Najvyšší čas aneb Elán na svém posledním albu rozhodně elán neztratili

Recenze alba : Najvyšší čas

Interpret: Elán
Celkový čas: 00:45:57
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Je to už 30 let, co slovenský kolos Elán vydal LP „Nebezpečný náklad", které po revoluci opanovalo hi-fi soustavy, čerstvě dovezené z Německa či Rakouska. Pamatuji si dobře, jak jsme toto legendární album i následné „Rabaka" doma dennodenně přehrávali a zpívali si hity jako „Van Goghovo ucho", ironické „Kompromisy" anebo šlágr „Ver mi". Další hitovky jako „Čaba neblázni" anebo „Smrtka na pražskom orloji" následovaly a kapela neměla ve svém žánrovém ranku na československé poprockové scéně konkurenci. Popová romantika, šlapavá rytmika, pestrobarevnost vokalistů – u mikrofonu se střídal basák Jožo Ráž s klávesistou Vašem Patejdlem i kytaristou Janém Balážem -, ale i skvělá rocková sóla byla tenkrát dominantou, na které už tehdy více než 20letá kapela stavěla svou plodnou kreativitu.

Dá se říci, že jim vše toto dodnes vydrželo, protože jak jinak si vysvětlit tak hudebně pestré, veskrze nostalgické, ale zároveň svěže rockové album „Najvyšší čas", které vyšlo na podzim loňského roku? Od poslední studiovky „Živých nás nedostanu", která byla spíše sofistikovaná a převládal tu a tam mnohokrát slyšený balast, nabrali tito slovenští pardálové čerstvý vítr a svůj tvůrčí elán rozhodně po pěti letech potvrdili.

Už otvírák „Nechcem byť iný" je rocková pecka s břitkými kytarami. Pak kapela ihned skočí do nečekaně rozverného reggae rytmu, který zůstává dlouho v uších a potvrzuje tvůrčí invenci. Lyrická sborová složka zůstává přítomna a nechybí pořádné přitvrzení v refrénu „Sekery a nože". Jožo zpívá jako za mlada a všichni spoluhráči vesele přibrukují. Nesporná hitovka! Změny nálad byly pro skupinu vždycky typické, a proto nepřekvapí další v pořadí, tentokrát baladický kousek „Lúbim ťa", kde se zaskví příjemné klávesy.Balad je samozřejmě i na tomto albu požehnaně, vlastně převažují, ale vůbec nenudí, ba naopak! Takový „Sypký dážď" má úžasnou vnitřní atmosféru a ten akustický úvod kapela na žádné desce dosud neměla. Je to čirá romantika, kterou však Elán vždy v hojné míře oplýval. Možná, že až tady uzrává v plné míře jejich umělecké rozpoložení po 50 letech na scéně. Jožův jemný vokál, na pozadí brnkavá akustika a text evokující pomalý tanec v letním dešti zanechává představu zamilované dvojice, která neřeší nic jiného, než láskyplný prožitek své přítomnosti.  

Stejně tesklivá akustická kytara se letmo objevuje i ve středněproudém titulním songu „Najvyšší čas", ale kapela dokáže hned opět zrychlit a užít si dvojsmyslnou legraci v následující „Nedráždi Raža bosou nohou", kde jsou do popředí vytažené klávesové party, ale objevují se i dívčí sbory.  

Co píseň, to jiná, ale osobitá nálada. Stěžejním bodem byla láska ve svých mnohačetných polohách, někdy rebelská a jindy zasněně zamilovaná. Jako by skupina ještě více než dříve rozvětvila svůj bohatý pop-rockový výraz. Je slyšitelné, že více převažují pomalejší kousky jako broukavá „Sto životov" se zajímavou harmonikou, anebo již zmíněné baladické songy, ze kterých nejsilněji vynikne „Láska je keď nevieš klamať", kde po letech exceluje svým zpěvem i skladatelským umem Vašo Patejdl.  

Ze všech nových písní rozhodně překvapí brutálně ostrá „Bulvárne krysy", která již loni upoutala mediální pozornost tématikou paparazziů a sociálního žurnalismu. Provokativní klip na youtube ťal do živého, hudebně je to však drsná hardrocková úderka, kterou snad kapela na žádném svém albu dosud neměla. Nesmlouvaný text, nasamplované efekty v pozadí, řízné kytarové riffy Jana Baláža a Petera Farnbauera, správně nazvučené bicí Štefana Bugaly, a Jožo v životní formě – takhle by se dalo shrnout „společné řádění" v této skladbě. Tohle bychom od víceméně romantických pardálů věru nečekali!Nicméně 13ti písňová kolekce končí příjemnou poprockovou tečkou v podobě skladby „Hodina ticha", kde nechybí i dechové prvky. „Ticho robí zázraky…" zpívá nakonec Jano Baláž, a i když je toto jeho poselství v závěru docela trefné, nemohu s ním absolutně souhlasit. Celé album je totiž tak pestrobarevné a po více posleších i rovněž chytlavé, že si klidně tu necelou třičtvrtě hodinku opět s Elánem velmi rád (z)opakuji.

Elán nahráli po letech opět velice rozmanitou poprockovou kolekci, která možná nepřekvapí bohémskými polohami – ty měla kapela vždy přítomné – ale rozhodně svou náladotvorností překonává všechny předchozí nahrávky v posledních 20 letech. Tahle kapela ještě neřekla poslední slovo!
DISKOGRAFIE

RECENZE
Elán zní na desce Živých nás nedostanú jako za starých dobrých časů

Elán zní na desce Živých nás nedostanú jako za starých dobrých časů

Zdá se, že Elán to se svojí nesmrtelností myslí vážně. To, že se zpěvák Jožo Ráž dostal...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku
24.01.

Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku

Doba je taková, jaká je. Spousta koncertů a vystoupení se kvůli neúplným kapelám v karanténách ruší,...


V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici
24.01.

V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici

O ženě, která najde a uvědomí si svoji sílu a sebelásku akceptováním vlastního těla, vypráví nový singl Gentle...


The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena
22.01.

The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena

Velkou novinkou je změna v sestavě kapely. Kytaristka a zpěvačka Emppu Suhonen střídá zakládajícího kytaristu Pauliho...


HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr
21.01.

HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr

U nás i ve světě byste těžko hledali podobně složenou hudební skupinu: čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté....


Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku
21.01.

Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku

Kytarová legenda Slash již za necelý měsíc vydá své nové sólové album pod vlajkou SLASH FT. MYLES...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Lockdown Sessions
22.01.

The Lockdown Sessions

» Elton John

V březnu 2020 byl Elton John nucen přerušit své turné Farewell...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru