Elán zní na desce Živých nás nedostanú jako za starých dobrých časů
Recenze alba : Živých nás nedostanú

Zdá se, že Elán to se svojí nesmrtelností myslí vážně. To, že se zpěvák Jožo Ráž dostal po těžké nehodě zpět do normálního života, nakoplo skupinu k neutuchajícím aktivitám ohledně tvorby skladeb a koncertování. Od vydání minulého alba Anjeská daň sice uplynuly už čtyři roky, ale jeho skladby stále znějí živě a neohraně. Letošek však přinesl další notnou dávku písní pod příznačným názvem Živých nás nedostanú.
Sestrička z Kramárov přibrala, Elán je však stále stejně drzý
Základ Elánu tvoří osvědčené trio původních členů Patejdl, Ráž, Baláž, které je stále zárukou toho, že nové skladby budou mít alespoň takovou šťávu, jako ty předchozí. Všem třem pánům to pořád zpívá, jako o život a je to jen velká devíza kapely mít hned tři tolik charakteristické hlasy. Čím dál víc udivuje, kde se bere tolik intuice skládat další a další písničky, aby zapadaly do dlouhodobého konceptu a bavily posluchače doma i na koncertech.
Nelze s jistotou tvrdit, jestli nějaký dlouhodobý koncept, co se týká tvorby, existuje, ale už při poslechu prvních tónů alba Živých nás nedostanú naskočí myšlenka, že to je zase ten starý dobrý Elán. Přesto, že se na albu vyskytují písně spíše pomalejšího rázu, na začátek jsou vsazeny dvě živější pecky: kromě titulní i A predsa sa točí. Obě skvěle navozují tu atmosféru písniček dob minulých, kdy hity Elánu oživovaly vysílání v rádiích mezi normalizačními hity. Však se taky v té první vzpomíná, jak byl Elán už v době bronzové zlatý.
Elán miluje ,,ryšavů"
Po bouřlivějším začátku dominují klidnější písně. Samozřejmě nesmí chybět love song. Tentokrát se zamilujeme do Ryšavé. A proč ne. Charakteristický rukopis pana skladatele Patejdla opět stvořil hit, který se bude hromadně zpívat na koncertech. Ve stínu takových hitů se ale vyplatí vychutnat si působivé písně Páni pripíme a především krásnou kytarovku Iba si pískam. Jestliže nesmí na albu Elánu chybět balada, tak Neodchádzaj v sobě tentokrát ukrývá česko – slovenský duet kde s Jožem měří síly vítězka hlasu Česko - Slovenska Lenka Lo Hrůzová. Lépší volba snad padnout nemohla. Neoposlouchaný hlas Lenky s tím Jožovým parádně sedí a celkově umocňuje už tak dobrou skladbu.
I když se na desce nacházejí ještě další baladické písně a mohlo by to na první poslech vypadat jako nuda, není tomu tak. Do Uchom ihly a Nedám si ťa vziať se vyplatí se ponořit. Trochu divně, nudně působí pouze skladba Belmondo. Sice zde uslyšíme akordeon, který k Elánu také patří, ale Jožo Ráž zde sloky jaksi polo recituje a přece jen mu více sluší se do toho pořádně opřít. Závěr je odlehčen dvěma kusy Do frasa a Uletený den. Co se té poslední týká, tak to vypadá, jakoby se skupina po zodpovědném natáčení uvolnila a dovolila si nezávazně takovou srandu. Klidně by podobná píseň na albu nemusela bát samotná.
Především po skladatelské stránce byla na desce Živých nás nedostanů odvedena velmi dobrá práce. Je až s podivem, jak lze po tolika vydaných deskách stále produkovat písničky, které neodradí zůstat až do konce u přehrávače. Elán jednak stále navozuje tu atmosféru hitů z osmdesátých let (nikoliv však kýčovitostí obecných hudebních prvků té doby, ale svojí typickou originalitou), ale také dokáže zaujmout poctivou hudbou a profesionálním přístupem. Potvrzuje tak pravidlo, že na Slovensku se nejen v dobách minulých dělal pop rock vždy trochu lépe, než v Čechách. Tam, kde se některé české skupiny vykrádají a vaří z vody, Elán přináší ve vysokých dávkách poctivou muziku.
- Najvyšší čas (2019) 00:45:57
Najvyšší čas aneb Elán na svém posledním albu rozhodně elán neztratili
Je to už 30 let, co slovenský kolos Elán vydal LP „Nebezpečný náklad", které po revoluci...
Související obsah:
» Elán v Divadle (Jan Vavřík, 26. 11. 2013)» Elán se vrací na velká pódia. Bude to naposledy? (Jan Vavřík, 02. 12. 2013)
» Elán chystá na podzim nové album a turné (Karel Souček, 18. 06. 2014)
» Lídři kapel Elán a Tublatanka bojují za slovenskou hudbu (Jan Vavřík, 15. 07. 2014)
» Elán vychází vstříc pirátům (Karel Souček, 03. 04. 2014)
» Elán vyjíždí znovu na turné aneb The Best Of vol.2 (Jan Vavřík, 04. 03. 2014)
» Elán dnes startuje své turné, na které si přizval dechovou sekci (Karel Souček, 17. 10. 2014)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Svůdný australský metalcore v Praze
Stále mám v hlavě můj poslední (taky i první) koncert Thornhill, na který si jedna holčina přinesla banner s nápisem...
Imodium se chystají do Spirály na svůj největší akustický koncert
Když Imodium oznámilo zkraje roku největší akustický koncert ve své dosavadní – již více než dvacetileté...
Vrchol německého pornometalu už zanedlouho v Praze
Vrchol německého pornometalu už zanedlouho v Praze Kdo z metalové scény nezaslechl jméno...
Noví gratulanti na plakátě k 20. narozeninám festivalu Mighty Sounds
Organizátoři festivalu Mighty Sounds přidali další ingredience do koláče, který připravují pro oslavy 20 let. Po oznámení...
Festival Brutal Assault doplňuje dvě desítky kapel
V přípravách pokračují organizátoři festivalu Brutal Assault. V uplynulých dnech oznámili velký balíček dvou desítek...
» zobrazit více...
RECENZE
» Sains et Saufs: silně vyzrálá ZAZ na novince...
» Čtvrtá italská „mše“ se mistrně...
» Everest: Halestorm (opět) šplhají na vrchol...
» Poklady Ztraceného ráje: Dračí časy...
» Jeviště snů aneb Donor-ští rytíři...
» Szidi Tobias se vrací po deseti letech....
» zobrazit více...
DOCTOR VICTOR uvedl své nové album z Abbey Road v zaplněné Lucerně
Ve čtvrtek 18. září zažila Praha mimořádnou hudební událost. Rockový multiinstrumentalista...
Svůdný australský metalcore v Praze
Stále mám v hlavě můj poslední (taky i první) koncert Thornhill, na který...
The Silver Spoons zaplnili Gauč na Výstavišti
Poslední venkovní koncert téhle sezony jsem strávila na gauči. Ano, 25. září...
Giants and Monsters
» Hendrix JimiGiants and Monsters je název sedmnáctého studiového alba powermetalových...
Noví gratulanti na plakátě k 20. narozeninám festivalu Mighty Sounds
Organizátoři festivalu Mighty Sounds přidali další ingredience do koláče,...
ILYHB si užívají festivalovou sezonu a těší se nejen na Sziget
I Love You Honey Bunny je indie-pop-rocková kapela z Prahy. Tvoří ji zpěvák...
Moje srdeční záležitost se vrací do pražské O2 Arény se svými osvědčenými hity
Připravte se na fantasticky prožitý hudební večer, protože OneRepublic míří...
Nové album Rybiček 48 je podle kapely jejich dosud nejtvrdší, nejrychlejší a nejvtipnější
Populární kapela Rybičky 48 vydává své dlouho očekávané album...
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Doctor Victor zazní živě v Lucerně
Česká rocková kapela Doctor Victor přepisuje historii. Frontman Vojtěch Bureš...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.