Elán zní na desce Živých nás nedostanú jako za starých dobrých časů

Recenze alba : Živých nás nedostanú

Interpret: Elán
Celkový čas: 00:44:44
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM

Zdá se, že Elán to se svojí nesmrtelností myslí vážně. To, že se zpěvák Jožo Ráž dostal po těžké nehodě zpět do normálního života, nakoplo skupinu k neutuchajícím aktivitám ohledně tvorby skladeb a koncertování. Od vydání minulého alba Anjeská daň sice uplynuly už čtyři roky, ale jeho skladby stále znějí živě a neohraně. Letošek však přinesl další notnou dávku písní pod příznačným názvem Živých nás nedostanú.

Sestrička z Kramárov přibrala, Elán je však stále stejně drzý

Základ Elánu tvoří osvědčené trio původních členů Patejdl, Ráž, Baláž, které je stále zárukou toho, že nové skladby budou mít alespoň takovou šťávu, jako ty předchozí. Všem třem pánům to pořád zpívá, jako o život a je to jen velká devíza kapely mít hned tři tolik charakteristické hlasy. Čím dál víc udivuje, kde se bere tolik intuice skládat další a další písničky, aby zapadaly do dlouhodobého konceptu a bavily posluchače doma i na koncertech.

Nelze s jistotou tvrdit, jestli nějaký dlouhodobý koncept, co se týká tvorby, existuje, ale už při poslechu prvních tónů alba Živých nás nedostanú naskočí myšlenka, že to je zase ten starý dobrý Elán. Přesto, že se na albu vyskytují písně spíše pomalejšího rázu, na začátek jsou vsazeny dvě živější pecky: kromě titulní i A predsa sa točí. Obě skvěle navozují tu atmosféru písniček dob minulých, kdy hity Elánu oživovaly vysílání v rádiích mezi normalizačními hity. Však se taky v té první vzpomíná, jak byl Elán už v době bronzové zlatý.

Elán miluje ,,ryšavů"

Po bouřlivějším začátku dominují klidnější písně. Samozřejmě nesmí chybět love song. Tentokrát se zamilujeme do Ryšavé. A proč ne. Charakteristický rukopis pana skladatele Patejdla opět stvořil hit, který se bude hromadně zpívat na koncertech. Ve stínu takových hitů se ale vyplatí vychutnat si působivé písně Páni pripíme a především krásnou kytarovku Iba si pískam. Jestliže nesmí na albu Elánu chybět balada, tak Neodchádzaj v sobě tentokrát ukrývá česko – slovenský duet kde s Jožem měří síly vítězka hlasu Česko - Slovenska Lenka Lo Hrůzová. Lépší volba snad padnout nemohla. Neoposlouchaný hlas Lenky s tím Jožovým parádně sedí a celkově umocňuje už tak dobrou skladbu.

I když se na desce nacházejí ještě další baladické písně a mohlo by to na první poslech vypadat jako nuda, není tomu tak. Do Uchom ihly a Nedám si ťa vziať se vyplatí se ponořit. Trochu divně, nudně působí pouze skladba Belmondo. Sice zde uslyšíme akordeon, který k Elánu také patří, ale Jožo Ráž zde sloky jaksi polo recituje a přece jen mu více sluší se do toho pořádně opřít. Závěr je odlehčen dvěma kusy Do frasa a Uletený den. Co se té poslední týká, tak to vypadá, jakoby se skupina po zodpovědném natáčení uvolnila a dovolila si nezávazně takovou srandu. Klidně by podobná píseň na albu nemusela bát samotná.

Především po skladatelské stránce byla na desce Živých nás nedostanů odvedena velmi dobrá práce. Je až s podivem, jak lze po tolika vydaných deskách stále produkovat písničky, které neodradí zůstat až do konce u přehrávače. Elán jednak stále navozuje tu atmosféru hitů z osmdesátých let (nikoliv však kýčovitostí obecných hudebních prvků té doby, ale svojí typickou originalitou), ale také dokáže zaujmout poctivou hudbou a profesionálním přístupem. Potvrzuje tak pravidlo, že na Slovensku se nejen v dobách minulých dělal pop rock vždy trochu lépe, než v Čechách. Tam, kde se některé české skupiny vykrádají a vaří z vody, Elán přináší ve vysokých dávkách poctivou muziku.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Najvyšší čas aneb Elán na svém posledním albu rozhodně elán neztratili

Najvyšší čas aneb Elán na svém posledním albu rozhodně elán neztratili

Je to už 30 let, co slovenský kolos Elán vydal LP „Nebezpečný náklad", které po revoluci...GALERIE

Související obsah:

» Elán v Divadle   (Jan Vavřík, 26. 11. 2013)
» Elán se vrací na velká pódia. Bude to naposledy?   (Jan Vavřík, 02. 12. 2013)
» Elán chystá na podzim nové album a turné   (Karel Souček, 18. 06. 2014)
» Lídři kapel Elán a Tublatanka bojují za slovenskou hudbu   (Jan Vavřík, 15. 07. 2014)
» Elán vychází vstříc pirátům   (Karel Souček, 03. 04. 2014)
» Elán vyjíždí znovu na turné aneb The Best Of vol.2   (Jan Vavřík, 04. 03. 2014)
» Elán dnes startuje své turné, na které si přizval dechovou sekci   (Karel Souček, 17. 10. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna
25.05.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, jehož 19. ročník musel být z důvodu koronavirových opatření přesunut...


Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou
24.05.

Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou

Dnes, tedy v neděli 24. května, uplyne smutných deset let od tragické smrti předního českého zpěváka...


Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap
23.05.

Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap

Včera, 22. května, vydali Indies ambiciózní album písničkáře Cermaque. Nese název Lament a podílely se na něm tři desítky...


Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména
23.05.

Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména

Dalšími znovu-potvrzenými jmény slovenského festivalu Pohoda 2021 jsou Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval...


Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost
23.05.

Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost

Song Bigger Love, který nazpíval devítinásobný držitel Grammy John Legend, aspiruje na hit letošního léta. Emotivní...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Hotspot
23.05.

Hotspot

» Pet Shop Boys

Legendární britská skupina Pet Shop Boys vydala v lednu 2020 svoji již...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru