Nová deska Skyline vám poslouží jako powerbanka

Recenze alba : Electricity

Interpret: Skyline
Celkový čas: 00:39:57
Vydavatel: Championship Music
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Pražská rozdováděná pětice si loni připsala na konto již osmou studiovku pojmenovanou "Electricity”. Kapela, která je známá svou energií jak na nahrávkách, tak i na pódiu, přichází s velmi svěžím materiálem, který do vás během jedenácti písní napumpuje rozhodně přes 230 voltů. Strkat prsty do zásuvky nedoporučujeme, proto si raději pusťte nové Skyline!


R = 0Ω

Hned úvodní „In Space” je velice divoká jízda. Reggae vokály zpěváka Jacoba s vámi hnou okamžitě a chvílemi budete mít co dělat, abyste s poněkud chaotickou spletí elektronických beatů udrželi krok. Uklidnění přijde až s vokálem Marky Rybin, která nabídne podstatně uvolněnější hlasový výraz. Tahle rovnice dále funguje i na této desce. Dvacet vteřin po spuštění titulní „Electricity” mám pocit, že poslouchám nový singl britských Hadouken. Eponymní singl je však bohatou kolekcí všech možných beatů a temp. V různých pasážích skladby se objeví prvky minimal techna, rave, drum’n’bass i jungle. Extrémně rozmanitá pecka, která za mě na desce vyhrála.

Mix všemožných tanečních žánrů, to je pro Skyline denní chléb. Stejně tak i harmonie a střídání obou protagonistů. Breakbeatovou pecku „Godzilla” si ve skotačivém jungle tempu zkrotí Jacob sám, v drum’n’bassové „Lost” se naopak ztratí jen Marka a následující „Till The Morning Comes” je opět spojení obou lídrů a jejich unikátních vokálních technik. Tímto songem začíná deska i lehce zpomalovat z vysokých otáček do hlubších a alternativnějších koutů elektronické muziky.


Skyline sahali i do žánrů let dávno minulých

Ani trochu mě nepřekvapilo, že i s tím si Skyline poradili na jedničku. Jasně ukazují, že si s taneční hudbou skvěle rozumí a že jsou dnes možnosti skládání hudby prakticky neomezené. Druhá polovina alba už není taková divočina, přesto doufám, že i tyto skladby se jednou objeví v playlistu na koncertě. S přihmouřením oka bych skladby druhé půle rozdělil na dvě kategorie. „Melt” a „The Past” jsou výrazně cítit po dnes opět populárním synthwave 80. let a při poslechu mám hned chuť vrhnout se do nějaké arkádové herny. Do této kategorie jsem zařadil i „Goodbye Kiss”, zejména kvůli skvělému podkresu a záverečné pasáži s trumpetami. Tato píseň si ale jede více na d’n’b vlně.

Do druhé kategorie, kterou jsem si vsugeroval do hlavy, patří skladba „Up On The Cloud”, ve které se i Jacob na moment vzdá svého tradičního tvrdého reggae hlasu a působí mnohem elegantněji. To už neplatí o skvělé „Partners In Crime”, která má mnohem bombastičtější zvuk jako jazzové big bandy padesátých let. Obě skladby jsou velmi taneční a obě mají silný electroswingový vibe. Do kategorií se mi nevešla úplně poslední „Move On”, kde jsou asi nejvýrazněji slyšet hip hopové prvky v drum’n’bassovém základu. Výše zmíněné dělení však, prosím, berte s velkou rezervou. Skyline mixují všechno a pořád a hodit dvě skladby do stejného pytle je prakticky nemožné.

Před psaním závěru jsem se musel hluboce poklonit celé kapele, protože "Electricity” je neuvěřitelně zábavná deska. Jsem rád, že tam nejsou jen taneční pecky na párty, ale i klidnější kusy. Každé album Skyline je zkrátka bonboniéra s tolika příchutěmi, že je až s podivem, jak všechno drží krásně pohromadě a funguje jako životabudič i pro ty nejvíce unavené jedince. Klobouk dolů.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Rozjetí ano. Ale nejrozjetější?

Rozjetí ano. Ale nejrozjetější?

Pražská kapela Skyline se prezentuje a i v tisku je představována jako nejrozjetější tuzemská...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru