůní a barev

Boris Carloff se nespokojí s jednoduchými písničkami, melodické a rytmické pasáže často střídá se zvukovými, náladotvornými plochami. Jeho skladby se díky samplům, ale i živým nástrojům a především jeho invenci mění v magické, absolutně svobodné koláže, které mají hodně vrstev a tím i chutí, vůní a barev. Ponořit se do světa Borisovy nespoutané fantazie je až očišťujícím zážitkem.

Patrné je to hned v úvodní skladbě I'm An Island And People Are The Sea. Do zasněné hudební, emocionálně silné plochy se pozvolna vkrádají perkuse a výrazný, téměř rockový rytmus. Obě tyto polohy se střídají, což vyvolává velké napětí. A vše ještě umocňuje naléhavý, naprosto přirozený vokál Borise Carloffa, který s atmosférou písně absolutně splývá.



Song Days Go By představuje tajemnou, místy však silně melodickou a rytmicky vstřícnou skladbu, vnitřně křehkou píseň Cos You Know obklopují barevné nasamplované zvuky. V této velice pestré, hravé skladbě se pořád něco děje. Baladu Cave s čistým pianem opět dotvářejí emotivní zvuky a ruchy a Carloff nejen v této písni dokazuje, že syntetické zvuky vůbec nemusí být studené.

Melancholické i tanečnější songy

Rozvolněnou, silně melancholickou skladbu No Matter střídá tanečnější All The Things At Last, v níž Boris skvěle propojuje samply s klasickými nástroji, konkrétně klavírem Jana Andra a violoncellem Terezie Kovalové. To samé platí o zasněné I've Been Thinking Of You, do níž další emocionální, tentokrát melancholický náboj přináší islandská zpěvačka Kata Mogensen.

Too Soon, Too Close působí velice naléhavě a závěrečný Last Runner připomíná křehkou květinku. Ta od počáteční souhry klavíru a vokálu rozkvétá s dalšími nástroji a samply v ozdobu celého alba. Boris si nejen v této taneční skladbě hraje s každým zvukem, takže jeho písně jsou po všech stránkách dotažené a vybroušené. A závěrečná skladba jen završuje poselství celé desky.

Vychutnat si kouzlo okamžiku

O jaké že poselství se jedná? Chvíli zastavit nebo alespoň zpomalit a vychutnávat si kouzlo okamžiku. Stačit vnímat to podstatné. A nechat na sebe působit přírodu, a i když Borise při nahrávání obklopovala ta islandská, určitě to bude fungovat i s přírodou českou.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Carloffův The Escapist je nadčasovou deskou

Carloffův The Escapist je nadčasovou deskou

V dnešní době není obvyklé, aby muzikant pracoval na desce tři čtyři roky. Trend je spíš...



GALERIE

Související obsah:

» Boris Carloff zdraví své natěšené fanoušky z Islandu   (Karel Souček, 22. 09. 2014)
» Morphosis   (Karel Souček, 09. 11. 2014)
» Na nové desce vyměnil Carloff temnotu za zasněnost   (Karel Souček, 16. 10. 2014)
» Majitel Anděla představí na Rock For People výjimečného hosta   (Karel Souček, 28. 06. 2013)
» Carloffův The Escapist je nadčasovou deskou   (Karel Souček, 24. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR
15.09.

Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR

Legendární rockový hudebník Alice Cooper, který v loňském roce nadchl fanoušky svým nezapomenutelným koncertem...


Pro Cocotte Minute je Lucerna srdeční záležitost
14.09.

Pro Cocotte Minute je Lucerna srdeční záležitost

Cocotte Minute odpočívat neumějí. Po vydařené letní festivalové sezóně zavítají na podzim do klubů v rámci...


Dojemné vítězství a slzy, do Prahy dorazí Cian Ducrot
14.09.

Dojemné vítězství a slzy, do Prahy dorazí Cian Ducrot

Irský zpěvák a skladatel Cian Ducrot se proslavil svými emotivními písněmi a silným hlasem. Vyznačují se intimními...


Písně ze sólového alba Jiřího Imlaufa si všímají hlavně malých věcí
13.09.

Písně ze sólového alba Jiřího Imlaufa si všímají hlavně malých věcí

Když v roce 2021 ukončila činnost ústecká skupina Houpací koně, rozhodl se jejich zpěvák a kytarista Jiří Imlauf pokračovat...


Dvoj-kytarový virtuoz Michael Batio rozparádí v říjnu metalové Svatobořice
13.09.

Dvoj-kytarový virtuoz Michael Batio rozparádí v říjnu metalové Svatobořice

17. října 2025 si do kalendáře zapíšou všichni nadšenci kytarových velikánů! Do ČR totiž zavítá Michael Angel...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Spin
03.09.

The Spin

» Messa

Italští doomoví alchymisté Messa vydali své čtvrté album...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru